Slovenka z prestížnej univerzity v New Yorku buduje vlastnú zero waste komunitu

  • Zero Waste neznamená žiť na vode a vzduchu
  • Vie to aj Laura Baross, ktorá túto filozofiu prináša dokonca aj do oblasti interierového dizajnu
bezzz
archív:Laura Baross/facebook.com/zivot.bez.odpadu
  • Zero Waste neznamená žiť na vode a vzduchu
  • Vie to aj Laura Baross, ktorá túto filozofiu prináša dokonca aj do oblasti interierového dizajnu

Laura Baross študovala dizajn na známej univerzite Pratt Institute v New Yorku. Práve počas štúdia sa mladej Slovenske začali otvárať oči. K samotnému eko zmýšľaniu ju postupne doviedli dva katalizátori. Jedným bolo samotné mesto, plné života, driny, ale aj zábavy a samozrejme obrovskej konzumácie. Druhým bol pocit zodpovednosti, ktorý začal rásť schyľujúc sa ku koncu Laurinho štúdia.

S vedomím, že jej činy a projekty budú siahať mimo školských lavíc začala premýšľať o svojich hodnotách a cieľoch. Rýchlo prišla na to, že nie je prvým environmentálne zmýšľajúcim človekom a postupne natrafila na Zero Waste mentalitu, ktorá jej dala odpovede na väčšinu jej otázok.

Čo sú podľa teba hlavné príčiny ľahostajnosti ľudí voči neustálej produkcii odpadu?

„Nevedomosť. Od malička sme zvyknutí na veci tak ako sú. Vyrastáme s istými normami ktoré sú v nás hlboko zakorenené, ideme s prúdom a moc sa nezamýšľame nad ich správnosťou. Keď sa pozrieme na históriu, naše pohľady na politické a sociálne záležitosti väčšinou prehodnocujeme až keď sa situácia vyhrotí,“ hovorí Laura pre Startitup.

„Dnes máme plávajúce plastové ostrovy, papáme rybky okorenené mikroplastami, atmosféra sa nám pomaly ale isto otepľuje a my sa ďalej tvárime že s tým nemáme dočinenia. Čím viac sa myšlienka zero waste, ktorá ponúka riešenie prostredníctvom skromného a uvedomelého života bude šíriť, tým menej budeme zaťažovať našu planétu.

Samozrejme potrebujeme vynálezcov a technológie na odrobenie škôd ale zároveň potrebujeme znížiť zaužívaný spôsob konzumácie aby sme sa vôbec niekam mali šancu dopracovať.“ Všade sa šíria správy o tom ako si znečisťujeme životného prostredie, avšak riešenia sa zdajú technologicky náročné a vzdialené od nás “obyčajných ľudí”.

Laura sa preto rozhodla zobrať veci do vlastných rúk. Verí, že prostredníctvom Zero Waste filizofie dokáže odbremeniť prírodu od jej konzumných zvykov a prispieť k zelenému zajtrajšku. Vďaka blogu a Instagramu už dnes cíti, že jej činy a slová majú dopad dokonca aj na širšiu skupinu ľudí.

Myslíš si, že sa dá žiť úplne zero waste aj na Slovensku? Chýba tu niečo, vďaka čomu by aj v našej krajine bol zero waste život jednoduchší? Niečo, čo je napríklad v zahraničí, ale k nám sa to ešte nedostalo?

„V danej dobe plnej smartfónov a cestovania sa nedá žiť úplne bez odpadu nikde. Ale ak sa nezasekneme pri terminológii, no zameriame sa  na náš každodenný život, dennú konzumáciu a tvorbu komunálneho odpadu tak zero waste sa dá dosiahnuť všade. Mesto New York má plán sa stať ZW do roku 2030.“

Podľa Laury však existuje zopár vylepšovákov, ktoré by dokázali na Slovensku zero waste život uľahčiť. Jedným sú takzvané bezobalové obchody, kde ľudia majú možnosť kúpiť potraviny zo sýpok a načapovať do vlastných nádobiek alebo tašiek. U nás doma je tovar takto dostupný zatiaľ len v špeciálnych predajniach ako napríklad Bez Obalu v Prahe.

Dôležité je taktiež klásť dôraz na triedenie odpadu. Nielen recyklovať, ale vytvoriť priestor pre hromadný odber biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý tvorí väčšinu odpadu, keď žijete ZeroWaste. Keďže nie každý má záhradku, napríklad v New Yorku okrem odberu smetí a recyklovatelného odpadu existujú aj malé hnedé kontajnery, ktoré slúžia čisto pre kompost. Práve toto Laura pokladá za skvelý nápad, ktorý by mohol dostať priestor aj u nás. Sama Laura sa snažím rotujúcej mentality zbaviť a miesto toho redukovať potreby a nespoliehať sa na recyklovanie. Presne ako sa vraví Reduce, Reuse, Recycle – cykláciu nechať ako poslednú v poradí.

#slowfashion vs. #fastfashion 📷@nadavpessach Few things you can do today to have a smaller impact on the environment regarding your wardrobe: ╳ Buy less clothes: the big problem is our ever growing need for cheap clothes that are mass produced and destroy the environment as well as lives. ╳ Boycott fast fashion: brands like H&M, Zara and other cheap brands are mass polluting our planet. Plus, we usually don’t wear these cheap items that long so choose quality over quantity. ╳ Choose sustainable brands: even though its hard to get away from your usual lovebrands, supporting small brands that make a difference is the best step you can take. ╳ Build a capsule wardrobe: Ever buy new clothes and end up choosing old favorites? Choose a few clothes that are very versatile and that you love and that fit right. The perfect selection that you can wear again and again without feeling like you „have nothing to wear“. ╳ Shop Secondhand: Buy preloved clothing in great conditions that will make you just as happy as brand new pieces. #wardroberevolution be #sustainalicious PS: Video Coming soon💕post inspiration from @ecolabo

Príspevok, ktorý zdieľa laura baross (@lau.brss),

 

Čo by si odporučila ľuďom, ktorí by chceli takýto spôsob života vyskúšať? Aké by mohli byť ich prvé kroky?

 „Najlepšie je začať pozorovať vlastné každodenné kroky, zmapovať koľko odpadu produkujeme a zistiť čo je k životu nevyhnutné a naopak bez čoho sa dokážeme zaobísť. Ďalším ktorom je byť kreatívnym, obzrieť sa po možnostiach a nahradiť požadované produkty takými, ktoré sú ekologické.“

Napríklad, čo sa týka osobnej hygieny, tekutý šampón sa dá nahradiť tuhým šampónom bez plastového obalu. Plastové kefky nahradiť drevenými, ktoré sú kompostovatelné a nemusia skončiť na smetisku. Jednorazové odličovacie tampóny vymeniť za bavlnené vankúšiky, ktoré možno vyprať.

Environmentálne zmýšľanie v spojení so vzdelaním v architektúre, stavitelstve a taktiež dizajne doviedli Lauru aj k startupu DESIGN with CARE. Momentálne s tímom pracuje na spustení tejto online platformy, ktorá ponúka moderný prístup k interiérovému dizajnu a kladie dôraz na využitie prírodných materiálov pri navrhovaní.

Taktiež spolupracujú s ekologickými značkami a pri navrhovaní priestoru využívajú hlavne produkty, ktoré spĺňajú environmentálne kritériá. Ich cieľom je otvoriť trh dizajnu viacerým ekologickým možnostiam a zároveň vytvoriť priestor na vzdelanie klientov o dôležitosti „zelených“ volieb v interiérovom dizajne a architektúre.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá