Slovenka Monika je svetovo uznávaná vedkyňa s vlastným laboratóriom v Oxforde

  • Slovenská molekulárna biologička Monika Gullerová sa stala vedkyňou roka vo Veľkej Británii
  • V Oxforde sa presadila v konkurencii vedcov z mnohých krajín sveta
  • Má tu pod palcom aj vlastné laboratórium, na ktoré získala štedrý grant
madd
path.ox.ac.uk/pharmaceutical-labs
  • Slovenská molekulárna biologička Monika Gullerová sa stala vedkyňou roka vo Veľkej Británii
  • V Oxforde sa presadila v konkurencii vedcov z mnohých krajín sveta
  • Má tu pod palcom aj vlastné laboratórium, na ktoré získala štedrý grant

Monika Gullerová je rodená Trenčanka. Po štúdiu molekulárnej biológie na Univerzite Komenského pokračovala štúdiom vo Viedni a neskôr v Oxforde aj na Harvarde. Získala uznanie vedeckej obce za objav transkripčného vypínania génov, ktoré dovtedy nebolo popísané.

Princíp spočíva v tom, že ak bunka obsahuje chybnú informáciu (ako napríklad v prípade rakoviny či nervových ochorení), vďaka jej objavu by sa v budúcnosti prepis tejto zlej informácie z DNA do kyseliny ribonukleovej a následne ďalších buniek mohol zastaviť.

Jej doterajšie výsledky boli publikované v niekoľkých vysokoprofilových vedeckých časopisoch, ako napríklad v prestížnom časopise Cell. Stala sa tiež vedkyňou roka vo Veľkej Británii L’Oreal/UNESCO Women in Science a získala viacero ocenení aj na Slovensku. Momentálne pracuje vo vlastnom laboratóriu v Oxforde na projektoch regulácie génovej expresie.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: gullerova.com

Na začiatku bola úplne bežnou študentkou na bratislavskej Prírodovedeckej fakulte. Diplomovú prácu robila v Ústave experimentálnej onkológie na Slovenskej akadémii vied, kde sa venovala projektu génovej terapie, potom si na univerzite vo Viedni robila doktorát.

V Rakúsku si Monika uvedomila, aké dôležité sú pre výskum peniaze. Vzorky, skúmavky, prístroje, materiály – na to všetko je potrebný rozpočet. Kým na Slovensku museli šetriť so vzorkami a modliť sa, aby projekt vyšiel na prvý raz, vo Viedni spolu s tímom ho mohli pokojne opakovať.

„Všeobecne sa mi zdal život vo Viedni vďaka vysokej životnej úrovni veľmi pohodlný. Kúpila som si tam byt, na univerzite si našla veľa priateľov, zdokonaľovala sa v nemčine. Domáci sa však na nás aj tak stále pozerali ako na chudobných príbuzných z postkomunistickej krajiny. Nestačilo, že človek rozprával po nemecky, bolo takmer nemožné zaradiť sa do rakúskej kultúry,“hovorí Monika pre portál Pluska . 

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: gullerova.com

Naozajstné zadosťučinenie za prebdené noci v laboratóriách, pracovné víkendy a minimum voľného času prišlo, keď Monika dostala ocenenie od Medical Research Council a získala grant. Dva milióny libier na otvorenie vlastného laboratória.

Štedrá podpora zahŕňala dosť prostriedkov na vybavenie laboratória a jeho prevádzku, všetky potrebné materiály a prístroje aj na niekoľkých zamestnancov. Pre Moniku to bol splnený sen.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Cell Magazine

Vlastné laboratórium je túžbou mnohých vedcov, treba však splniť náročné podmienky. Tou prvou je publikačná činnosť. Základom sú teda články v celosvetovom uznávaných vedeckých časopisoch. Ďalšou podmienkou je návrh na vedecký projekt, na základe ktorého sa Medical Research Council (Rada pre medicínsky výskum) rozhodne udeliť grant. Vďaka tomu má aj Monika na sedem rokov zabezpečené fungovanie laboratória.

Svoj návrat na Slovensko si vie predstaviť, má však pocit, že pre zahraničných vedcov nie sú v tejto krajine dobré podmienky. „Mám pocit, že zatiaľ vedu na Slovensku riadia ľudia, ktorí vedcov zo zahraničia doma nechcú. Vidím však, že postupne vznikajú aktivity ako ‚Žijem vedu‘, takže je nádej, že sa situácia na Slovensku zmení,“ hovorí Monika pre webmagazin.sk.

Čo by však Monika odkázala všetkým našim mladým talentom, ktorí sa možno práve teraz rozhodujú, či svoj život zasvätia vede? „Choďte do zahraničia, naučte sa čo najviac a vráťte sa späť domov. S vami a vašimi skúsenosťami bude slovenská veda napredovať rýchlejšie,“ dodáva Monika pre portá modernamedicina.sk.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech