Do Bratislavy prichádza ľudsko-zvieracia zoznamka a 13 útulkov z celého Slovenska

  • Už túto sobotu bude v Bratislave prebiehať akcia Nájdite sa…so zvieratkom z útulku
  • Ide o unikátnu akciu, ktorá si už stihla nájsť stabilné miesto v kalendári obyvateľov hlavného mesta
befunky-collage-11
  • Už túto sobotu bude v Bratislave prebiehať akcia Nájdite sa…so zvieratkom z útulku
  • Ide o unikátnu akciu, ktorá si už stihla nájsť stabilné miesto v kalendári obyvateľov hlavného mesta

V Auparku sa bude konať prvá „ľudsko-zvieracia zoznamka”, inými slovami príležitosť pre každého, kto uvažuje nad adopciou psíka, no do útulku sa nikdy neodhodlal ísť. Na Nájdite sa k nám na jeden deň pricestujú útulky so zvieratkami z celého Slovenska, ktoré hľadajú domov a ktoré by inak Bratislavčania a Košičania nemali šancu spoznať. Útulky a jednotlivé zvieratká predstavia moderátori aj s ich príbehmi, aby si tak mohli rodinky lepšie vybrať zvieratko, ktoré k nim najviac sedí.

K dispozícii ti budú aj odborníci, ktorí ti pomôžu pri výbere zvieratka či poradia, ak už nejaké doma máš. Útulkáčom možno skvele pomôcť aj inak ako adopciou – venčením po Horskom parku, dobrovoľníčením v stánkoch útulkov, vecnými či inými darmi. Za predchádzajúcich 20 akcií sa adoptovalo vyše 320 opustených psíkov a mačiek.

Hľadanie nových domovov opusteným psom a mačkám prostredníctvom podujatia „Nájdite sa… so zvieratkom z útulku“ je jednou z činností Aliancie združení na ochranu zvierat, ktorá združuje 15 útulkov a občianskych združení na Slovensku.

Okrem toho sa dlhodobo angažuje v presadzovaní systémových a legislatívnych zmien, ktoré by v praxi eliminovali krutosti, páchané na zvieratách a zabezpečili tvrdšie tresty pre tyranov. Aj zákon, presadzujúci klauzulu, že zviera nie je vec, je obrovským víťazstvom, za ktorým stojí dlhoročná snaha a spolupráca ochranárov.

Za podujatím stojí aj neštátna inštitúcia  Zvierací ombudsman. Ide o tím priateľov zvierat, ktorí sa rozhodli venovať svoj čas a odbornosť jednému odvážnemu cieľu: zlepšiť život a životné podmienky zvierat na Slovensku.

Organizácia vznikla pod Alianciou združení na ochranu zvierat. Je tu pre združenia a útulky, ktoré denne bojujú o prežitie a na riešenie problémov nemajú čas ani ľudské kapacity. Je tu tiež pre verejnosť a jednotlivcov, ktorí častokrát nevedia, na koho sa obrátiť ak sú svedkami týrania alebo krutosti páchanej na zvieratách.

Zákony a osveta znamenajú menej týraných zvierat, menej zvierat v uliciach, menej v útulkoch. Praktická pomoc útulkom znamená viac času na podstatné veci. Na pomoc týraným a opusteným zvieratám, ale aj snahe celkovo umenšiť krutosť na Slovensku.

Bohužiaľ, Slovensko nemá časté skúsenosti s tým, že by desiatky ohavných činov na zvieratách končili potrestané. Podľa štatistík ministerstva spravodlivosti, ktoré má iniciatíva Zvierací ombudsman k dispozícii, za posledných sedem rokov bolo na Slovensku nepodmienečne odsúdených za trestný čin týrania zvierat iba šesť ľudí.

Za minulý rok bolo odsúdených iba deväť ľudí, z toho siedmi podmienečne, dvaja skončili s trestom povinných verejnoprospešných prác. Za zanedbanie starostlivosti o zvieratá, čiže katastrofálnu podvýživu alebo neriešený žalostný zdravotný stav, nebol odsúdený nikto.

Je to pritom v ostrom protiklade s realitou, ktorej čelia útulky a občianske združenia na pomoc zvieratám po celom Slovensku. „Vraciame sa späť, sme krajina tyranov zvierat a pritom štatistiky hovoria o nulovom počte odsúdených a čísle celkovo iba do 35 ohlásených trestných činov ročne,“ hovorí zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová, odborníčka na trestné právo v oblasti ochrany zvierat.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech