Bratia z Liptova získali za ich ručne robené lyže svetovo uznávané ocenenie

  • Lyže bratov Devečkovcov - Forest Skis žnú jeden úspech za druhým
  • Koncom roka získali Národnú cenu za produktový dizajn
  • Teraz majú na konte titul Red Dot Award: Product Design 2018
pikkk
Forest Skis
  • Lyže bratov Devečkovcov - Forest Skis žnú jeden úspech za druhým
  • Koncom roka získali Národnú cenu za produktový dizajn
  • Teraz majú na konte titul Red Dot Award: Product Design 2018

Vik­tor a Ja­kub De­več­kovci sú bra­tia z Lip­tov­ského Mi­ku­láša, ktorí sa pustili od biz­nisu s ručne vy­rá­ba­nými ly­žami. Vik­tora už od mala fas­ci­no­valo ly­žo­va­nie, svoj ko­ní­ček však po­su­nul o úro­veň vyš­šie, keď sa pus­til do sa­mot­ného vý­voja lyží.

Svoj sen za­čal me­niť na re­a­litu štú­diom me­cha­nic­kých zá­ko­ni­tosti a kon­štrukč­ných vlast­ností lyží, zá­vis­lých pre­dov­šet­kým na ich tvare. Na trhu sa len ťažko hľa­dali lyže, ktoré by spĺňali všetky jeho kri­té­riá. Uvi­del teda prí­le­ži­tosť vy­ro­biť si je­di­nečný pár lyží, ktorý bude uni­kátny a ne­s­klame ho.

Po dlhých hodinách strávených v dielni ako aj na svahoch, kedy ich testoval, vznikli originálne lyže, ktoré dnes kúpiš pod značkou Forest Skis. Tento rok sa im podarilo získať ocenenie, ktoré má vo svete veľkú váhu.

„Získali sme veľmi významné a svetovo uznávané ocenenie Red Dot Award 2018 v kategórii Produkt Design za naše hybridné lyže Lotor. Veľmi si to vážime a veríme, že nás to posunie na ďalšiu svetovú úroveň,“ oznámil na svojom Facebooku, tím Forest Skis.

Cenu Reddot udeľuje od roku 1954 nemecké Design Zentrum Nordheim Westfalen, ktoré takzvaným „červeným bodom“ oceňuje výnimočné počiny v oblasti produktového aj priemyselného dizajnu. Cena sa medzičasom stala medzinárodne uznávanou značkou kvality. Zo Slovenska ju doteraz získalo len šesť tvorcov. Okrem najnovších laureátov bratov Devečkovcov to v minulých rokoch boli dizajnérske štúdiá Pergamen a Creative Concept, dizajnéri Tomáš Kompaník, Michal Staško a Marek Pavlík.

Forest Skis však svoju jedinečnosť dokázali už koncom minulého roka. Ich model lyží LOTOR s hybridnou geometriou  získali aj prvú cenu v súťaži Národná cena za produktový dizajn 2017 a niet sa čomu diviť. Tieto lyže sú 2 v 1: asymetrické freerideové lyže, ktoré jednoduchým prehodením ľavej a pravej lyže umožňujú prispôsobenie sa rôznym snehovým podmienkam a inému štýlu jazdy. Ide o inovatívny koncept lyží, prvý svojho druhu na svete.

Podstatou inovácie je, že lyže jazdia stále paralelne a ich prehodením je jazda buď hravá s využitím krátkeho oblúku a „newschool“ freestyle štýlu, alebo agresívna rýchla s využitím dlhého oblúku a raceového štýlu jazdy. Lyže sú tým pádom využiteľné v prašane alebo rozbitom teréne, tak ako aj na tvrdom snehu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK