KVÍZ: Igor Matovič je premiér, oponenti ho nazývajú šašo. Ako dobre ho poznáš?

  • Igor Matovič obsadil post premiéra v neľahkej situácii celosvetovej pandémie
  • Jeho politické pôsobenie bolo od začiatku verejne cielené na boj proti korupcii
  • Po prvých mesiacoch vlády mu však ľudia vyčítajú sebeckosť a aroganaciu
  • Igor Matovič obsadil post premiéra v neľahkej situácii celosvetovej pandémie
  • Jeho politické pôsobenie bolo od začiatku verejne cielené na boj proti korupcii
  • Po prvých mesiacoch vlády mu však ľudia vyčítajú sebeckosť a aroganaciu

Svoje razantné vystupovanie po nástupe na post premiéra nezmenil, naopak, zdá sa, že sa stal trochu arogantnejším v prejavoch voči verejnosti. Napriek tejto skutočnosti v súvislosti s bojom proti korupcii ľuďom Igor Matovič prisľúbil spravodlivé Slovensko.

Vďaka svojim prejavom a demonštráciám pri rôznych udalostiach, počas ktorých sa snažil poukázať na vysokú mieru korupcie v krajine, si vyslúžil pomenovania „Matelko“, „šašo“ a „hlupáčik“. Otestuj sa, ako dobre poznáš nášho premiéra.

Dnes spolu tvoria časti „koaličného štvorlístka“, vieš, ako sa Matovič dostal do politiky?

Matovič, Sulík SITA/Branislav Bibel

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

Igor Matovič sa do politiky zaangažoval v roku 2010, kedy sa na ocitol na posledných štyroch miestach s ďalšími členmi združenia Obyčajní ľudia.

V súvislosti s akou spoločnosťou hrozilo Matovičovi 7 až 12 rokov väzenia?

regionPress Matovič SITA/Radovan Pavlík
Správne! Nesprávne!

Vo februári 2016 Igora Matoviča obvinil vtedajší premiér Róbert Fico za podvod na daniach v rámci nezdanenia povinnej finančnej čiastky pri prevedení firmy RegionPress, ktorej bol v minulosti Matovič konateľom, z právnickej na fyzickú osobu. Predmetom vyšetrovania bolo teda úmyselné nezahrnutie príjmu z predaja podniku do daňového priznania k dani z príjmu fyzickej osoby, čím malo dôjsť k účelovému skráteniu dane z príjmu fyzických osôb za obdobie roka 2008 v celkovej výške najmenej 645 254,16 eura. Táto kauza bola uzavretá ako premlčaná.

Jozef Viskupič (OĽaNO) odniesol v roku 2016 do jednej z kaviarní v Eurovea 2 tričká „Fico chráni zlodejov“. Vieš, komu ich adresoval?

Bašternák tričko Fico chráni zlodejov youtube/Jozef Viskupič reprofoto
Správne! Nesprávne!

Tričká s nápisom „Fico chráni zlodejov“ vznikli na základe protestov Igora Matoviča proti skorumpovanosti SR, vinu za zlú situáciu v krajine kládol na plecia strany Smer-SD. Podľa vlastných slov bol zúfalý, a napriek tomu, že jeho výstupy mu zaručili pomenovanie „šašo“, toto tričko nosilo na protest proti korupcii množstvo ľudí. Možno aj tebe leží jeden kus, ktorý si na niektorom z protestov dostal do rúk, zabudnutý doma v skrini.

Prečo bol Matovič obvinený z plagiátorstva diplomovej práce?

Matovi diplomová práca tvnoviny/domace/prekvapiva-reakcia-spoluautora
Správne! Nesprávne!

Igor Matovič bol obvinený z plagiátorstva hneď po Borisovi Kollárovi (Sme Rodina), nakoľko sa zistilo, že v oboch prípadoch šlo o okopírovanie značnej miery záverečnej práce. V prípade Igora Matoviča sa jednalo o prekopírovanie častí dvoch publikácií, pričom iba úvod a záver bol jeho vlastným dielom.

Ako reagoval spoluautor jednej z kníh, ktoré Matovič okopíroval v záverečnej práci?

Matovič Facebook/Igor Matovič/photos
Správne! Nesprávne!

Spoluautor jednej z publikácií považuje to, že si mladý Matovič všimol takúto literatúru, za pozitívne. „No, my sme sa na tom zasmiali, šikovný chlapec, našiel dobrú knihu," uviedol ekonóm Pavol Karász pre TV Noviny.

Ako reagoval Igor Matovič na tento obrázok?

Meme Matovičova diplomová práca Facebook/Igor Matovič/photos
Správne! Nesprávne!

Svoje zvyčajné reakcie nezaprel. Zdieľal ho na Facebooku s pochvalou, že sa jedná o skutočne vydarené dielo, následne vyzval autora, nech sa prihlási, že si rád dá obed s jeho mamou.

Čo vyčíta Igorovi Matovičovi nielen opozícia, ale aj koalícia?

Matovič oznamuje otvorenie hraníc do 19 krajín Facebook/Igor Matovič/photos

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

Juraj Šeliga (Za Ľudí) nedávno na margo obsadzovania postov na úradoch stranou OĽaNO napísal, že ako oni, tak aj ostatné strany štvorlístka sľubovali transparentné výberové konania do inštitúcií a orgánov. Namiesto transparentnosti si však OĽaNO vytvorila vlastné komisie s vlastnými pravidlami, ktoré rozhodujú o tom, kto bude ovládať ktorý úrad. Nepokladá to za dobrý signál ani pre verejnosť, ani pre koaličných partnerov.

Koho je zásuvka a veci v nej, ktoré vidíš na obrázku?

Pellegriniho zásuvka Facebook/Igor Matovič/photos
Správne! Nesprávne!

Vlastníkom je predchádzajúci premiér Peter Pellegrini za stranu Smer-SD. Zásuvku s osobnými vecami Pellegrini zrejme pri odchode zabudol upratať, a tak sa stala Matovičovým terčom. Za tento čin bol, nečakane, kritizovaný aj vlastnými fanúšikmi, ktorí to označili za porušenie určitých morálnych hraníc.

Koľko statusov pridá Matovič priemerne počas jedného dňa?

Matovič socialmedia responses Facebook/Igor Matovič reprofoto
Správne! Nesprávne!

Podľa jeho slov by premiér nemal byť strojený, ale mal by s ľuďmi komunikovať úprimne a otvorene. Matovičova predstava úprimnosti však hraničí s urážaním a exhibicionizmom. Priemerne pridá na Facebook dva statusy denne.

Igor Matovič je premiér a šašo zároveň. Otestuj si svoje vedomosti o jeho činoch v priereze času
Gratulujeme!

Meme Matovičova diplomová práca

Nevadí, veríme, že si sa aspoň pobavil.

Matovič

Zdroje: SME, Startitup, Trend, Tv Noviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK