Lietajúca zásoba chorôb: Holuby môžu prenášať chlamýdie, varujú hygienici

  • Stretávame sa s nimi na prechádzkach
  • Ich vylúčené stopy však často nájdeme aj na našich balkónoch
  • S holubmi sa spája nebezpečné riziko nákazy
holub choroba
Ilustračný obrázok, TASR/Radovan Stoklasa, Canva/dragana991
  • Stretávame sa s nimi na prechádzkach
  • Ich vylúčené stopy však často nájdeme aj na našich balkónoch
  • S holubmi sa spája nebezpečné riziko nákazy

Poznáme ich vďaka kombinácii šedej, zelenej a fialovej farby a často sa s nimi stretávame počas prechádzok námestiami. Vyskytujú sa takmer po celom svete a často ich kŕmime rožkami alebo iným typom pečiva. 

Okrem námestí sa s holubmi však Slováci stretávajú aj na strechách domov, balkónoch či parapetoch. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZSR) na svojom webe upozorňuje na ochorenia, ktoré holuby prenášajú, ako sa pred nimi chrániť a na čo je dôležité si dať pozor. Prenášajú totiž baktériu, ktorú poznáme skôr ako pôvodcu pohlavne prenosnej choroby.

Choroba sa šíri hlavne vzduchom a prachom, zraniteľných skupín je viac

Podľa ÚVZSR patrí medzi najčastejšie ochorenia prenášané holubmi ornitóza (psitakóza). Pôvodcom ochorenia je baktéria Chlamydofila psittaci, no u ľudí sa toto ochorenie vyskytuje veľmi zriedka. Ak sa človek nakazí, tak od infikovaného vtáka (s príznakmi alebo bez príznakov), ktorý vylučuje chlamýdie, čo na svojom webe potvrdzuje aj MUDr. Jiří Štefánek.

„Nákaza sa šíri prevažne vzduchom a prachom. Človek sa môže infikovať vdýchnutím vzduchu kontaminovaného výlučkami infikovaných vtákov, zriedka zanesením baktérie do tela pri poranení infikovaným vtákom alebo pri manipulácii s chorými a uhynutými vtákmi,“ hovorí Mgr. Veronika Košťálová z Odboru surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Bakteriálna choroba, známa ako psitakóza či ornitóza, má väčšinou mierny priebeh, no už boli zaznamenané aj prípady so závažným až fatálnym priebehom. Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patria: horúčka, zimnica, bolesť hlavy, bolesť svalov, zápaly horných a dolných dýchacích ciest. Ochorenie má inkubačnú dobu 5 až 14 dní.

Poštový holub na dlani
zdroj: BBC/Reuters

Do skupiny najzraniteľnejších možno zaradiť malé deti, ktoré sa pohybujú v blízkosti plôch pokrytých vtáčím trusom, tehotné ženy a osoby s nedostatočnou reakciou imunitného systému, u ktorých môže mať ochorenie závažnejší charakter.

„Ochorenie sa vyskytuje aj u osôb, ktoré sú vystavené priamo kontaktu s rôznymi druhmi vtákov pri ich chove a manipulácii s nimi. Rizikovou skupinou sú majitelia vtákov, zamestnanci obchodov s vtáctvom, ľudia pracujúci s hydinou a veterinári,“ uvádza ÚVZSR na svojom webe.

Odborníci tiež dodávajú, že je zdravotné riziko aj u alergikov. Vdychovaním vzduchu s obsahom alergénov či roztočov môže totiž dôjsť k podráždeniu kože, slizníc a očí.

Nákaze predídeš hygienou, pri čistení si dávaj pozor

„Základom prevencie pred nákazou je dodržanie základných hygienických opatrení, ako je dôkladné umytie rúk, prípadne iných znečistených častí tela, ktoré s holubím trusom prišli do kontaktu. Ak sú prítomné príznaky podráždenia, svrbenia, červenania, alebo neskôr príznaky ornitózy, je vhodná konzultácia s lekárom,“ odporúča Mgr. Veronika Košťálová.

Pokiaľ patríš medzi ľudí, ktorí chcú isté územie očistiť od výkalov, no chcú sa brániť pred nákazou, odborníci pre teba majú riešenie.

„Pri čistení balkónov znečistených od trusu holubov odporúčame používať osobné ochranné pomôcky (ochranné rukavice a respirátor) a dodržiavať dôkladnú hygienu rúk. Tieto opatrenia minimalizujú kontakt kože a sliznice s potenciálne infikovaným biologickým materiálom.“

V prípade väčšieho znečistenia odporúčajú dať vtáčí trus odstrániť špecializovanej firme, ktorá pri práci používa profesionálne vybavenie. V rámci prevencie sa odporúča nainštalovať bariérovú ochranu na fasádu budovy v podobe sietí alebo hrotov, ktorá zabráni holubom sadať na budovy.

Zdroje: ÚVZSR, MUDr. Jiří Štefánek

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá