KVÍZ: Ktoré rozhodnutie je ekologickejšie? Pozor, je to ťažšie, než si myslíš

  • Rozhodovať, čo je ekologickejšie, je oveľa ťažšie, ako by sa mohlo zdať
  • Vyskúšaj si kvíz, ktorý vyvráti niektoré tisíckrát opakované eko mýty
  • Je však isté, že od 1. januára 2022 spravíš najlepšie, ak prázdne zálohové fľaše a plechovky od nápojov zanesieš naspäť do obchodu
AdobeStock_453010944 (1)
Adobe Stock
  • Rozhodovať, čo je ekologickejšie, je oveľa ťažšie, ako by sa mohlo zdať
  • Vyskúšaj si kvíz, ktorý vyvráti niektoré tisíckrát opakované eko mýty
  • Je však isté, že od 1. januára 2022 spravíš najlepšie, ak prázdne zálohové fľaše a plechovky od nápojov zanesieš naspäť do obchodu

Čím ďalej, tým viac ľudí aj firiem premýšľa, ako sa správať čo najšetrnejšie k našej planéte. Pritom to vôbec nie sú také ľahké rozhodnutia, ako to vyzerá z motivačných obrázkov na Instagrame. Je ekologickejšie recyklovať sklo alebo plasty? A čo doprava tovaru? Na to musia myslieť zodpovední výrobcovia rôznych tovarov, ktoré si denne kupuješ. Vyskúšaj si spraviť tento kvíz a updatuj svoje vedomosti o recyklácii a ďalších faktoroch, ktoré určujú, či niečomu môžeš dať nálepku „eko“. Niektoré fakty ťa možno prekvapia.

Ktorá recyklácia spotrebuje najmenej energie?

Správne! Nesprávne!

Sklo má podstatne vyššie energetické nároky na recykláciu ako plasty. Na jeho roztopenie potrebujeme teplotu až 1600 °C, plastom stačí len okolo 200 °C. Recyklácia skla má teda vyššiu uhlíkovú stopu ako recyklácia plastov. Uprostred je hliník, z ktorého sa vyrábajú plechovky, taví sa pri teplote 660 °C.

Ktoré balenie má najvyššiu uhlíkovú stopu pri preprave?

AdobeStock_134510271 Adobe Stock
Správne! Nesprávne!

Sklenené fľaše sú oveľa ťažšie ako tie plastové alebo plechovky, a preto ich preprava spotrebuje viac energie a fosílnych palív, čo zvyšuje ich uhlíkovú stopu. Z tohto hľadiska sú najšetrnejšie plastové fľaše, ktoré sú najľahšie.

Ktorý obal na nápoj sa najviac oplatí využívať viacnásobne, než sa zrecykluje?

AdobeStock_278963590 Adobe Stock
Správne! Nesprávne!

Plechovka a plastové fľaše sa nedajú použiť viackrát bez recyklácie. Sklenené fľaše sa však dajú vrátiť, dôkladne vyčistiť a znova naplniť, čo spoločnosti ako Coca-Cola využívajú v prípade nápojov do reštaurácií. Práve v takom prípade má zmysel využívať sklo.

Ktorý z týchto plastových obalov je najlepšie recyklovateľný?

Správne! Nesprávne!

PET alebo polyetyléntereftalát, z ktorého sa vyrábajú fľaše na nápoje, sa veľmi dobre recykluje. Je to jednodruhový materiál, ktorý nie je zložený z viacerých neoddeliteľných druhov plastu. Obsah obalu sa v procese recyklácie dá ľahko vyčistiť. Recyklovaný PET, teda rPET, sa potom dá znova využiť pri výrobe novej fľaše. Aj preto sú všetky fľaše od Coca-Cola na našom trhu stopercentne recyklovateľné a do roku 2025 bude až 50 % materiálov nápojových obalov tejto značky pochádzať z rPET.

Koľko rokov musíš používať bavlnenú tašku, aby sa jej environmentálna stopa vyrovnala s tenkou plastovou taškou z polyetylénu s nízkou hustotou (LDPE)?

AdobeStock_334652775 Adobe Stock
Správne! Nesprávne!

Plastové tašky, najčastejšie vyrobené z materiálu LDPE (low density polyethylene, čiže polyetylén s nízkou hustotou), sú problémom hlavne vtedy, ak skončia v oceáne alebo v lese. Bavlnené tašky na viacnásobné použitia sú síce často označované za eko, ale pritom majú zo všetkých alternatív na prenos nákupu najvyššiu uhlíkovú stopu a nie sú recyklovateľné. Ak by si použil jednu bavlnenú tašku len raz, bolo by to rovnaké, akoby si použil 7100 tenkých LDPE tašiek. Najlepšie však spravíš, ak skrátka budeš až do zničenia používať tie tašky, ktoré už máš, a nebudeš kupovať nové.

Čo je z hľadiska recyklácie plastov efektívnejšie?

Správne! Nesprávne!

Od januára 2022 budeme mať na Slovensku zálohový systém na plastové fľaše a plechovky. Skúsenosti z európskych krajín, kde zálohový systém už funguje, ukazujú, že sa takto na recykláciu vráti až 90 % nápojových obalov. Triedenie odpadu nie je ani zďaleka také efektívne, podľa údajov Eurostatu z roku 2019 na Slovensku zrecyklujeme asi 53 % plastového odpadu, a to v tejto oblasti patríme k tým najlepším v EÚ.

Dá sa PET recyklovať viac ako raz?

Snímka obrazovky 2021-11-26 o 11.14.18 Coca-Cola
Správne! Nesprávne!

PET fľaše sa v uzavretom systéme dajú recyklovať niekoľkokrát, kým sa používaný rPET materiál znehodnotí. Zároveň sa naďalej zlepšujú technológie recyklácie, ktoré počet recyklačných cyklov zvyšujú. Vďaka rPET technológiám tiež môžeme nápojové plastové fľaše využiť na výrobu nových fliaš a znížiť tak množstvo nových plastov. Napríklad minerálka Römerquelle sa už dnes plní do fľaše vyrobenej zo 100 % rPET.

Čo najviac znečisťuje prírodu?

Správne! Nesprávne!

Môžu plasty za to, že je v prírode veľa odpadu? Nie. Môžeme za to my, ľudia, keď tvoríme príliš veľa odpadu a nesprávne s ním nakladáme. Prvým krokom je nenechávať odpadky v prírode, druhým je roztriediť ich do správnych košov. Od januára 2022 pribudne možnosť zaniesť zálohované plastové fľaše a plechovky naspäť do obchodov, kde ti za každú vrátia 15-centovú zálohu.

KVÍZ: Vieš, čo je viac eko? Niektoré odpovede ťa možno prekvapia
Ekologické voľby si potrebuješ ešte trošku doštudovať, respektíve zorientovať sa v rôznych mýtoch v tejto oblasti. Veríme však, že ti v tom aspoň trochu pomohol tento kvíz. Zapamätaj si aspoň to, že od 1. januára 2022 treba nosiť PET fľaše a plechovky z dopitých nápojov naspäť do obchodu v rámci nového zálohového systému.
V ekológii máš podľa všetkého slušný prehľad a veríme, že tento kvíz ti vedomosti ešte vylepšil. Podstatné je, že už vieš o zálohovom systéme, s ktorým od 1. januára 2022 budeme nosiť PET fľaše a plechovky z dopitých nápojov naspäť do obchodu, aby sa mohli opäť využiť na výrobu nápojových obalov.
Teba len tak niečo neprekvapí! Ak neštuduješ environmentalistiku, tak sa zamysli, či by nestálo zato zmeniť odbor. Určite máš už dávno naštudovaný aj celý zálohový systém a budeš naspäť do obchodu nosiť všetky svoje PET fľaše a plechovky, aby sa mohli opäť využiť na výrobu nápojových obalov.

Zapotil si sa? A teraz si predstav, že takéto dilemy musia zodpovedné spoločnosti riešiť každý deň. Spoločnosť Coca-Cola preto spolupracuje s odborníkmi, ktorí jej pomáhajú rozhodovať sa, čo má zmysel v znižovaní uhlíkovej stopy a vplyvu na životné prostredie. Tak vznikla jej vízia World Without Waste, ktorou sa spoločnosť riadi už od roku 2018 a obsahuje množstvo záväzkov smerom k udržateľnosti a ochrane životného prostredia.

Asi už chápeš, že vymeniť všetky plastové fľaše za sklenené nie je cesta, ale zálohový systém nám všetkým pomôže správať sa zodpovednejšie, keď dopijeme svoj obľúbený nápoj. Spoločnosti Coca-Cola zas pomôže splniť jej cieľ vyzbierať a zrecyklovať toľko fliaš a plechoviek, koľko ich vyrobí.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá