Darcov krvi konečne čaká vítaný benefit. Bratislava všetkých inšpirovala

  • Zachraňujú životy, no odmenou im je len dobrý pocit
  • Darcovia krvi na Slovenku ešte stále nedostávajú dostatok pozornosti
  • Vyzerá to však tak, že sa môžu dočkať slušného benefitu
mh
facebook.com/dpb.sk
  • Zachraňujú životy, no odmenou im je len dobrý pocit
  • Darcovia krvi na Slovenku ešte stále nedostávajú dostatok pozornosti
  • Vyzerá to však tak, že sa môžu dočkať slušného benefitu

Medicína sa rok čo rok posúva dopredu míľovými krokmi, no ešte stále nemáme k dispozícii umelú náhradu krvi. Darcovia sú tak jedinou nádejou, avšak za svoj dobrý skutok nedostávajú takmer nič.

Bývali pritom časy, keď darcovia krvi mali všeobecnú úctu. Štát im poskytoval finančnú odmenu, červené víno, deň plateného voľna, doktori ich na vyšetrenia brali prednostne a odovzdávanie plakiet bolo skutočným slávnostným aktom.

Viacnásobní darcovia sa objavovali na stránkach novín či v televízii. Vedelo sa o nich. Časy sa však zmenili. Dnes ich v transfúznych staniciach ocenia lacným obedom, prípadne dvojeurovým gastrolístkom, kávou z automatu a čajom z nemocničného kanistra.

Vo viacerých zdravotníckych zariadeniach sa personál snaží pachuť tejto mocenskej arogancie zjemniť úsmevom a milým správaním, nedokážu však zahladiť smutnú realitu, že ľudia, ktorí nezištne zachraňujú životy, sú pre spoločnosť už len živé zásobníky krvi, ktoré dobehnú po kliknutí SMS.

O súčasnej situácii veľa napovedá aj fakt, že napríklad poslanci s minimom dobrých skutkov majú MHD celkom zadarmo, no človek, ktorý chodí na pravidelné odbery si aj pravidelne cvaká lístok. Ide pritom o drobný benefit, ktorý má však potenciál prilákať nových darcov. Kompetentní sa ale k tomuto faktu stavajú ľahostajne.

Našťastie aj v tejto oblasti sa objavila kvapka nádeje a výnimka potvrdzujúca pravidlo. Februárové zasadnutie Mestskej rady totižto jednohlasne schválilo návrh, aby držitelia zlatej Janského plakety za darovanie krvi mohli bezplatne cestovať mestskou hromadnou dopravou. Ako povedala hovorkyňa Rače, Eva Miklánková, pre bratislava.sme.sk s návrhom prišiel starosta bratislavskej mestskej časti Rača – Peter Pilinský.

Zlatú Janského plaketu dnes môžu získať ženy po 30 bezplatných odberoch krvi a muži pri 40 bezplatných odberoch.  Samotné ocenenie nesie meno po českom lekárovi a psychiatrovi Jánovi Janskom, ktorý objavil krvné skupiny. Janského plakety v súčasnosti udeľuje organizácia Červeného kríža na Slovensku a v Česku.

Na záver je dôležité pripomenúť, že aj napriek obrovskému pokroku vedy a medicíny v ostatných dekádach, keď vznikla napríklad transplantačná medicína, začala sa uplatňovať nanotechnológia a medicína už dokáže pracovať na bunkovej úrovni, sa doteraz nepodarilo vytvoriť plnohodnotnú náhradu krvi. Aj preto je darcovstvo jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré pomáhajú zachrániť život, a preto by sme mali byť v tejto oblasti obzvlášť aktívni.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá