Lucia rozbehla svoj vysnívaný biznis s módou. Jej znamenitú tvorbu môžeš vidieť aj v televízii

  • Lucia sa rozhodla venovať v živote tomu, čo ju najviac napĺňa - móde
  • Svoj biznis obohatila množstvom zaujímavých aktivít
  • Prečítaj si jej inšpiratívne rozprávanie o tom, ako začínala s Youtube a či majú Slováci vôbec o Kurzy módy záujem
Sni¦ümka obrazovky 2018-06-23 oTá18.37.13
  • Lucia sa rozhodla venovať v živote tomu, čo ju najviac napĺňa - móde
  • Svoj biznis obohatila množstvom zaujímavých aktivít
  • Prečítaj si jej inšpiratívne rozprávanie o tom, ako začínala s Youtube a či majú Slováci vôbec o Kurzy módy záujem

Kedy a ako začali fungovať Kurzy módy?

Júj, to bolo už veľmi dááávno. Po ukončení VŠVU som sa venovala dizajnérstvu a veľmi ma to bavilo. Časom som nadobudla pocit, že len navrhovať pekné šaty mi nestačí. Kolekcie sa rozšírili o produktovú radu doplnkov a kabeliek, no stále mi niečo chýbalo. Mala som chuť stretávať sa s novými ľuďmi, ktorí zdieľajú rovnakú vášeň pre módu ako ja. Mala som veľký ateliér a dieľňu, a tak som si povedala: „Kedy, keď nie teraz?“ V tom čase totiž komplexné kurzy venujúce sa móde na Slovensku neboli. Začala som tým, čo som mala najradšej, a prvé kurzy boli zamerané na módnu kresbu, rozmanitosti materiálov a šitie.

Aj teraz sa musím pousmiať keď si spomeniem, že v tom čase som si hovorila, že ak sa na kurzy prihlásia aspoň 3 ľudia za týždeň, bude to úspech (úsmev). Dnes ich je toľko, že nám nestačia dni v mesiaci. Postupne sa ponuka kurzov vykryštalizovala do dnešnej podoby, vo veľkej miere za to môžu práve účastníci kurzov, ktorí si sami pýtali pokračovania a rôzne špecifické zamerania kurzov. Som im vďačná za priazeň a podporu a hlavne za to, kam som sa vďaka nim dokázala posunúť. Postupne totiž zo spontánneho nápadu založenia kurzov vznikol krásny koncept a program, ktorý funguje a neustále napreduje.

Čo vlastne vďaka nim ponúkaš?

Z môjho pohľadu je to predovšetkým o akomsi zdieľaní radosti z módy a celého procesu návrhárstva. V podstate záujemcom pomyselne pootvorím dvere do nášho každodenného života dizajnérok. Vidia miesto, kde tvoríme, čo v danej dobe tvoríme, ako uchovávame modely, strihy, skrátka takmer všetko. Poskytneme im zázemie, odborne poradíme a snažíme sa ich viesť tak, aby ich zvedavosť a láska k móde a šitiu rástla ďalej. Majú na výber širokú ponuku kurzov, aby si vybrali pre seba ten najvhodnejší a nestrácali zbytočne čas niečím, čo už možno vedia. Cieľom je, aby napredovali v tej oblasti, ktorú si sami zvolia. Začiatočníci majú svoje kurzy, aby išli tempom im zodpovedajúcim a mali poriadny základ, na ktorom môžu ďalej stavať.

Kurzov je teda veľa: workshopy, lekcie prípravy do škôl, osobný styling a ponúkaš aj súkromné lekcie. O čo je najväčší záujem?

Prvenstvo si drží kurz KNOW HOW, ten je, priznám sa, aj jedna z mojich srdcoviek. Milujem kvalitné materiály, nové technológie, takže rozprávať a ukazovať pritom rozmanité druhy látok je pre mňa radosť. Zároveň je to, myslím si, aj pre účastníkov veľmi podnetný kurz. Priamo na mieste si sami tvoria vzorník materiálov s popiskami, takže na konci majú akúsi encyklopédiu látok so skutočnými vzorkami a môžu sa tak k daným poznatkom kedykoľvek vrátiť.  Rovnako obľúbený je aj KURZ ŠITIA. Tu je to skutočne rozmanité. Šijeme topy, sukne, šaty, niektoré veci úplne na mieru účastníkom, takže paráda, vždy je to zábava. Je pravda, že na kurzoch sa snažím držať malý počet účastníkov, chcem ich spoznať a každý kurz je tak pre mňa jedinečný. Práve z týchto šijacích kurzov mám aj ja sama najviac klientiek, z ktorých sa stali moje dobré priateľky, a viem že niektoré účastníčky sa spoznali práve u nás na kurzoch a nakoniec si spoločne založili módny biznis. Takéto veci ma tešia asi najviac.

Vieš, ja sa fakt teším, že ľudia si začínajú opäť všímať dosahy módneho priemyslu, že im nie je jedno kto ich veci a v akom prostredí vytvoril, a z akých materiálov. Čoraz viac vnímam, že sme presýtení rovnakosťou, že sa chceme odlišovať a nosiť niečo, čo nám vydrží viac ako dve prania. O výberoch materiálov ani nehovorím. Možno aj preto sú najobľúbenejšie práve tie dva spomenuté kurzy. Na jednom účastníci získajú prehľad o materiáloch, o ich vlastnostiach, o použití, na kurz šitia si potom prinesú svoju starostlivo zvolenú látku a ušijú kúsok, ktorý môžu nosiť pokojne aj roky. O súkromné lekcie je tiež enormný záujem, žiaľ, aj môj deň má len 24 hodín. Je tiež pravda, že sa snažím zostavovať rozvrh tak, aby v ňom boli zahrnuté obľúbené stálice. Každý mesiac pridávam aj niečo nové, takže aj styling, aj módna kresba, modelovanie šiat… Všetko sa tam dostane.

Čo všetko za zaplatené „školné“ zákazníci dostanú?

Jediné, čo po zákazníkoch chcem je, aby prišli v dobrej nálade, to je kľúčové. Všetko ostatné zabezpečujeme my. Pokiaľ si chcú priniesť vlastný šijací stroj a naučiť sa šiť na svojom, určite im v tom nebránime, práve naopak, úplne tomu rozumieme. Pokiaľ stroj nemajú a daný kurz ho vyžaduje, samozrejme im zapožičiame naše. Na kurzoch šitia si môžu vybrať látku od nás, vždy majú na výber viac motívov. Pokiaľ si chcú ušiť model z vlastnej látky, samozrejme, im to umožníme.

Na začiatku dostanú na každom kurze špeciálne vytvorené poznámky k danému kurzu. Podľa nich si môžu danú vec zhotoviť aj následne sami doma. Na niektorých víkendových kurzoch, ktoré bývajú náročnejšie, obdržia po ukončení videonávod. Tým, že sama šijem a prešla som si nekonečnými hodinami šitia na škole aj po nej, veľmi dobre si uvedomujem náročnosť niektorých postupov, aj preto majú všetci účastníci dovolené zhotovovať si videozáznamy alebo fotografie procesu. Verím, že im to neskôr pomôže.

Máš v tejto sfére skúsenosti? Objavili sa tvoje výtvory v ďalších slovenských produkciách?

Veru, áno, tento mesiac som musela kurzy dočasne stopnúť. Vieš, kurzy sú moja radosť a chcem, aby to tak zostalo. Pokiaľ viem, že sa kurzom nebudem môcť naplno venovať, a že by si to odniesla kvalita daných hodín, radšej kurz nevypíšem. Momentálne mám také pracovné vypätie, že bolo rozumnejšie kurzy nachvíľu pozastaviť.

Nedávno sme dokončili veľkú zákazku historických kostýmov, ktoré si mohla vidieť na podujatí Rottenstein, ktoré organizovala Agentúra Hector. Okrem toho sa tvorí moja vlastná kolekcia, šijú sa svadobné šaty a kostýmovo spracovávame napínavý seriál zo zdravotníckeho prostredia. Pracovala som aj na minuloročnej vianočnej rozprávke Zázračný nos, točili sme Komisára Rexa, spolupracovala som na filme Pivnica atď. Je toho veľa a už navrhujeme ďalšie historické kostýmy, ktoré sa budú šiť čoskoro. Navyše sa náš ateliér zmenil na miesto, kde sa konajú kostýmové skúšky, takže je zaplavený štendrami s oblečením a návštevami hercov.

Okrem týchto aktivít máš aj vlastnú dielňu?

Áno, máme vlastnú dielňu a plánujeme vybudovať v blízkom čase veľkú kostymérsku dieľňu, kde sa budú šiť nielen naše modely, kolekcie a kostýmy pre filmy, ale zároveň tu dostanú možnosť praxovať študenti, ktorí majú ambície venovať sa dizajnérstvu či kostymérstvu. To je niečo, čo mi tu chýba. Veľmi sa teším na toto ďalšie obdobie.

A čo online kurzy? Youtube je silný marketingový nástroj.

Youtube je niečo, čo ma lákalo od samého začiatku založenia Kurzov módy. Prichádzajú k nám klienti z celého Slovenska aj zo zahraničia. Dáva mi možnosť osloviť aj tých, ktorí by možno radi prišli, ale vzdialenosť alebo čas im to neumožňuje. Mnohí klienti prichádzajú práve potom, ako kurzy módy objavili na Youtube a stali sa sledovateľmi. Pre mňa je to akýmsi prirodzeným pokračovaním mojich klasických kurzov a zároveň miestom, kde môžem napríklad mladým ľuďom ukázať, čo všetko obnáša byť dizajnérom, a tiež pomôcť tým, ktorí si radi tvoria vlastné šaty.

Keď skončí toto moje hektické pracovné obdobie, plánujem sa Youtube venovať podstatne viac. Ľudia si tak budú môcť ušiť vec spolu so mnou, prerobiť si ju na nadčasový dizajnérsky kúsok. Zároveň budem testovať šialené pomôcky určené dizajnérom a uvidia, ako vzniká kolekcia, ako to vyzerá u nás na kurzoch, ako prebieha zháňanie a prerábka kostýmov pre filmy a aj to, prečo bývame tak často priamo na placi keď sa točí. Našťastie mám krásnu profesiu a námety na vlogy či videá tak prichádzajú vlastne samy. Myslím, si že mnohí budú prekvapení, čo všetko naša práca obnáša (úsmev).

Dá sa vo fashion priemysle na Slovensku uživiť?

Nemôžem hovoriť za iných, ale za seba hovorím že áno.

Nikdy si nemala ambície odísť do zahraničia?

Ja mám pocit, že som v zahraničí pomaly častejšie ako doma (úsmev). Posledné dva roky sa veľa venujeme kostýmovému spracovaniu filmov a seriálov, takže ma môžeš vídať viac v Bratislave. Po tomto projekte sa ale zase na čas upracem do zahraničia.

Čo pripravuješ v budúcnosti? Na čo sa chceš zamerať? Črtá sa nový projekt?

Úprimne, ja mám asi milión päťstoosemdesiašesť plánov a ich počet neustále stúpa. Spolu s kamarátkou Zuzkou Mihálikovou sme založili spoločnosť Costumepark a máme veľmi ambiciózne plány, ktoré sa týkajú kostýmovej tvorby pre filmové produkcie. Chceme vybudovať profesionálnu dielňu zameriavajúcu sa na výrobu kostýmov a zastrešovať veľký fundus kostýmov, ktorý bude veľmi špecifický. Zároveň chceme poskytnúť profesionálne prostredie študentom, ktorí majú záujem venovať sa v budúcnosti móde alebo kostýmovému výtvarníctvu. Budú tak môcť vidieť celý proces tvorby, pracovať na profesionálnych strojoch a pochopiť dôležitosť nových technológií.

Zároveň chceme spolupracovať na filmových a televíznych produkciách, to nás veľmi baví. Ja okrem módy milujem cestovanie, takže v blízkej dobe by som chcela vidieť Japonsko a znovu sa vrátiť do Indie. S Orientom je spojený môj ďalší plán, ktorý sa týka navrhovania, výroby a predaja veľmi špecifických luxusných látok. Popri tom by som rada pracovala na vlastných kolekciách, rozbehla Youtube, konečne snáď vydala knihu, ktorá mi už rok oddychuje v zásuvke. A samozrejme sú tu moje obľúbené kurzy módy. Aj ich sa týkajú výrazné zmeny k lepšiemu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech