Patrícia na Slovensku prerazila s ľanovými výrobkami, toto je jej know-how

  • Patrícia sa niekoľko rokov venovala účtovníctvu a mala na starosti mzdovú agendu v rodinnej firme
  • Do života jej však prišla nečakaná odbočka
  • Učarovala jej ručná práca, ktorá ju dnes naplno zamestnáva a jej produkty si objednávajú zákazníci z celého Slovenska
lokk
  • Patrícia sa niekoľko rokov venovala účtovníctvu a mala na starosti mzdovú agendu v rodinnej firme
  • Do života jej však prišla nečakaná odbočka
  • Učarovala jej ručná práca, ktorá ju dnes naplno zamestnáva a jej produkty si objednávajú zákazníci z celého Slovenska

Mladá Slovenska vždy inklinovala ku kreatívnej činnosť a náhodou sa dostala aj k šitiu, ktorého techniku sa naučila len z knižiek a internetu. Jej doménou sú čoraz obľúbenejšie ľanové výrobky, ktoré vyrába pod vlastnou značkou Shabby Romantic.

Na Sashe sa Patrícia zaraďuje medzi top predajcov. Čo je však tajomstvom jej úspechu?

“Dobrý a kvalitný výrobok je základ. Pevný pilier mojej značky. Ale len to nestačí. Na to, aby si ho ľudia kúpili, je dôležité ho prezentovať vhodnou formou. Nafotiť ho tak, aby ľudia zatúžili ho vlastniť. Samotný popis k výrobkom musí byť pútavý a nesmie postrádať všetky dôležité informácie. Ale ani toto nestačí. Dôležitá je komunikácia so zákazníkom formou článkov, rôznych rád a zaujímavostí,“ hovorí o svojom know-how Patrícia pre Startitup.

Pre Patríciu predaj nekončí potvrdenou objednávkou. Do balíčkov vkladá ďakovný list a informácie o údržbe. Pri výrobe na mieru sa snaží formou komunikácie spoznať zákazníčku, jej predstavy a vkus. Len tak môže najlepšie odhadnúť akým smerom sa pri návrhu nového produktu môže a má uberať.

Slovenská značka Shabby Romantic mesačne príjme 50 až 70 objednávok, pričom sa jedná o 150 až 200 výrobkov. V portfóliu značky pritom nájdeš produkty v cenovej škále od 15 až do 85 eur.

Aký je na Slovensku život človeka, ktorého živí ručná práca? Chcela si to už niekedy “zabaliť? 

„Ťažký ale nádherný zároveň. Patrím k ľuďom, ktorí chodia do práce s radosťou. Práca je mojím chlebíčkom ale i koníčkom. Sama si určujem pracovné tempo a čas, ktorý venujem práci. Keď máme veľa objednávok, spracovávame ich postupne a popri tom si v hlave ukladám nové nápady. V slabších obdobiach, ktorých je stále menej, pracujeme na nových kolekciách a výrobkoch.“

Tým, že Patríciina práca nekončí o štvrtej poobede, ale pokračuje do neskorých večerných hodín, je jej život zároveň aj veľmi náročný. Večer totiž komunikuje so zákazníkmi, robí cenové ponuky, nové návrhy, pripravuje popisky k výrobkom, upravuje fotografie. „Adrenalín a radosť z práce mi však dodávajú energiu potrebnú na to, aby som všetko zvládala a posúvala sa ďalej.“

Materiál s veľkým potenciálom

Prečo by sa mali ľudia v modernej dobe zaujímať o výrobky z ľanu? Možno aj preto, že história ľanu siaha až do obdobia 8000 rokov p.n.l. Už vtedy boli nájdené prvé ľanové tkaniny, ktoré sa vyrábali z divo rastúceho ľanu. Dokonca v Egypte používali ľanové plátno pri balzamovaní. Bolo totiž symbolom svetla a čistoty a tiež prejavom bohatstva. Je to tkanina, ktorá je veľmi odolná voči oderu – takže je trvanlivá.

“Pre mňa je veľmi dôležité aj to, že pri jeho pestovaní sa používa oveľa menej pesticídov a hnojív v porovnaní s inými plodinami. Preto je pestovanie ľanu šetrné k prírode,”  hovorí Patrícia.

Takisto v dnešnom svete plnom alergikou je práve ľan vysnívaným materiálom. Je totiž hypoalergénny, antibakteriálny, odolný voči plesniam a nepohlcuje prach.

“Ľan vonia prírodou, má nádhernú väzbu a úplne ma fascinujú drobné priznané stebielka ľanu v plátne Tiež uzlíky, ktoré sú súčasťou a sú tam preto, lebo ľanové vlákno nie je elastické, a preto je nemožné tkať bez prerušenia. Aj preto je ľan drahší ako bavlna. Je náročnejší na spracovanie a výrobu. Podľa mňa ľan nemá žiadnu negatívnu vlastnosť. Je to poklad,” hovorí Patrícia.

Aj Samotná práca s ľanom je unikátom. Pri strihaní ľanovej metráže musí byť človek maximálne sústredení. Je potrebné strihať po vlákne, čo sa pri ľane robí veľmi ťažko.

“Často sa mi doslova krížia oči, ako sústredene sledujem jediné vlákno v tkanine. Ak ľan odstrihnete krivo, automaticky Vám to “bije” do očí. Keď sa nám občas dostane do rúk bavlnené plátno, až nám je smiešne , ako ľahko a rýchlo sa s ním pracuje. Ale ten pocit a rozdiel, keď držíme v rukách ľan a bavlnu je obrovský. Páči sa mi, že ľan si pri spracovaní vyžaduje takú veľkú pozornosť. Veď ako sa hovorí: “cesta za úspechom je dlhá a tŕnistá, ale o to väčšiu radosť zažívame pri dosiahnutí vytúženého cieľa,” hovorí o práci s ľanom Patrícia.

Ľan však nie je lacná záležitosť. Cena za 100 % prírodné ľanové tkaniny je podstatne vyššia v porovnaní s bavlnenými. “Ak do ceny ľanu zahrniem aj náklady na jeho úpravu, či prepravu, pohybujeme sa  v cenovej relácii od 10-30 Euro/m.”

Za najkrajšie na svojej práci považuje Patrícia fakt, že má možnosť každý deň plniť sny svojim zákazníkom. „Niet nad ten pocit, keď mi zákazníčky volajú či píšu, aké sú spokojné a šťastné, že si vybrali výrobok práve u nás. Často mi volajú muži, ktorí chcú prekvapiť svoje manželky. A spolu pripravujeme na diaľku prekvapenie. Teší ma, že aj muži vnímajú, čo sa ženám páči a chcú ich potešiť.“

Najťažšie na práci, pri ktorej si sám sebe šéfom, je podľa Patrície nájsť si čas na oddych. Nechať všetko tak a chvíľu nič nerobiť. „Toto neviem, a tak veľmi to potrebujem. A tiež je veľmi ťažké nájsť dobrú, šikovnú a spoľahlivú krajčírku. Jednu takú mám a zišla by sa nám ďalšia. Je veľmi ťažké nájsť človeka, ktorý miluje svoju prácu a má z nej radosť. Tá radosť z práce sa potom odrazí na výrobkoch,“ dodáva Patrícia.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá