Lieky nevyriešia všetko. Sme na nich však čoraz závislejší, píše Lucia Jesenská

  • Našli sa pozostatky tela mafiána Róberta Niguta
  • Navštívili sme Českú zbrojovku v Uherskom Brode
  • So psychiatrom sme sa rozprávali o závislosti od liekov
  • Našli sa pozostatky tela mafiána Róberta Niguta
  • Navštívili sme Českú zbrojovku v Uherskom Brode
  • So psychiatrom sme sa rozprávali o závislosti od liekov

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Potvrdené: Pri Dolnom Chotári vykopali zavraždeného mafiána Róberta Niguta
  • Exkluzívne: Startitup u českých zbrojárov zisťoval, či vyzbroja Slovákov: Komunikujeme s Naďovým rezortom
  • Psychiater: Veľa ľudí si myslí, že sú „rozpúšťače úzkosti“ liek na všetko

Nájdený po mnohých rokoch

Testy DNA majú veľkú moc. Napríklad aj v prípade identifikovania telesných pozostatkov, ktoré odhalila lyžica bagra minulý týždeň vo štvrtok. Oblasť, ktorú miestni nazývajú Čierne vody, sa nachádza v Dolnom Chotári.

Dnes už vieme, že ide o pozostatky jedného z najobávanejších členov podsvetia. Róbert Nigut, o ktorom je reč, figuruje medzi najhľadanejšími zločincami a od roku 2013 je na neho vydaný európsky zatykač.

Dolný Chotár
zdroj: SIU/Barbora Plávalová

Nejde o náhodu. Pozostatky niekdajšieho mafiána hľadali policajti s bagrami v ilegálnom pohrebisku takmer tri roky. Toto miesto ukázal elitným policajtom NAKA Ladislav Alföldi, ktorý je blízky exstarostovi obce Františkovi Dorovi.

Práve Alföldi mal v hĺbke 5 metrov zakopať telo Niguta, ktorý bol v pátraní takmer 9 rokov. Priznanie o vražde a následnom zakopaní do zeme odznelo z úst Ladislava Alföldiho priamo na súde ešte v decembri minulého roka.

Ladislav Alfoldi
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Paradoxne, vrah mal konať na pokyn syna starostu. Dora mladší ešte stále trvá na tom, že on si vraždu Niguta neobjednal. Všetci traja však v súčasnosti sedia vo väzení a ešte dosť dlhý čas tam strávia. Za viaceré vraždy sú odsúdení na 25 rokov väzenia.

Týmto nálezom sa končí príbeh jedného z najobávanejších členov slovenského podsvetia. Aj samotný Róbert Nigut mal na konte niekoľko vrážd. Viac o tomto prípade si prečítaš v našom článku.

Vyzbroja Slovákov českí zbrojári?

Aj napriek tomu, že pre niektorých je to múzeum, v skutočnosti ide o prezentačnú miestnosť zbrojárskej fabriky Česká zbrojovka v Uherskom Brode. Avšak, niekoľko doslova muzeálnych kúskov by si tu našiel.

Radek Hauerland v miestnosti Českej zbrojovky plnej zbraní
zdroj: Startitup/Dominik Bizík

Náš redaktor toto miesto navštívil a exkluzívne zisťoval, či so Slovenskom „uvaria“ biznis. Zbrojovka môže zohrať dôležitú úlohu pri prezbrojení slovenských vojakov. Minister obrany Jaroslav Naď pred pár mesiacmi totiž priznal, že našich vojakov čaká výmena výzbroje.

Startitup sa dostal v Uherskom Brode aj priamo k CEO Českej zbrojovky, a. s., Janovi Zajícovi. Ten pri odpovediach vážil každé slovo a spočiatku vyzvedal, o čom budú samotné otázky.

Radek Hauerland z Českej zbrojovky niečo vysvetľuje
zdroj: Startitup/Dominik Bizík

Napokon nám však prezradil, že Česká zbrojovka komunikuje s Ministerstvom obrany Slovenskej republiky. Ako doplnil, sú pripravení ponúknuť slovenskému zákazníkovi obdobnú ponuku, ktorú aktuálne realizujú s Armádou Českej republiky.

Pod tým si môžeš predstaviť zhodné produkty, logistickú podporu, servisnú podporu, ale aj doplnkový výcvik. A keďže nás zaujímala aj druhá strana mince, opýtali sme sa aj samotného rezortu.

Konkrétne rokovania o obstarávaní s Českou zbrojovkou ohľadom pušiek síce neprebieha, no určitý typ komunikácie so zbrojármi predsa len vedú. Náš redaktor ti v článku opísal aj samotný areál Českej zbrojovky. Viac sa dozvieš v našom článku.

Závislosť od liekov

Lieky sú výdobytkom dnešnej doby. Veď aj pri bežnej bolesti hlavy mnohí z nás radšej siahnu po okrúhlej tabletke výraznej ružovej farby. A to aj napriek tomu, že by nám prenikavú bolesť utíšil čo i len obyčajný pohár vody alebo pobyt na čerstvom vzduchu.

Samozrejme, nie každý problém dokáže vyriešiť čerstvý vzduch a voda, ale dáta prieskumov hovoria za všetko – Slováci míňajú na lieky od bolesti čoraz viac peňazí. Či už sú to lieky v podobe tabletiek, alebo krémy, v každom prípade platí, že ide o analgetiká.

lieky rôznej farby
zdroj: Unsplash/freestocks

My sme sa v rozhovore porozprávali so psychiatrom Matúšom Virčíkom, ktorý pôsobí v Psychiatrickej nemocnici v Michalovciach. V rozhovore nám vysvetlil, prečo užívanie liekov od bolesti môže spôsobiť závislosť či ako sa tento druh závislosti rieši.

S problematikou liekov od bolesti kráča ruka v ruke aj problematika benzodiazepínov. Ak tento názov nepoznáš, možno ti budú známejšie názvy ako Neurol alebo Xanax. Niektorí ľudia ich hltajú ako lentilky, no málokto skutočne vie, že lieky tohto druhu sú návykové a môžu sa užívať len krátku dobu.

lieky
zdroj: Unsplash/Brett Jordan

Ich účinky zneužívajú najmä teenageri. Ako psychiater Matúš Benčík objasnil, ak tomu chceme zabrániť, dôležitá je edukácia a hľadanie príčiny, prečo mladí ľudia tieto lieky užívajú.

Všetkého veľa škodí a podobne je to aj s liekmi. Ich nadmerné užívanie sa môže pretaviť do závislosti. Nehovoríme však iba o liekoch na predpis, ku ktorým sa nedostaneme bez vážnej príčiny.

Závislosť si totiž môžeme vytvoriť aj na obyčajnom spreji do nosa. O tomto, ale aj o mnohých ďalších témach sme sa so psychológom Matúšom Virčíkom rozprávali v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá