Na Slovensko prichádza ekologická náhrada kože, o ktorej by si mal vedieť. Zásadne mení celý trh

  • Odborníci ho považujú za jeden z najšetrnejších materiálov na svete
  • Využitie nachádza hneď v niekoľkých oblastiach a siahajú po ňom aj slovenskí výrobcovia
  • Je dokonca vodeodolný a ohňuvzdorný
corok
unsplash.com/facebook.com/insine.design
  • Odborníci ho považujú za jeden z najšetrnejších materiálov na svete
  • Využitie nachádza hneď v niekoľkých oblastiach a siahajú po ňom aj slovenskí výrobcovia
  • Je dokonca vodeodolný a ohňuvzdorný

Keď sa povie slovo korok, väčšinu z nás zrejme napadne zátka do vína či korková nástenka v kancelárií. V týchto prípadoch ide o nahrubo lisovaný drobivý materiál. Do povedomia ľudí sa však začína dostávať takzvaná korková „látka“ alebo „koža“, ktorá je veľmi najemno vylisovaná, hladká a dajú sa z nej ušiť naozaj zaujímavé kúsky.

Vďaka svojej všestrannosti sa teší narastajúcej popularite v rôznych oblastiach. Výrobky z korku tvoria nielen kabelky, opasky a peňaženky, ale aj časti lodí, lietadiel, dáždniky a kusy odevov. Dokonca sa často používa aj v stavebníctve a inžinieri z NASA pridávajú korok aj do vesmírnych konštrukcií.

Nosením korkových kabeliek nosíte nielen kus prírody, ale aj kus príbehu. Výroba korku sa považuje za udržateľnú a málo invazívnu voči životnému prostrediu. Materiál sa opakovane zbiera z dubov korkových bez toho, aby ich poškodil. Tieto stromy sa dožívajú až 300 rokov. Prvý zber kôry sa vykonáva až po dovŕšení cca 25 rokov od vysadenia. Strom sa potom pravidelne olupuje približne po dobu 7 – 9 rokoch.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: wikipedia.org

Pri samotnom zbere kôry sa nevyužívajú žiadne stroje. Práca mužov „olupovačov“ je veľmi náročná a vyžaduje si veľkú zručnosť a profesionalitu, aby nedošlo k poškodeniu stromu. Samotným zberom to ale nekončí, kôra sa suší celé mesiace a následne sa varí, aby došlo k jej vyrovnaniu, vyčisteniu.

Veľmi zaujímavým faktom je, že dub korkový pohlcuje oveľa väčšie množstvo CO2 ako ostatné dreviny. Táto jeho nenásytnosť CO2 je podmienená hlavne olupovaním kôry a tým naštartovaním energetických mechanizmov na jej obnovu.

Tejto funkčnej alternatívy k živočíšnej koži sa začínajú chytať aj slovenský výrobcovia. Patrí medzi nich aj 29-ročná Táňa, ktorá založila značku Insité Design, pod ktorou ručne vyrába ekologické tašky, peňaženky a iné doplnky.

Ručnej výrobe z tohto materiálu budúcnosti sa venuje aj 24-ročná Radka. Tá ho kreatívne kombinuje aj s filcovým materiálom a ľudovými slovenskými vzormi. Určite však neprehliadni ani ponuku lokálnej značky Tocar, ktorej korkové tašky sú na nerozoznanie od výrobkov z pravej kože.

Tento málo invazívny udržateľný materiál do povedomia Slovákov pretláča aj portál Cork It, ktorého zakladatelia na Slovensko dovážajú unikátne výrobky z korku od portugalských remeselíkov z firiem Corkor, Jocork, Marla País a Viking Corticeira.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá