Riešenie extrémizmu a násilia voči Rómom má Slovensko pod nosom, upozorňuje nový výskum

  • Rómovia sú najčastejšími obeťami fyzických extrémistických útokov
  • Odborníci však prišli na spôsob ako im pomôcť
  • Potrebujú nerómskych spojencov
Luník IX, rómovia, delegácia výboru EÚ
TASR/František Iván
  • Rómovia sú najčastejšími obeťami fyzických extrémistických útokov
  • Odborníci však prišli na spôsob ako im pomôcť
  • Potrebujú nerómskych spojencov

Medzinárodný projekt Engage pozostávajúci z tímu sociálnych psychológov zo Slovenskej akadémie vied a odborníkov z partnerských organizácií z Maďarska a Španielska predstavil spôsoby, ako zmierniť postoje väčšiny voči Rómom. Odporúčajú v tomto smere rozširovať vzájomný kontakt rómskeho a nerómskeho obyvateľstva.

Takýto kontakt totiž Rómov povzbudzuje k aktivizmu, ukazujú výsledky z krajín, kde sú negatívne názory na rómsku minoritu rozšírenejšie. 

„Našimi cieľmi bolo prispieť k riešeniu problematiky protirómskeho rasizmu a ľahostajnosti medzi nerómskou väčšinou, zvýšiť angažovanosť Rómov a Rómiek a preskúmať, ako je možné mobilizovať aj nerómsku časť obyvateľstva ako spojencov na uskutočnenie spoločenských zmien v tejto oblasti,” vysvetlila koordinátorka projektu za Slovensko Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV (ÚVSK SAV).

Medzinárodný výskumný kolektív hodnotil existujúce kontaktné intervenčné programy a identifikoval príklady dobrej praxe. Analyzoval tiež údaje z veľkých európskych prieskumov a uskutočnil rozhovory s rómskymi aktivistami. Odborníci okrem toho na Slovensku zrealizovali prieskum na reprezentatívnej vzorke Rómov s cieľom zistiť, aké faktory prispievajú k ich ochote zapojiť sa do sociálnych hnutí alebo aktivít za rovnosť práv.

„Viac ako 80 percent respondentov vyjadrilo silné pocity nespravodlivosti súvisiace s postavením Rómov v slovenskej spoločnosti. Viac ako polovica respondentov mala tendenciu veriť v to, že rómska menšina sa ako skupina dokáže efektívne zapojiť do aktivít na zlepšenie svojho postavenia v spoločnosti,” spresnila sociálna psychologička.

Význam spojenectva

Experimentálne štúdie uskutočnené v Španielsku a Maďarsku priniesli podľa jej slov tiež poznatky súvisiace s významom spojenectva nerómskej časti obyvateľstva.

„Keď Nerómovia veria, že dokážu priniesť zmenu v spoločnosti, vedie to k ich vyššej mobilizácii v aktivitách zameraných na obranu práv Rómov. Dôležité je aj uznanie a zviditeľnenie existujúcej sociálno-ekonomickej nerovnosti a diskriminácie Rómov,” zdôraznila vedkyňa.

Projekt Engage – využitie kontaktných intervencií na podporu angažovanosti a mobilizácie pre sociálnu zmenu koordinovala Univerzita Loránda Eötvösa v Budapešti s partnermi z ÚVSK SAV, Centra pre výskum migrácie a medzikultúrnych vzťahov Univerzity Almería v Španielsku a Neformálnej rómskej vzdelávacej nadácie Uccu z Maďarska. Výskum bol financovaný z programu Európskej únie pre práva, rovnosť a občianstvo.

Útoky na Rómov

Najčastejšími obeťami extrémistických útokov vo fyzickom svete boli v období rokov 2020 a 2021 príslušníci rómskeho etnika. Uvádza sa to v Monitorovacej správe o stave extrémizmu v Slovenskej republike za obdobie rokov 2020 a 2021 a aktualizácii úloh Koncepcie boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2024.

Materiál konštatuje, že pravicový extrémizmus je najdominantnejšou formou extrémizmu na území SR, pričom predstavuje v priemere až 97,4 percent všetkých prípadov začatého trestného stíhania pre trestné činy extrémizmu.

Kým v roku 2019 bolo Národnou kriminálnou agentúrou začatých 109 trestných stíhaní pre trestné činy extrémizmu, v roku 2020 sa ich počet podľa správy zvýšil na 140.

„Napriek tomu, že počet trestných vecí a začatých trestných stíhaní v roku 2021 poklesol, pomer obvinených osôb k počtu trestných stíhaní sa značne zvýšil,” uvádza sa v dokumente.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá