Štúdia Námestia slobody je odhalená a vyzerá fantasticky

  • Jeden zo symbolov Bratislavy už čoskoro dostane novú tvár
  • Architektonické kancelárie zverejnili vizuál budúcej podoby Námestia slobody
  • Máme sa na čo tešiť
snp
LABAK a 2021
  • Jeden zo symbolov Bratislavy už čoskoro dostane novú tvár
  • Architektonické kancelárie zverejnili vizuál budúcej podoby Námestia slobody
  • Máme sa na čo tešiť

Architektonické kancelárie 2021 a LABAK, ktoré sa v architektonickej súťaži na revitalizáciu Námestia Slobody umiestnili najlepšie, dokončila štúdiu budúceho vzhľadu námestia, ktorá rozpracovala súťažný návrh a prešla pripomienkami poroty a zástupcov Bratislava – hlavné mesto SR. Črtá sa tak už finálna podoba tohto významného verejného priestoru.

Základná priestorová filozofia a koncepcia námestia je podľa architektov v poriadku už dnes. Desiatky rokov trvajúci problém postarať sa o dobrý technický stav námestia by predsa nemal byť dôvodom na to, aby vznikla nová, diametrálne odlišná koncepcia. Námestie má svojich užívateľov, ktorí ho majú radi presne pre to, čím je.

Výzvou architektov bolo preto predovšetkým pochopiť, čo je tu dobré, čo by dobré mohlo byť, čo je nevyhovujúce a čo treba zrušiť. Preto v návrhoch neuvidíte žiadne hrubé čiary, žiadne zmeny status quo.

Namiesto toho je tu vidieť skôr snaha o pochopenie, usmernenie, mierne redefinovanie a doplnenie. K novému dobrému a živému námestiu sa nedopracujeme zničením starého, ale iba jeho skultivovaním.

Zobytnenie námestia je samozrejme základ. Okrem jedinečnosti z hľadiska fyzických rozmerov sa očakáva aj nejaká ideová nadstavba. Určitá aj „romantická“ vrstva či odkaz na históriu na nejaké hodnoty.

Majestátna fontána Družba, ktorá dnes tvorí výtvarne a vizuálne najvýraznejšiu dominantu námestia, sa zachováva a bude bližšie sprístupnená bezbariérovou úpravou a možnosťou priameho prístupu k vode, ale aj sedením vo fontáne. Podstatnou rovinou je však technický stav fontány, cieľom je minimalizovať technické nároky na prevádzku.

Možnosti pre funkčné využitie námestia podľa architektov musia zostať zachované. Predsa len námestie je dostatočne veľké a s dostatočnou paletou možností na to, aby poskytlo priestor pre aktivity, aké od neho očakávajú obyvatelia z okolia či samotné mesto.

Vo výsledku tak dôjde ku komplexnej obnove námestia, ktorá však neprinesie zásadnú vizuálnu zmenu ani nový radikálny názor na jeho fungovanie. Namiesto toho sa posilnia existujúce kvality, na ktoré sa citlivo nadväzuje, a vznikne priestor, zaujímavý nielen pre lokálnych obyvateľov a návštevníkov okolitých inštitúcii, ale aj Bratislavčanov a návštevníkov z iných častí krajiny alebo zahraničia. Námestie Slobody sa vďaka tejto obnove môže premeniť na jeden z najreprezentatívnejších a najlepších verejných priestorov na Slovensku.

Začiatok realizácie prvých opatrení sa očakáva už v priebehu leta. Projekt financujú Bratislava – hlavné mesto SR v spolupráci s občianskym združením Dobré miesto, ktoré zriadil developer HB Reavis.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech