Šaolinskí mnísi na Slovensku: Kung fu trénujú od piatich rokov a na svojom tele dokážu lámať palice

  • Legendárni mnísi Shaolin Kung Fu prišli na Slovensko kvôli svojmu turné
  • Po svete šíria osvetu o starodávnom umení kung fu a odlišnej čínskej kultúre
  • Saltá, premety či lámanie palíc o telo pre nich nie sú žiadny problém
27946287_10213092531721437_349083677_ob
Startitup
  • Legendárni mnísi Shaolin Kung Fu prišli na Slovensko kvôli svojmu turné
  • Po svete šíria osvetu o starodávnom umení kung fu a odlišnej čínskej kultúre
  • Saltá, premety či lámanie palíc o telo pre nich nie sú žiadny problém

Už od 20. februára môžeš na Slovensku vidieť unikátne umenie šaolinských mníchov, ktorí k nám prišli predstaviť svoju kultúru. Za 23 rokov existencie šaolinskej show už stihli odohrať viac ako 5-tisíc predstavení a navštíviť 5 kontinentov. Ich majstrovstvo na vlastné oči a so zatajeným dychom zhliadlo 3 a pol milióna divákov. To všetko nielen vďaka čínskemu umeniu, ale aj vďaka Rakúšanovi Herbertovi Fechterovi. Ten v roku 1995, pri príležitosti 1500. výročia kláštora pod svätou horou Song Shan, začal prezentovať umenie za hranicami Číny.

„Pozvali ma do Číny, aby som dal dokopy show, ktorá vysvetlí vzťah medzi kung fu, zen budhizmom a čínskou medicínou a ukáže svetu, ako mnísi pracujú s energiou čchi. Chcel som ľuďom zo západného sveta priblížiť čínsku kultúru, ktorá je úplne iná ako tá naša. Naša show ju pomáha ľuďom pochopiť, dotkne sa vašej hlavy, srdca aj brucha. Divákov dojíma cvičenie malých detí a boja sa, keď umenie predvádzajú dospelí mnísi,“ prezradil Herbert Fechter.

Na Slovensko prišli šaolinskí mnísi aj so svojím trénerom, ktorý učí žiakov umenie kung fu od svojich 25 rokov a je hlavným trénerom v šaolinskom kláštore. Mníchov sprevádza aj majster kung fu, ktorý sa umeniu venuje viac ako 70 rokov a na vlastnom tele dokazuje jeho pozitívne účinky. Kung fu je podľa ich slov v Číne podobným národným „športom“, ako je u nás ľadový hokej. Dnes je už populárne po celom svete a bežne sa vyučuje v každom väčšom meste. Ak sa však chce stať človek skutočným majstrom, dosiahne to len v kláštore.

„Do kláštora môžu vstupovať deti od piatich rokov, ja som doň vstúpil, keď som mal osem. Roky som trénoval a ako 25-ročný som sa stal učiteľom. Kung fu je veľmi ťažké pre žiakov aj učiteľov. Každý deň vstávame o 5:00 a do 6:30 cvičíme. Nasledujú raňajky a o 8:00 sa začína vyučovanie, ktoré je podobné ako u vás v škole. Po obede tri až štyri hodiny trénujeme kung fu. Keď učiteľ zbadá, že niektorý žiak má v niečom medzery, dostane hodinu a pol doučovania. Denný režim sa končí spánkom o 9:30,“ popísal šaolinský tréner.

Mladí chlapci sa mníchmi stávajú, keď prídu do kláštora a prejdú skúškou, za nič neplatia. Ďalšie skúšky potom musia absolvovať každý rok a otestovať sa, či zvládli lekcie počas roka. Ak sa im to nepodarí, ročník si musia zopakovať podobne ako v škole. Naučiť sa šaolinské kung fu je také ťažké, že mnohí žiaci to vzdajú. Okrem striktného režimu majú aj špeciálny jedálniček. Mnísi, ktorí sa venujú bojovému umeniu, jedia aj mäso, ostatní sa stravujú vegetariánsky. Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, mobily a podobné technológie sú v kláštore zakázané.

Už pred stovkami rokov čínski panovníci zistili, že kung fu je skvelé pre obranu ich krajiny, nikdy však nemôže slúžiť pre útok. Najfascinujúcejšie na tom je, že za celých 1 500 rokov sa vôbec nezmenilo a návšteva šaolinského kláštora je tak podľa Herberta Fechtera ako okno v čase. Bežný človek sa tam však len tak ľahko nedostane, preto sa autor show rozhodol natočiť z jeho priestorov exkluzívne zábery, ktoré premietne aj počas predstavenia mníchov. Unikátom je aj video natočené dronom, ktoré zachytáva 4-tisíc synchrónne cvičiacich mníchov.

Predstavenie je nabité ukážkami na pohľad nebezpečných praktík, ako sú zložité saltá a premety či rozbíjanie tehly, kovovej alebo drevenej palice o vlastné telo, dokonca aj o hlavu. Toto umenie vychádza z dlhoročnej práce s energiou čchi, ktorá mníchom umožňuje spraviť niektorú časť svojho tela extrémne odolnou. Umenie Čchi-kung sa však dá využiť aj v praktickom živote. „Pomocou týchto techník je možné odbúrať stres. Učíme to aj riaditeľov veľkých firiem, ktorí sú pravidelne pod veľkým stresom,“ prezradil šaolinský tréner.

Šaolinskí mnísi majú poslanie dostať ich umenie do celého sveta a šíriť osvetu o ich starobylej kultúre. Vidieť to na vlastné oči je absolútne unikátne, preto si nenechaj ujsť niektoré z ich slovenských predstavení.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá