Do Bratislavy priniesli prvý festival zasvätený burgrom, pivu a letnému chillu

  • Naše hlavné mesto v lete ožíva množstvom eventov, no toto tu ešte nebolo
  • Festival, ktorého hlavným programom sú burgre a pivo, má na svedomí aj Ľubomír Miňo
  • Skúsenosti so street foodom zbieral v jednej z top burgrární, v Regal Burgri
_DSC2873
Beer & Burger Fest
  • Naše hlavné mesto v lete ožíva množstvom eventov, no toto tu ešte nebolo
  • Festival, ktorého hlavným programom sú burgre a pivo, má na svedomí aj Ľubomír Miňo
  • Skúsenosti so street foodom zbieral v jednej z top burgrární, v Regal Burgri

Ahoj, Lubo. Čomu sa v Regal Burgri venuješ a ako vznikol nápad priniesť do Bratislavy Beer & Burger Fest

V Regal Burgri sa venujem prevažne eventom. Keď som približne pred rokom na túto pozíciu nastúpil, spolu s kolegom Braňom a jeho manželkou Saškou sme uvažovali, na akých udalostiach sa chceme zúčastniť. Akcia zameraná hlavne na burgre na Slovensku doteraz chýbala, preto sme sa rozhodli jednu takúto zorganizovať vo vlastnej réžii. Už spomínaný Regal Burger nás s týmto nápadom podporil, dokonca na tomto festivale vystupuje ako hlavný sponzor, za čo sme jemu aj ostatným sponzorom veľmi vďačný.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Beer & Burger Fest

Prečo je podľa vás práve burger ideálnou témou festivalu? 

Myslíme si, že burger je jedlo pre všetkých, čo je aj motto našej akcie. Je škoda, že veľa ľudí burger aj dnes vníma v nie veľmi pozitívnom svetle. Preto sme sa rozhodli predstaviť ho nielen ako „fašírku v žemli“, ale aj ako jedlo, ktoré si vedia dať vegetariáni, vegáni, deti, ľudia s histamínovou intoleranciou, milovníci áziskej či perzskej kuchyne, a dokonca na tejto akcii dostanete burger aj pre svojich štvornohých miláčikov. Pivo sa k burgru núka samo, a nakoľko kvalitné pivovary rastú ako huby po daždi, pozvali sme aj tie. Samozrejme tu ale nájdeš aj množstvo nealkoholických nápojov.

Aký máš vzťah k street foodu a čo si prípadne momentálne „ideš“ najviac?

Ja osobne som veľký nadšenec street foodovej scény.  „Nejdem“ si samozrejme len jeden koncept. Vždy sa veľmi poteším, keď objavím niečo nové, ale samozrejme mám aj svojich favoritov. No mená prezrádzať nebudem. ;)

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Beer & Burger Fest

Čo si myslíš o slovenskej street food scéne? Čo ťa teší a čo ti naopak vadí?

Najviac ma teší rôznorodosť ponúkaných produktov. Je to skvelá možnosť, ako môžu predajcovia ukázať to najlepšie zo svojho umenia a zákazníci zas môžu to najlepšie ochutnať. Naj street food scéne a takýchto akciách ma ale najviac teší veľmi priateľská a uvoľnená atmosféra, ktorú je cítiť na každom kroku. Ľudia sú vychillovaní, vystavovatelia sa tešia a bavia sa so zákazníkmi. To mi občas v kamenných prevádzkach chýba. Ja osobne nerád kritizujem, takže jediné, čo môžem vytknúť, sú dlhé rady. :)

Aké máš už skúsenosť s organizovaním festivalov?

Festival v takomto rozsahu je pre mňa nová skúsenosť. Priznám sa, že usporiadať podobnú akciu je oveľa komplikovanejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Našťastie mám okolo seba veľa schopných a ochotných ľudí, ktorí mi s množstvom vecí pomohli. Spoznal som tiež veľmi ochotných ľudí na úradoch, partnerov, a dokonca aj policajtov, hasičov či usporiadateľov iných akcií, ktorí mi vždy vyšli v ústrety, keď videli moje zúfalstvo. :)

Je nejaký zahraničný festival podobného typu, ktorým ste sa inšpirovali?

Je ich niekoľko. Jeden podobný je u susedov v Prahe. Plánovali sme s usporiadateľmi aj stretnutie, možno prípadnú spoluprácu. Tento rok to ale nevyšlo, tak možno o rok.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Beer & Burger Fest

Kto by mal na Beer and Burger festival zaručene prísť?

Vítaný je samozrejme každý. Skôr si neviem predstaviť, kto by si tam neprišiel na svoje. Festival sme tvorili tak, aby si tam niečo našli všetci.

Ktoré najväčšie burgrové a pivné hviezdy prídu? Budú aj zahraničné?

Začnem od konca. Plánovali sme aj zahraničných vystavovateľov, ale na poslednú chvíľu sme o nich prišli, nakoľko sme mali legislatívne problémy s účasťou zahraničných burgermajstrov. Tohto roku preto príde len jeden zahraničný vystavovateľ. Našťastie máme množstvo kvalitných predajcov aj na Slovensku, takže o hviezdy nebude núdza. Nerád by som niekoho vopred označil za hviezdu, plánujeme totiž množstvo súťaží, v ktorých sa ukáže, kto bude hviezdou akcie. :) Rozhodovať budú samozrejme návštevníci.

Čo sprievodný program? Čo je vaše najväčšie eso v rukáve?

Sprievodný program je bohatý. Od kapiel ako AC/DC revival, The Cellmates, Medd, Puding pani Elvisovej, Le Payaco a mnoho ďalších talentov, cez súťaže, workshopy či escape roomy, až po školy varenia. Dokonca sa na náš festival viete dostať aj špeciálnymi loďkami po Dunaji či vyhliadkovými autobusmi. Takže aj okrem jedla sa je načo tešiť.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Beer & Burger Fest

Čo je na organizácii takéhoto podujatia najťažšie a čo ťa naopak najviac baví?

Je to dosť individuálne. Ja osobne najviac šaliem pri sedení a študovaní všetkých zmlúv, ale patrí to k tomu. Potom je tu množstvo byrokracie a behania po úradoch. Hlavne pri prvom ročníku, keď ide o premiéru. Myslím, že druhýkrát by to už išlo hladšie. Určite ma bavilo tvoriť program, stretávať sa s partnermi, vymýšľať spolu, čo sa dá spraviť. Vždy mám veľkú radosť, keď sa niekto rozhodne podporiť náš festival. A my sme našli hneď niekoľko ochotných a kreatívnych partnerov.

Prídeš si na festival sám dať burger a pivko alebo si už toho prejedený/prepitý? :)

Určite budem tam! Ochutnávať budem samozrejme veľmi rád a prejedený burgrov či prepitý piva asi nebudem nikdy. Ale to pivko si ako organizátor radšej odopriem. To ma asi bude mrzieť najviac. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK