Lekárom praskajú nervy, situácia sa vymyká spod kontroly. Matovič tvrdí, že ti jeho reforma splní sny (NEWSLETTER)

pjimage (2)
TASR/AP/Maya Alleruzzo, TASR/Pavel Neubauer

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité zo sveta biznisu, ale aj to, čo sa udialo za posledných 24 hodín a nemal by si prehliadnuť. 

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Igor Matovič predstavil prvé dve časti daňovej reformy. Prvá časť rieši podporu rodín, druhá zdaňovanie práce zamestnancov. 
  • Viaceré nemocnice na Slovensku hlásia plný stav. Na lôžko s umelou pľúcnou ventiláciou sa ďalší pacient dostane, iba keď toho pred ním preložia alebo zomrie. 
  • Krajina, ktorú po názve všetci poznajú, no nič o nej nevedia. Martin z Travelistanu navštívil Somálsko, má neuveriteľné zážitky. 

Daňová revolúcia, ktorá plní sny

Minister financií Igor Matovič v týchto dňoch predstavuje tri časti svojej daňovej revolúcie, ktorá vraj plní sny. Po vyše pol roku od ohlásenia postupne odkrýva jednotlivé body. Reforma by mala platiť od 1. januára 2023. Niektoré jej časti by mohli byť zavedené do platnosti už od januára 2022, ak bude dobrá vôľa, tvrdí Matovič. 

Počas nedeľnej tlačovej besedy predstavil prvú časť daňovo-odvodovej reformy, ktorá sa týka podpory rodiny a prídavkov na dieťa. Po novom by mali rodičia detí do 18 rokov dostať príspevok vo výške 30 eur a rodičia detí nad 18 rokov až do skončenia ich denného štúdia na univerzite 50 eur. Okrem toho predstavil aj nové služby deťom a rekreačné bonusy. Výdavky štátu sa zvýšia o 1,2 miliardy.

Podľa ekonóma Radovana Ďuranu nie je táto časť reformy navrhnutá správne. „Myslím si, že reforma je navrhnutá nešťastným spôsobom a je veľmi nákladná,“ poznamenal odborník.

Namiesto toho, aby poskytla finančnú pomoc najmä deťom, ktorých rodiny nemajú finančné prostriedky na voľnočasové aktivity, tak sa pomoc sústreďuje na všetkých.

„A to bez ohľadu na príjmovú situáciu rodiny. To isté sa týka aj príspevkov na deti a aj daňového bonusu,“ zhrnul ekonóm.

Dnes ministerstvo predstavilo druhú časť reformy, ktorá sa zaoberá zdaňovaním práce. Matovič sľubuje, že 99 % zamestnancov bude mať po reforme vyšší príjem.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie