V Banskej Štiavnici majú tajný recept, ktorý získava medzinárodne uznávané ocenenia

  • Aj keď Sigelsberg ti môže evokovať skôr nemecký názov, zdanie klame
  • Za touto značkou stojí slovenská rodina, ktorá úrodu z vlastného sadu premieňa na dokonalý cider
  • Potvrdzujú to aj porotcovia z medzinároných gastro súťaží
cider
Sigelsberg
  • Aj keď Sigelsberg ti môže evokovať skôr nemecký názov, zdanie klame
  • Za touto značkou stojí slovenská rodina, ktorá úrodu z vlastného sadu premieňa na dokonalý cider
  • Potvrdzujú to aj porotcovia z medzinároných gastro súťaží

Príbeh výroby ich jedinečného cideru začal na chalupe v Štiavnických Baniach, kde rodina Serváčková trávila voľné víkendy a prázdniny. Toto miesto je niečim výnimočné a dodáva veľa energie každému, kto sem príde. Možno aj vďaka tomu celá cider idea vznikla práve tu.

„Na záhrade máme staré odrody jabloní, ktoré nám to v roku 2011 po niekoľkých ‚neúrodných‘ sezónach vynahradili veľmi silnou úrodou. Najprv trvalo kým sme ich pozbierali, následne spracovávali na sto spôsobov. Jedli, varili, piekli koláče, odšťavovali, rozdali známym, ale z kopy stále neubúdalo,” opisuje začiatky výroby rodina Serváčková.

Keď už mali jablčnej príchute v ústach naozaj dosť, začali premýšlať o tom ako ich čo možno najefektívnejšie zúžitkovať. Vtedy vznikla prvotná myšlienka skúsiť sa pustiť do výroby domáceho cideru. Dnes je ich nápoj na výslní a odborníci z celej Európy ho hodnotia na výbornu. Ich cider získal ocenenie Zlatá pečať ale aj nálepku Great Taste. Za finálnym produktom však je veľa času a námahy.

„Odšťaviť to bola hračka, ale potom začala naša výprava do nepreskúmaných vôd. Študovanie kníh a videí na internete. Skúšanie toho, čo to dá. A ono to dalo, sprvu síce skôr jablčné víno, ale chutilo výborne. Časom sme proces výroby vylepšovali a tak sa dostali k tej správnej chuti cideru, ako má byť. Robili sme to pre radosť a potešenie našej rodiny a kamarátov,” opisujú napredovanie v produkcii výrobcovia.

Až na impulz kamarátov a rodinných známych sa rozhodli, že skúsia cider vyrábať aj pre verejnosť. V roku 2013 založili firmu a to ich prinútilo začať premýšľať aj nad samotným menom značky. Chceli, aby názov v sebe niesol ducha miesta, kde ich nápad vznikol. Príznačný názov tak začali hľadať v histórii Štiavnických Baní a nakoniec ho aj našli.

„Názov značky je síce trošku krkolomný, ale nám sa páčil. V knihách sme sa dočítali, že SIGELSBERG bola jedna z osád, ktorých spojením vznikli časom dnes nazývané Štiavnické Bane,” vysvetľujú výrobcovia.

Tieto osady zakladali nemeckí baníci, ktorí našincov priúčali fáraniu. Preto ten nemecký názov, ktorého význam môžeme voľne preložiť aj ako víťazný vrch. Nasledovala príprava etikiet, ktoré im navrhol kamarát. Toto je jedna z archívu fotiek celkom prvej etikety:

Odvtedy prešlo niekoľko rokov, počas ktorých výrobu zdokonalovali a okrem jablčného cideru začali vyrábať viac chuťových variácií.

Unikátnosť vo fľaši

Hlavnou zásadou pri príprave  produktov rodiny Serváčkovej je kvalitná surovina, jej prírodný pôvod bez úpravy surovín (zásadne nepoužívajú koncentráty)  a čistý proces výroby bez použitia zbytočnej chémie, konzervantov, umelých príchutí a aróm.

Sigelsberg Cider je fermentovaný nízkoalkoholický nápoj, vyrábaný zo 100%-nej čerstvej jablčnej šťavy zo slovenských jabĺk.  Aby bol zdravý a zachoval si chuť a svoje pôvodné vlastnosti, nepasterizuje sa. V klasickej produktovej rade nápoj karbonizujeme, čiže sa ridáva CO2. Ponúkajú však aj produkty, kde vzniká CO2 prírodnou cestou kvasenia vo fľaši, takzvanou metódou Champagne.

Rodina sa pritom opiera  o poznatky a skúsenosti špičkových slovenských odborníkov v oblasti fermentácie a výroby nápojov. Základom ich výroby je výber kvalitných slovenských surovín, použitých technológií a špeciálna rodinná receptúra. Podľa Finstatu spoločnosti Piarg house s.r.o. pod ktorou sa cider vyrába v roku 2017 tržby narástli o 40 % na 18 481 €.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá