Obľúbeným čajom československých pubertiakov zrejme odzvonilo, môže za to ich zloženie

  • Bubbleology alebo po novom OXO Tea ukrýva množstvo prekvapení
  • Testy odhalili ich nevábne zloženie
  • Ide o prešlap, ktorý môže farebné čaje celkom vyradiť z nášho, aj českého trhu
cajeee
OXO Tea, Bubblelogy
  • Bubbleology alebo po novom OXO Tea ukrýva množstvo prekvapení
  • Testy odhalili ich nevábne zloženie
  • Ide o prešlap, ktorý môže farebné čaje celkom vyradiť z nášho, aj českého trhu

Bubbleology je módny a relatívne veľmi drahý nápoj, ktorý majú v obľube najmä mladší zákazníci. Londýnska Bubbleology sa vďaka franšízovej licencii dostala aj na Slovensko. Do rúk ju dostala spoločnosť BubbleStar, ktorej konateľom je Jiří Wohlmann.

Pri príchode do nákupného centra Eurovea značka Bubbleology deklarovala na svojich stránkach, že ich jej čaje neobsahujú žiadne umelé farbivá a v želé guľôčkach je len prírodná šťava, presne tak ako to vyžadovala londýnska spoločnosť, od ktorej získali povolenie na predaj. Testy však ukázali, že výrobky Bubbleology, ktoré spoločnosť BubbleStar predávala na slovenskom ale aj českom trhu, majú celkom iné zloženie ako deklarovali.


Bubbleology je známa tým, že vo svojich marketingových kampaniach často využíva silu influencerov. Deti sú tak v domnení, že ide o trendy nápoj, ktorý musí piť každý, kto je cool. V niektorých prípadoch sa ukázalo, že školáci si častokrát namiesto teplého obeda kúpia radšej tento pestrofarebný čaj. Aj pri amatérskych testoch spotrebiteľov sa zistilo, že nápoje predávané so štítkom bez cukru po prevarení zanechali v nádobách skaramelizovaný cukor.

Ako prvý na to upozornil jeden z českých youtuberov, ktorý následne apeloval na svojich kolegov, aby kvôli peniazom nezavádzali tisíce ich prevažne maloletých sledovateľov na sociálnych sieťach. Spoluprácu s Bubblelogy tak rozviazala napríklad Dara Rollins alebo youtuberka Moma.

Na držiteľa povolenia na predaj Bubblelogy si v českej a slovenskej republike si posvietil kvôli nejasnému zloženiu aj potravinový kritik Ján Tuna. Ten si to zamieril priamo do predajní, kde si vypýtal produktové listy k výrobkom. Len z týchto listov sa dá vyčítať, koľko takzvaných éčok dané výrobky obsahujú. Problém je však ten, že tieto listy sú dostupné vyslovene len na vyžiadanie. Bežný spotrebiteľ ich tak zväčša do rúk nedostane.

Následne laboratórne testy čajov potvrdili, že obsahujú hneď niekoľko druhov škodlivých azofarbív, ktoré im dodávajú pre deti veľmi lákavý dizajn. V niektorých sa dokonca našla aj látka aspartan a obrovské množstvo cukru. U detí ide o dokonalý koktejl na hyperaktivitu.

Rok po odvysielaní reportáže odhalujúcej pravdu o farebných čajoch prišla reakcia aj priamo z Londýna, centrály Bubblelogy. Tá v tichosti ukončila frančízovú zmluvu s firmou BubbleStar, vďaka ktorej sa čaje dostali aj na náš trh.

Táto firma však po ohlásení verdiktu z Londýna ihneď zareagovala a prišla s vlastnou značkou OXO Tea. Keď sme sa začiatkom roka pýtali tejto spoločnosti prečo sa rozhodla pre takúto radikálnu zmenu, odpovedala: Fran­chi­sin­gová zmluva s Bubb­le­ology bola po 5 + 1 ro­koch plá­no­vane ukon­čená a na­hra­dila ju nová značka OXO Tea Coc­tails, ktorá pre­berá ak­ti­vity v kra­ji­nách stred­nej Európy.

Dôvodom však bolo zjavne masívne zavádzanie držiteľa licencie o zložení ich produktov. Londýnske vedenie spoločnosti nevyvrátilo, že dôvodom ukončenia spolupráce aj s našim trhom, je práve klamanie firmy BubbleStar. Dodali však, že výrobky predávané v pobočkách vo Veľkej Británii neobsahujú chemické farbivá od roku 2013.

Problémom je, že slovenských a českých prevádzok sa táto zmena či už s vedomím alebo nevedomím Londýna nedotkla a naďalej ponúkali nápoje plné chemikálií. Firma BubbleStar zatajovalo okrem azofarbív aj brilantnú modrú FCF, čiže modré farbivo vyrobené z uhoľného dechtu ako aj konzervanty.

Mnoho spotrebiteľov je pritom v mylnom domnení, že OXO Tea je len premenovaná značka Bubblelogy. Nie je to tak, OXO Tea je na rozdiel od Bubblelogy celkom nová a malá spoločnosť, ktorej výrobky nájdeme len v pár krajinách Európy.

Ak si dnes pri objednaní ich čajov vypýtaš produktové listy so zložením zistíš, že sú stále plné éčok. Na stránke však už prestali deklarovať, že ide o prírodné nápoje, tak ako tomu bolo pri príchode na náš trh. Vzhľadom na veľkú kritiku zo strany spoločnosti na stránkach uvádzajú aspoň informáciu, že niektoré výrobky môžu škodlivé azofarbivá naozaj obsahovať. Momentálne sú vzorky z predajne OXO Tea v profesionálnych laboratóriách a čaká sa na podrobné výsledky ich zloženia, ktoré presne ukážu aké chemikálie tieto čaje ukrývajú.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá