Lucia prešla za 5 mesiacov naprieč Južnou Amerikou len v ružovom tuk-tuku

  • 5 dievčat, chuť zažiť dobrodružstvo a odhodlanie zdolať Južnú Ameriku
  • Tak začala expedícia Lucie Radovej, ktorá so svojím tímom zdolala 13-tisíc kilometrov za 5 mesiacov, v dopravnom prostriedku s názvom tuk-tuk
lee
Lucky Cesta
  • 5 dievčat, chuť zažiť dobrodružstvo a odhodlanie zdolať Južnú Ameriku
  • Tak začala expedícia Lucie Radovej, ktorá so svojím tímom zdolala 13-tisíc kilometrov za 5 mesiacov, v dopravnom prostriedku s názvom tuk-tuk

Myslíš si, že ženy na expedície jednoducho nepatria? Možno ťa o opaku presvedčí Lucia a jej spolucestovateľky, ktoré spoločne nasadli do ružových tuk-tukov a prešli tisíce kilometrov naprieč Latinskou Amerikou.

Dokumentaristka Lucia mala vo svojich predstavách s nevšedným dopravným prostriedkom tuktukom veľké plány už dlhšiu dobu. Úplne prvé dobrodružstvo v tuk-tuku však absolvovala so svojím manželom. Na mesiac sa stali digitálnymi nomádmi, zbalili si dva páry šlapiek, dva notebooky, medzinárodné vodičské preukazy a vyrazili preskúmať Srí-Lanku.

Tu sa im podarilo na 3 týždne požičať tuk-tuk, s ktorým za tento čas v dopravnej džungli na Srí-Lanke prešli úctyhodných 1700 kilometrov. Putovali od západu na juh, cez národné parky plné slonov, úžasné bistá miestnych a malebné kopce plné čajových kríkov. Toto dobrodružstvo im ukázalo, že tuk-tuk je pomalý, nepohodlný, ale aj nezničiteľný stroj.

“Prevrátil sa nám počas cesty len jedenkrát. To sme s ním omylom vošli do banánovej plantáže a polná cesta s jednou stopou od motorky, ho trochu vykoľajila,” píše na svojom blogu Lucia.

Keď si Lucia začala vymýšľať ďalšie cestovateľské dobrodružstvo, tuk-tuk bol samozrejme súčasťou plánu. A pretože jej manžel nie je práve cestovateľský typ, rozhodla sa zorganizovať výpravu v dievčenskom štýle. Plán bol jasný, prejsť naprieč Južnou Amerikou s dvoma ružovými tuk-tukmi s tímom piatich dievčat.

Keď Lucia začala tento plán prvýkrát prezentovať svojmu okoliu, nikto ju nebral vážne. O tri mesiace neskôr však odštartovala jej crowdfundingovou kampaň a o ďalší mesiac a pol vyrazili dievčatá do Bogoty. Prvý tuk-tuk sa im podarilo kúpiť hneď po príchode do Kolumbie. Bol 4 roky starý, na prvý pohľad išlo zachovalý kúsok talianskej značky Piaggio.

“O stave nášho prvého tuktuku veľa napovedá, moja nová zásoba španielskych slovíčok, ktoré sa niesli v štýle: vymeniť sviečku, opraviť karburátor, áno má to len jeden valec, nefunguje plyn, nie je to niekde pri karburátore? ale aj nafarbite ho prosím na ružovo,” spomína na dohadovanie sa v miestnych servisoch Lucia.

Nakoľko Luciu veľmi upokojovala predstava mať na výprave aj niečo, čo by mohlo fungovať, dievčatá sa rozhodli k ojazdenému tuk-tuku pridať aj jeden celkom nový.

Ich prvé kilometre s dvoma tuk-tukmi smerovali na nevinný výlet do mestečka Salento, ktoré sa nachádza len 120 km na východ od Ibagué. To, že sa vydali na najhoršiu a pravdepodobne najviac nebezpečnú a „najzacpanejšiu“ cestu v Kolumbii zistili až na konci dňa.

“Kolumbia je však z nášho pohľadu celkom bezpečná. Strávili sme tam deväť týždňov a nemali sme jediný problém. Ľudia sú tam neskutočne milí a dobre varia. Žili sme si ako kráľovné,” opisuje skúsenosti s Kolumbiou Lucia na svojom blogu.

V Ekvádore to však už také ružové nebolo. Lucia vypozorovala, že čím lacnejší benzín, tým sú v danej krajine aj menšie porcie jedla. A čím drahší benzín, tým príjemnejší ľudia.

Do finálnej destinácie, a teda Bolívie to nakoniec dotiahli len 3 dievčatá, nakoľko dve z tímu výpravu opustili už po siedmich týždňoch cestovania.

Dievčatám sa dokonca podarilo prejsť aj Salar de Uyuni, najväčšiu soľnú plán na svete, nachádzajúcu sa v juhozápadnej Bolívii s plochou 10 582 km². Odtiaľto si to namierili do Montevidea, odkiaľ už v zdraví a kamerou plnou skvelých záberov odišli domov do Česka.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá