Slovenské mestá našli dokonalý spôsob na boj proti čiernym skládkam. Ľudia ich sami upratujú

  • Čiernych skládok pribúda v našej prírode ako húb po daždi
  • Nezaberajú ani finančné pokuty
  • Niektoré naše mestá však nasadzujú fotopasce, ktoré nelegálnych "sypačov" ihneď zachytia
cell
pexels
  • Čiernych skládok pribúda v našej prírode ako húb po daždi
  • Nezaberajú ani finančné pokuty
  • Niektoré naše mestá však nasadzujú fotopasce, ktoré nelegálnych "sypačov" ihneď zachytia

Slovensko má na konte nelichotivé prvenstvo. Je ním najvyšší počet „čiernych“ skládok v Európskej únii. Podľa odhadu portálu TrashOut je ich približne päťtisíc. Okrem škodlivých dosahov na životné prostredie však nelegálne „smetiská“ taktiež zasahujú do rozpočtov miest a obcí – práve tie sú totiž zodpovedné za ich odstraňovanie. Štát sa zhoršovaniu situácie snaží zabrániť dotáciami z eurofondov aj sprísňovaním postihov.

Niektoré mestá majú na riešenie takýchto problémov vlastné spôsoby. Ide o fotopasce, ktoré v boji proti čiernym skládkam a vandalom používa napríklad aj hlavné mesto Bratislava, ďalej Zvolen, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš či susedné Krásno nad Kysucou.

Fotopasce sa javia  ako efektívny prostriedok, čo dokazuje aj 18 usvedčených zakladateľov čiernych skládok v lokalite Bánovce nad Bebravou v priebehu 6 mesiacov. Aj  v Krásne nad Kysucou sa fotopasce javia ako efektívne. Fotopasce mestá a obce umiestňujú na problémové miesta, no ich umiestnenie menia, čo znamená, že páchateľ nikdy nevie, kde sa práve fotopasca nachádza.

Prevedenie fotopasce môže byť rôzne, záleží od ceny. Napríklad v Žiline začali v roku 2016 používať fotopasce, ktoré dokážu nahrávať pohyb nepretržite a každý zachytený pohyb a objekt pošlú na e-mail alebo na mobil. Páchateľov, ktorých fotopasca prichytí pri čine, polícia nepokutuje. Navštívi ich a vyzve, aby si neporiadok po sebe upratali. Mestská polícia po určitom čase príde miesto opäť skontrolovať, či si páchateľ splnil svoju povinnosť.

Podľa kompetentných potrestanie verejnou hanbou funguje možno ešte lepšie ako peňažné pokuty. Vo Zvolene používa mestská polícia fotopasce dokonca aj pri problémových nočných podnikoch, pričom fotografia môže výrazne pomôcť pri usvedčení páchateľa či páchateľov.

Nelegálne skládky sú problémom, ktorý netrápi len Slovensko, ale celú Európu. Ich presný počet sa však zistiť nedá – ide o podobnú situáciu ako pri monitorovaní daňových podvodov. Vie sa len o tých „odhalených“. Portál TrashOut zhromažďuje informácie o zaregistrovaných skládkach po celom svete.

Len u nás je ich aktuálne 4 898, z toho iba necelých 15 % bolo od nahlásenia aj vyčistených. Najviac sa na Slovensku protizákonne vyhadzuje odpad v Bratislavskom kraji – až štvrtina celkového počtu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá