V Leviciach vznikne prvá lesná škôlka priamo v centre mesta

  • V meste Levice už čoskoro pribudne unikát
  • Ide o najväčšiu lesnú škôlku na Slovensku
  • V jej areáli nebudú chýbať zvieratá ani široké spektrum drevín, typických pre našu krajinu
forrr
mpsr.sk
  • V meste Levice už čoskoro pribudne unikát
  • Ide o najväčšiu lesnú škôlku na Slovensku
  • V jej areáli nebudú chýbať zvieratá ani široké spektrum drevín, typických pre našu krajinu

V centre Levíc má v priebehu nasledujúcich dvoch rokov vzniknúť unikátna „Lesná škola OZ Levice“, ktorá bude slúžiť ako „interaktívna kniha“ o lese a lesníctve. Všetko majú na svedomí LESY Slovenskej republiky, ktoré plánujú zrekonštruovať opustený areál a prestavať jednu zo schátraných budov v Leviciach, mimochodom mesta lesníctva . V interiéri bude na dvoch podlažiach diorámová miestnosť, kresliareň, tvorivá dielňa a na poschodí zase náučná a poznávacia miestnosť. Vonku vznikne moderné miniarborétum a detské ihrisko, kde sa deti dostanú do bližšieho kontaktu s prírodou.

Nová škola zaujme svojím inovatívnym poňatím, bude sa totiž nachádzať priamo v meste a prinesie na ploche viac ako 4 100 m2 všetko to, čo dnešné mestské deti potrebujú. Inovatívnosť projektu však spočíva aj v prepojení teoretického vzdelávania v škole spolu s praktickými ukážkami z lesa a lesníctva.

Komplex bude určený pre deti predškolského a školského veku, ktoré tu budú sprevádzať lesní pedagógovia. Koncepcia prevádzky je na báze názorných ukážok a praktických prác v dielni. To znamená, že deti tu budú napríklad vďaka vizuálnym ukážkam a hmatovým skúškam spoznávať rôzne povrchy a vzorky priamo z lesa. Financovanie projektu „Lesníci pre zvýšenie environmentálneho povedomia verejnosti“  je plánované okrem vlastných zdrojov aj z Programu spolupráce Interreg medzi Slovenskou republikou a Maďarskom.

Plánovaný rozpočet cezhraničného projektu je spolu vo výške 1,4 milióna eur. 85 %, čo je 1,2 milióna eur, bude poskytnutých z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Lesy SR získali čiastku 614-tisíc eur.

Podľa predbežných odhadov, by levickú lesnú školu mohlo ročne navštíviť zhruba 5000 návštevníkov. Výsledkom projektu by malo byť zvýšenie dôveryhodnosti lesníckej profesie a zachovanie prírodného a kultúrneho dedičstva pre budúce generácie.

Lesníci podali aj ďalší projekt s názvom „Spoločne pre prirodzené lesy“, ktorého cieľom bude realizácia pestovných a ochranných opatrení lesov. Tie majú zabezpečiť požiadavky spoločnosti, ktoré sa týkajú trvalo udržateľných lesov v Štiavnických vrchoch a na Krupinskej planine. Spolu s realizáciou projektu bude obnovený Lesnícky náučný chodník Počúvadlo aj s trasami pre turistov.

zdroj: lesy.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK