„Lietajúce mopedy“. Iránske drony sú lacné, hlučné a ich motor sa dá nájsť na AliExpresse

  • Rusi ich používajú namiesto precízne navádzanej munície, ktorej majú nedostatok
  • Sú lacné, ale dosť hlučné. Ich motor sa dá nájsť aj na AliExpresse
iránsky dron
SITA/AP, Efrem Lukatsky, Ukrainian military's Strategic Communications Directorate
  • Rusi ich používajú namiesto precízne navádzanej munície, ktorej majú nedostatok
  • Sú lacné, ale dosť hlučné. Ich motor sa dá nájsť aj na AliExpresse

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj priznal, že ruské útoky za posledný týždeň poškodili 30 % kritickej infraštruktúry Ukrajiny, uvádza CNN. Mnohé tieto škody majú na svedomí samovražedné drony, ktoré Rusko nakúpilo od Iránu. Samovražedné drony nie sú jedinou „pomocou“, ktorú Irán Rusku hodlá poskytnúť.

Odborníci sa zhodujú, že samotný nákup od iránskeho režimu ukazuje, že Rusko, ktoré má samo rozsiahly zbrojný priemysel, je zúfalé a jeho zbrojársky priemysel má slabiny.

Viaceré západné spravodajské služby v minulosti tvrdili, že Rusku dochádza presne navádzaná munícia (PGM). Riaditeľka amerických tajných služieb Avril Hainesová potvrdila, že práve chýbajúca munícia je dôvodom nákupu arzenálu od krajín, ako je Irán či Severná Kórea.

Ukrajinci odhadujú, že Rusko získalo až 2 400 dronov

Experti tvrdia, že „kamikadze drony“, ktoré nesú názov Šáhid-136 (ruské meno Geran-2) v rukách ruskej armády nahrádzajú presne navádzanú muníciu.

„Tieto drony v podstate používajú ako presne navádzanú zbraň chudobných proti ukrajinskej infraštruktúre,“ uviedol pre CNN expert na Rusko Michael Kofman z Centra pre námorné analýzy (CNA).

Cieľom Rusov je spôsobiť čo najväčšie škody na ukrajinskej infraštruktúre a ľudí na Ukrajine tak pred zimou odstaviť od elektriny či vody. Takéto konanie má podkopať ukrajinskú morálku.

Slovenské vrtuľníky či americkí ničitelia tankov a radarov. Tieto darované zbrane používajú Ukrajinci (časť 1)

Veľké množstvo dronov má taktiež zamestnať ukrajinskú protivzdušnú obranu a viesť k míňaniu cennej munície. V neposlednom rade môže byť používanie dronov spôsob, ako zastaviť postupujúcu ukrajinskú protiofenzívu a uspokojiť domáce obyvateľstvo. Ruská propaganda už celé mesiace volá po zásahoch na ukrajinskú kritickú infraštruktúru.

Spojené štáty presne nevedia, koľkými kusmi Šáhid-136 Rusi disponujú. Predpokladajú, že ide o veľký počet. Ukrajina odhaduje, že Rusko nakúpilo od Teheránu až 2 400 týchto dronov.

Lacná alternatíva k precízne navádzaným strelám 

Šáhid-136 sa dá používať vo veľkých počtoch, pretože je pomerne lacný. Jeden dron stojí približne 20-tisíc dolárov, oproti tomu protilodná raketa Kalibr, ktorú Rusko tiež používa na pozemné ciele, stojí 6,5 milióna.

Aj keď britské ministerstvo obrany predpokladalo, že takéto drony pôjde ľahko zostreliť kvôli nízkej rýchlosti (maximálne 185 kilometrov za hodinu), v praxi sa to ukázalo ťažšie. Ak je nasadený veľký počet dronov naraz protivzdušná obrana sa zahltí a niektoré kusy uniknú.

Nie je známe, akú váhu má bojová hlavica. Defense Express však uvádza, že hlavica pravdepodobne môže dosahovať najviac 25 % z celkovej hmotnosti dronu, ktorý váži 200 kíl. Verejnoprávna televízia PBS uvádza, že hlavica nesie približne 40 kíl výbušniny.  

Washington Post píše, že v porovnaní s precízne navádzanými raketami sú menej deštruktívne. Na rozdiel od veľkých rakiet majú drony menší polomer výbuchu a ich úlomky nesmerujú na všetky strany.

Lietajúce mopedy

Vďaka tomu, že sú pomerne hlučné, majú civilisti väčšiu šancu zbadať ich a vyhľadať úkryt. Niektorí Ukrajinci ich dokonca nazývajú „lietajúcimi mopedmi“ pre ich hlasný motor.

Defense Express našiel na stránkach čínskeho obchodníka AliExpress motor MD 550, ktorým sú poháňané. Motor má silu 50 koní, a preto dolet uvedený Iráncami budí pochybnosti. Má sa totiž pohybovať v rozmedzí 1 800 až 2 500 kilometrov.

To je hlavná výhoda Šáhid-136 oproti dronom, ktorými disponujú Ukrajinci. Tí od Spojených štátov dostali taktiež kamikadze dron Switchblade, v počte 700 kusov. Switchblade dokáže prekonať vzdialenosť len 32 kilometrov.

Rusi tak vypúšťajú iránske drony aj z bieloruského územia. Odtiaľ dokážu útočiť na Kyjev.

Russia-Ukraine-War-Drones-7e7b15a771eb4e1c95ad7f6382a46729
zdroj: SITA/AP

Na navigáciu používajú civilné satelity, nie sú také presné ako strely, ktoré používajú vojenské systémy.

Drony ale nie sú jediná pomoc Moskve od Teheránu. Washington Post na základe svojich zdrojov od predstaviteľov obrany informuje, že Irán Rusku poskytne svoj raketový systém zem – zem. Spravodajské hodnotenie uvádza, že ide o Fateh-110 a Zolfaghar. To sú iránske balistické rakety krátkeho doletu, ktoré sú schopné zasiahnuť ciele vo vzdialenosti 300 a 700 kilometrov. Irán sa má pripravovať na ich prepravu.

Teherán však oficiálne nepriznal, že Rusku poskytol samovražedné drony. Spravodajské služby Západu pritom zachytili aj pohyb iránskych inštruktorov na ukrajinských územiach, ktoré okupuje Rusko.

Zdroje: CNN, CNN, TASR, Defense Express, PBS, Washington Post, Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá