Trnavskí žiaci dosiahli úspech svetových rozmerov na prestížnej súťaži robotiky v Amerike

  • Tím žiakov zo Slovenska obsadil tretie miesto na celosvetovej súťaži robotiky
  • Ich talent obhájili v Detroite
pop
Súkromná základná škola BESST
  • Tím žiakov zo Slovenska obsadil tretie miesto na celosvetovej súťaži robotiky
  • Ich talent obhájili v Detroite

Skupina žiakov z Trnavy s názvom IT-PRO-BESST sa vďaka svojej záľube v stavaní robotov z populárnych stavebníc LEGO MINDSTORM prebojovala až na šampionát v americkom Detroite. Spoza oceánu si žiaci Anglicko-slovenskej bilingválnej školy BESST priniesli fantastické 3. miesto na svete spomedzi 104 zúčastnených tímov.

Deväťčlenný tím reprezentoval Slovensko v zložení Júlia Hypká, Natália Horváthová, Rebeka Hirnerová, Paulína Hlavnová, Emma Válkyová, Ondrej Karlubík, Adam Martiš, Marek Šugár, Paul Tobias Karsch aj tréneri Jakub Hirner a Rastislav Rehák.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Súkromná základná škola BESST

Na šampionát sa kvalifikovali postupne cez regionálne kolo v Bratislave, semifinále v poľskom Lodž a stredoeurópske finále v nemeckom Aachene. Náročná príprava na súťaž trvala viac ako pol roka. Množstvo dlhých večerov, víkendov i prázdnin prežil tím v škole.

Počas americkej súťaže sa mladí Trnavčania prebojovali do finále − prestížneho exhibičného robotického turnaja TOP 8 tímov. Tu IT-PRO-BESST zažiaril a v novom slovenskom rekorde skončil na treťom mieste na svete s počtom bodov 530 (absolútne maximum je 535 bodov).

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Súkromná základná škola BESST

Na tohtoročnú tému hydrodynamiky (Hydro Dynamics Challenge) si školáci z Trnavy vyrobili filter na vodu, ktorý má zachrániť turistov pred dehydrovaním. Deti si vymysleli vynález s názvom IT-FILTER. Je to nádoba umiestnená v často navštevovaných turistických destináciách, ktorá mení dažďovú vodu na pitnú,“ povedal jeden z trénerov tímu a učiteľ informatiky Rastislav Rehák. Pre turistov, ktorým sa minuli zásoby vody, vyvinuli mladí výskumníci aj aplikáciu na lokalizáciu najbližšieho IT-FILTRA.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Súkromná základná škola BESST

„Nášmu robotovi sa v Amerike mimoriadne darilo. Napriek veľmi náročnému prevozu a inštalácii sa ukázala jeho vysoká kvalita a spoľahlivosť. Na šampionáte sme dosiahli druhý najlepší výsledok spomedzi všetkých tímov a po vyraďovacom semifinálovom kole s neskorším víťazom sme sa nakoniec umiestnili na vynikajúcom treťom mieste,“ povedal jeden z hlavných strojcov tohto úspechu, bývalý člen a aktuálny „kouč“, gymnazista Jakub Hirner.  Najstresujúcejšia časť súťaže bola na pleciach Júlie a Paula, ktorí výborne zvládli jazdy robota za súťažnými stolmi.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Súkromná základná škola BESST

FIRST LEGO League (FLL) je najväčšia robotická súťaž s cieľom nadchnúť deti a mládež vo veku od 9 − 16 rokov pre vedu a technológie. Aktuálne združuje viac ako 30 000 tímov, ktoré prezentujú svoj vedecko-technický talent, cit pre tímovú spoluprácu a kreativitu pri riešení úloh na turnajoch po celom svete.

Časť 9-člennej skupiny mladých inovátorov zo Slovenska sa vďaka tomuto programu zúčastnila minulý rok exhibície najlepších tímov Asia Pacific Invitational v austrálskom Sydney, kde, rovnako ako tentoraz, potvrdila svoju pozíciu medzi svetovou špičkou.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Súkromná základná škola BESST

Anglicko-slovenská bilingválna škola BESST je komplex škôl od materskej školy až po gymnázium. V roku 2011 získala štatút Cambridge International Centre, ktorý umožňuje poskytovať vzdelávanie akceptované na celom svete.

„To, že sme v robotike boli veľmi blízko od víťazstva, nás neodradilo, práve naopak. Sme presvedčení, že naše limity vieme posúvať stále ďalej,” uzavrel Jakub.

zdroj: BESST

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK