Lidl testuje novinku, akú inde nenájdeš. Môžeš vďaka nej slušne ušetriť

  • Štatistiky plytvania potravinami sú na Slovensku alarmujúce
  • Krok smerom k riešeniu tejto situácie sa najnovšie rozhodol urobiť reťazec Lidl
lidl
Martina Repovská/ Lidl
  • Štatistiky plytvania potravinami sú na Slovensku alarmujúce
  • Krok smerom k riešeniu tejto situácie sa najnovšie rozhodol urobiť reťazec Lidl

Podľa oficiálnych údajov vyhodíme ročne na Slovensku viac ako 860-tisíc ton potravinového odpadu, čo predstavuje približne 163 kíl na obyvateľa.

Priemer v Európskej únii je ešte vyšší. Na jedného Európana pripadá ročne až 173 kíl a celkovo sa v EÚ podľa štatistík Rady Európskej únie vyhodí až 87,6 miliónov ton potravín ročne. Polovica z tohto odpadu pritom pochádza z domácností.

Situácia je naozaj vážna, až 39 % obyvateľov Slovenska vyhadzuje potraviny najmenej raz do týždňa. Ukázal to prieskum organizácie ENVI – PAK na vzorke 1 000 respondentov.

Denne vyhadzuje potraviny 7 % ľudí a len štvrtina (27 %) jedlom vôbec neplytvá a potraviny do koša nevyhadzuje. Najčastejšie sa u nás vyhadzujú zvyšky uvareného jedla – tie vyhadzujú takmer dve tretiny (65 %) z tých respondentov, ktorí uviedli, že v domácnosti potraviny vyhadzujú. V koši však často končí aj chlieb a pečivo (vyhadzuje ich 35 %) a čerstvé ovocie či zelenina (20 %). 

Problém nezmyselného plytvania si všíma aj diskontný reťazec Lidl, ktorý na Slovensku spustil užitočnú novinku. Vo vybraných bratislavských predajniach si môžeš po novom kúpiť debničku vyradených, no stále dobrých potravín za 1 euro. 

„Dobrá správa priatelia! Spustili sme testovanie zľavnených krabíc s ovocím a zeleninou v 3 našich bratislavských predajniach. Tieto krabice obsahujú mix ovocia a zeleniny, ktoré už nie je možné predávať, pretože bolo poškodené ich balenie alebo vzhľad plodov nezodpovedá vizuálnym štandardom. Cena celého 3-kilogramového balenie je len 1 euro,“ uvádza diskont.

Novinku nájdeš už teraz v Bratislave v OC Vivo a na Mamateyovej ulici a v Podunajských Biskupiciach na Ametystovej ulici. 

Dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby nie je to isté

Ľudia do odpadu vyhadzujú aj potraviny, ktoré sú ešte dobré. Neraz totiž nerozumejú informáciám uvedeným na obaloch. Slováci si veľmi často mýlia dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby. Aký je vlastne medzi nimi rozdiel?

Podľa údajov Ministerstva životného prostredia je dátum minimálnej trvanlivosti dátum, do ktorého si potravina, ak je riadne skladovaná v neporušenom obale, uchová niektoré svoje špecifické vlastnosti. Môžu sa jesť aj po uplynutí tohto dátumu. Patria sem potraviny ako múka, suché strukoviny, ryža, nemletý mak, sušienky, čokoláda. 

zdroj: Unsplash/sessler

Dátum spotreby/Spotrebujte do sa uvádza na potravinách, ktoré z mikrobiologického hľadiska podliehajú rýchlej skaze. Po uplynutí tohto dátumu ich už nejedz, pretože môžu ohroziť tvoje zdravie. Sem patria napríklad jogurty, majonézové šaláty, porciované mäso, mlieko. 

Ako vyhadzovať menej potravín

V boji proti nadmernej tvorbe odpadov platí, že aj rozhodnutie jednotlivca, ktorý postupne zmení svoje návyky, má zmysel. Existuje pritom veľa spôsobov, ako sa naučiť neplytvať jedlom a nevyhadzovať potraviny. Inšpirovať sa dá napríklad aj v gastronómii, kde sa varenie bez odpadu stáva trendom.

zdroj: Michal Konrád

„Veľká časť zeleniny, či už je to šupka, alebo vnútro s jadierkami, sa dá spracovať a dať napríklad do vývaru, ktorý nám dá dobrý základ do varenia, a má viac živín v porovnaní s vodou. Ak máme vývaru veľa, dá sa nasáčkovať a dať do mrazničky a môžeme ho spotrebovať v nasledujúcich mesiacoch,“ radí Michal Konrád, zakladateľ modernej street foodovej značky Bao Brothers. 

Šéfkuchár rovnako radí rozmýšľať o výsledku už počas nakupovania, nenakupovať zbytočne veľa do zásoby alebo spracovať staršie, no použiteľné suroviny kreatívne. Suchý chlieb napríklad na bruschettu alebo hlúby z brokolice či karfiolu na polievku. 

Zdroje: Lidl, Free Food, europa.eu, ENVI - PAK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá