Kríza Covid-19 by mala v Británii trvať až do budúcej jari s takmer 8 miliónmi hospitalizovaných

  • Dokument NHS hovorí, že kríza spojená s koronavírusom by mala v krajine trvať 12 mesiacov
  • Opatrenia spojené so zamedzením šírenia diagnózy zatiaľ v krajine sprísnené neboli
UK
TASR/AP
  • Dokument NHS hovorí, že kríza spojená s koronavírusom by mala v krajine trvať 12 mesiacov
  • Opatrenia spojené so zamedzením šírenia diagnózy zatiaľ v krajine sprísnené neboli

Dokument, ktorý publikovala Britská zdravotnícka organizácia (NHS) hovorí, že s krízou, ktorú spôsobuje koronavírus, by sa mala krajina vyrovnať do 12 mesiacov, informuje o tom denník The Guardian. V krajine je aktuálne 1 391 prípadov a 35 úmrtí (16.3., 8:21 GMT).

Nápor, ktorý sa vyvinie na už aj tak preťaženú štátnu zdravotnú starostlivosť, by mal byť ešte väčší. Veľká Británia doposiaľ radikálne opatrenia, ktoré by mali zabrániť šíreniu diagnózy Covid-19, neprijala. Vďaka mimoriadnym bezpečnostným zásahom iných krajín nemôžu obyvatelia cestovať do Európy a rušia sa lety. Premiér Boris Johnson však navrhol občanom dobrovoľnú karanténu. Tí ju však môžu, ale aj nemusia dodržiavať.

zdroj: TASR/AP

Najhorší možný scenár

Chris Whitty, hlavný lekársky poradca britskej vlády, tak vyslovil najhorší možný scenár, ktorý môže nastať v krajine, ak sa nepríjmu dostatočné opatrenia. Prognózy sú také, že štyria z piatich ľudí žijúcich v Británii by mohli byť nakazení koronavírusom.

Dokument NHS hovorí, že očakávaný nárast šírenia vírusu by mal byť výrazný a postihne až 80 % populácie. Až 15 % z nich, čo je práve 7,9 milióna obyvateľov Veľkej Británie, si môže vyžadovať hospitalizáciu. Nákaza sa môže najviac dotknúť ľudí, ktorí sú vo funkciách na pomoc obyvateľom. Zdravotnícky personál, polícia, hasiči či verejná doprava sú najviac ohrozenými a teda kritickými skupinami.

Obvodní lekári sa tak pripravujú na najväčšiu krízu krajiny, píše BBC. Šírenie vírusu a panika, ktorú so sebou prináša, donúti ľudí navštevovať vo zvýšenej miere práve obvodných lekárov. Lekári sa totiž domnievajú, že neodhalených prípadov je v krajine veľa. Odhadovaný počet sa pohybuje medzi 5-10 tisíc.

Obyvatelia nevedia rozlišovať. Sami nedokážu zistiť, či ide o chrípku, alebo koronavírus. Na základe symptómov to niekedy nevedia rozlíšiť ani samotní lekári.

Pravdepodobným scenárom môže byť pokojne rok. Ak sa diagnóza Covid-19 v novembri prekryje s bežnou chrípkovou epidémiou, iný scenár nevidím,“ varuje epidemiológ Paul Hunter z Univerzity zo Severného Anglicka.

Teplé počasie môže byť vyslobodením

Ale aj nemusí. Podľa britských zdravotníkov môže vírus spôsobovať krajinám problémy aj napriek stále vyšším teplotám.

Počty nakazených ľudí, ktoré zvyšujú celkové čísla, sa týkajú práve zdravotníkov. Ich odhad je zatiaľ aj jeden milión zamestnancov NHS a 1,5 milióna ľudí pracujúcich v oblasti sociálnej starostlivosti, uvádza The Guardian.

Testovacie laboratóriá sú v krajine rovnako pod veľkým tlakom. Boris Johnson na brífingu, ktorý sa konal minulý štvrtok vyhlásil, že každý občan, ktorý trpí kašľom, by mal ostať po dobu 7 dní v domácej izolácii.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Pol milióna úmrtí

531 tisíc úmrtí, také číslo by predstavovalo 1 % tých, ktorí podľa štatistík podľahnú koronavírusu. Ak sa však potvrdí scenár doktora Wittyho a  percento sa priblíži k hodnote 0.6, počty tých, ktorí diagnóze v krajine podľahnú, by sa mali pohybovať niekde pri hranici 318 660 obyvateľov UK.

Predpokladá sa, že v priebehu nasledujúcich 10-14 dní sa počet nakazených v krajine rapídne zvýši. Rok je dlhá doba, a tak odborníci predpokladajú, že k dispozícii budú nové liečby, ktoré včas pomôžu s potlačením šírenia vírusu.

Zdroje: theguardian.com, bbc.com, worldmeters.info, independant.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá