Mladý pár prerazil na Slovensku s neobjavenou merino vlnou a sviežou renováciou nábytku

  • Na začiatku bol nápad tvoriť niečo výnimočné a najlepšie vlastnými rukami
  • Vďaka úsiliu Františky Juristej a jej manžela Mariána sa to podarilo
merino
frensia
  • Na začiatku bol nápad tvoriť niečo výnimočné a najlepšie vlastnými rukami
  • Vďaka úsiliu Františky Juristej a jej manžela Mariána sa to podarilo

Dnes so svojou lokálnou značkou frensia žnú úspech a na pomoc si už museli zavolať aj ďalšiu osobu, Veroniku Tencerovú, s ktorou spoločne tvoria unikátne veci z prírodných materiálov.

Ich obľúbenými materiálmi pre tvorbu drevo a 100 % ovčie rúno. Okrem kvalitného materiálu pri ich tvorbe využívajú podľa ich slov len ich schopnosti, talent a túžby. “Milujeme umenie, dizajn, tvorbu, detaily, fotografovanie, pekné veci. Všetko toto tvorí neoddeliteľnú súčasť našich životov,” hovorí Františka pre Startitup.

Františka zabŕdala do umenia už ako malé dievča plné fantázie. Práve fantázia je pre ňu jej vlastným malým-veľkým svetom. Marián síce mal prvé pokusy o umenie už v dectve, no svoju kreatívnu nádobu naplnil až vďaka jeho práci grafického dizajnéra.

“Dá sa skonštatovať, že práve na tomto prirodzenom základe sme začali stavať. Reálne sme sa o tom, mať niečo vlastné, vlastnú značku začali zamýšľať v kontexte plánovania svadby a vlastnej domácnosti. Interiér sme si chceli zariadiť tak, aby odrážal náš vkus,” hovorí o začiatkoch značky Františka.

“Veľmi sa nám páčili nesériové typy nábytkov, ktoré sme na Slovensku nevedeli zohnať alebo boli kvôli pochopiteľne vysokej cene pre nás nedostupné. Vtedy mi skrsla myšlienka, že by som skúsila také vyrobiť. S touto myšlienkou prišiel za mnou aj Majko nevediac o tom, že o tom premýšľam i ja. A vtedy to celé začalo. Pre tento nápad sme sa neuveriteľne nadchli. Neodhovoril by nás vtedy od toho asi nikto,” pokračuje spoluzakladateľka značky.

Po svadbe začali bývať v postaršom dome. Po minulých majiteľoch v ňom zostalo množstvo starého nábytku. Mali možnosť ho buď vyhodiť, alebo pretransformovať do niečoho krásneho. Keďže mali rozpočet obmedzený, dali sa na postup znovuzrodenia týchto starých kúskov.

Zo starého zväčša funkcionalistického nábytku vytvorili naozaj jedinečné “low-budget” kúsky, ktoré tvoria ich súčasný interiér a sú na ne právom hrdí. Celá táto skúsenosť mladý pár veľmi posunula a nápadov časom pribúdalo stále viac, až sa nežnejšia polovička tejto dvojice dostala k netradičnej merino vlne.

“K tvorbe s vlnou som sa dostala neskôr. Keďže som videla, že práca s drevom je naozaj fyzicky náročná chcela som si nájsť niečo, čo bude ženskejšie. Raz som narazila na fotografiu merino obrej deky a hneď som sa do nej zaľúbila. Vyhľadávala som si o vlne informácie a zadovážila prvú vlnu,” hovorí o začiatkoch práce s vlnou Františka.

Merino vlna je pritom unikátna hneď v niekoľkých aspektoch a jej vlastnosti sú na nezaplatenie. Tými najlepšími je perfektné zachytávanie tepla, hrejivosť ako aj termoregulácia. Človek sa v nej ani pod ňou len tak ľahko neprehreje. Vyzdvihnúť treba určite aj jej priedušnosť, antibakteriálnosť či hypoalergénnosť.

Práca s vlnou merino je podľa Františky síce fyzicky menej náročná, no na to, aby z nej človek vedel vyrobiť niečo kvalitné a krásne sú potrebné celé hodiny praxep, pričom je veľmi dôležité sa sústrediť a zapracovať na detailoch.

Dá sa však aj v našej krajine uživiť čisto handmade tvorbou?

“Dá sa to. No, človek to musí naozaj veľmi chcieť a musí sa snažiť, aby v danej oblasti bol najlepší zo všetkých konkurentov. Musí do toho dať aspoň 120%, nie len 100. Je to veľmi náročné aj kvôli byrokratickým a vysokým poplatkovým krížom, ktoré, bohužiaľ, sú na Slovensku malých podnikateľov kladené.”

Čo sa týka plánov do budúcna, Františka má v tom jasno. Na prvom mieste je rozvíjanie stránky frensia.sk, kde si môžeš všetky produkty tejto značky zakúpiť alebo si prečítať zaujímavý blog. Blogy sa majú v najbližšom čase týkať aj tutoriálov, ako si zo starého nábytku vyrobiť niečo pekné a užitočné.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech