Kvôli vzdelaniu nemusíš sedieť v školských laviciach. 4 spôsoby, ako prísť k vedomostiam zaujímavejšou cestou

  • Dnes je začiatok školského roka a s ním mnohí dostávajú chuť učiť sa aj napriek tomu, že zo školských lavíc už vyrástli
  • Ak už máš nejaký ten rôčik po škole, no stále dychtíš po nových informáciách alebo chceš vylepšiť svoj životopis, je niekoľko možností, vďaka ktorým to ľahko zvládneš
collage
Coursera/Pexels
  • Dnes je začiatok školského roka a s ním mnohí dostávajú chuť učiť sa aj napriek tomu, že zo školských lavíc už vyrástli
  • Ak už máš nejaký ten rôčik po škole, no stále dychtíš po nových informáciách alebo chceš vylepšiť svoj životopis, je niekoľko možností, vďaka ktorým to ľahko zvládneš

DoučMa.sk

Portál DoučMa.sk vytvoril Juraj Svinčák po tom, ako sa zamyslel nad efektivitou klasického doučovania. Predstav si, že sa chcel učiť napríklad švédsky jazyk. Ten nie je v jazykových školách taký populárny ako obchodná angličtina, nemčina či stále obľúbenejšia ruština. Dokonca aj v našom hlavnom meste by si sa zapotil, kým by si pre seba našiel toho správneho lektora, ktorý by ti vyhovoval. Nuž a na zjednodušené vyhľadávanie máme doma práve DoučMa.sk, kde jednoducho zadáš oblasť, v ktorej by si sa rád zlepšil a nájdeš množstvo sympatických ľudí, ktorí ti radi pomôžu.

Ak nenájdeš toho najlepšieho lektora vo svojom meste, mnohí z nich ponúkajú lekcie cez internet. Môžeš zadať vlastný inzerát, čo presne hľadáš, ale aj zapojiť sa do radov tých, ktorí si takýmto spôsobom privyrábajú aj pomáhajú získavať nové vedomosti ďalším.

Minulý rok platforma predstavila svoju jedinečnú novinku – tzv. pomoc s domácimi úlohami, ktorou sa približuje obľúbeným zahraničným portálom, ako napríklad Brainly. Ak si nevieš rady s nejakým zo zadaní, ktoré sa ti dostali pod ruku, jednoducho na DoučMa.sk požiadaš o pomoc odborníkov a tí ti s ním radi pomôžu. Navyše zadarmo. Nájdeš tu ale aj množstvo externých kurzov, už s podrobným cenníkom. Ak ťa projekt zaujal, viac sa o ňom dozvieš v našom staršom článku TU alebo rovno klikaj na web DoučMa.sk.

Coursera

Po slovenskom zástupcovi nesmieme zabudnúť ani na silného hráča zo zahraničia, ktorým je portál Coursera. Myšlienka jeho vzniku pochádza od dvojice profesorov Standfordskej univerzity, ktorí sa v roku 2012 rozhodli, že sa so svojimi vedomosťami chcú podeliť so svetom. Pár rokov nato má na svojom konte Coursera už 35 miliónov fanúšikov dychtiacich po nových informáciách, partnerstvo uzavreté so 150 univerzitami po celom svete, v ponuke 2500 kurzov vo viac ako 250 rôznych oblastiach a možnosť získať viacero titulov. Po týchto číselných údajoch už nemusíš pochybovať, či tu nájdeš pre seba to pravé, pretože je to snáď jasné.

Do vyhľadávania stačí zadať napríklad termín „kryptomeny“ a okamžite ti vyskočí niekoľko možností, z ktorých si stačí len vybrať. Každý popis kurzu obsahuje tie najpotrebnejšie informácie: dĺžka kurzu, level (pre začiatočníkov či pokročilých), jazyk kurzu, čo je potrebné splniť na jeho úspešné ukončenie, rating od študentov, ktorí ho už v minulosti absolvovali, to, koľko času budeš musieť štúdiu týždenne venovať a aj cena kurzu.

Pri jednotlivých kurzoch sa ceny pohybujú medzi 29 – 99 dolármi za jeden (25 – 85 eur), ak sa rozhodneš pre komplexnejší zoznam kurzov, ktoré sa týkajú oblasti, v ktorej sa plánuješ pohybovať, cez Courseru za takýto spôsob vzdelávania sa minieš 39 – 79 dolárov mesačne (približne 33,5 – 68 eur) a ak ťa láka zisk titulu z prestížnej univerzity, akou je napríklad Yale, poplatky sa môžu vyšplhať až na 25 000 dolárov (cca 21 500 eur).

21-ročná Martina, ktorá prostredníctvom tejto platformy absolvovala niekoľko kurzov nám prezradila: Na Coursera kurzy som natrafila už počas strednej školy a vďaka nim som sa mohla bližšie priblížiť k vysokoškolskému vzdelávaniu v rôznych kútoch sveta, zlepšiť si znalosť anglického jazyka a zároveň sa aj utvrdiť vo výbere vysokoškolského študijného zamerania. Aktuálne pre mňa jej kurzy predstavujú ľahko dostupný spôsob k osobnostnému a kariérnemu rozvoju. Verím, že každý si na tejto platforme nájde kurz ktorý ho zaujme a ponúkne mu nové zručnosti či vedomosti.“

Prečítaj si tiež: 10 stránok s užitočnými kurzami, ktoré sú zadarmo

TED

Ak by si sa rád inšpiroval, či našiel novú motiváciu do svojej práve, no nemieniš pri knihách stráviť dlhé hodiny, bude pre teba to pravé TED. Nezisková spoločnosť svojimi krátkymi, silnými prejavmi inšpiratívnych osobností z celého sveta sa od 80. rokov vybudovala na populárnu video platformu, ktorú pozná každý influencer a aj každý kto sa zaujíma o svet navôkol seba. Videá, knihy, blog a aj informácie o najbližších eventoch a konferenciách nájdeš na jednom mieste a vďaka veľkému množstvu oblastí, ktorým sa spíkri venujú, tu určite nájdeš, čo potrebuješ. Ak si TED náhodou doteraz nepoznal, malú ochutnávku nájdeš v priloženom videu.

Erasmus+

Ak si počas školy absolvoval študijný pobyt v zahraničí a zamiloval si ho, možno si netušil o tom, že známy Erasmus (ako aj mnoho ďalších) ponúka túto možnosť aj pri vzdelávaní dospelých. Tu už nejde o sedenie za počítačom, ale o praktické skúsenosti zo sektora, ktorému sa plánuješ dlhodobo venovať a zažiť, ako to funguje za hranicami Slovenska.

Okrem toho, že možnosť vyskúšať si zahraničie na vlastnej koži majú všetci zo vzdelávacieho sektora či administratívy, Erasmus+ ponúka tiež možnosť školiacich kurzov a seminárov či hospitácie pre verejné a súkromné podniky (malé aj veľké), asociácie a orgány pôsobiace na národnej a regionálnej úrovni. Stačí si len vybrať z ponúkaných možností. Navyše tu môžeš požiadať o grant, ktorý pokryje väčšinu alebo dokonca všetky tvoje náklady na život v cudzine počas pobytu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá