Veronika a Miloš založili Staroknih, ktorý dokazuje, aký dôležitý je v biznise ľudský prístup  

  • Staroknih je projekt dvoch mladých ľudí, ktorí svoju lásku k literatúre pretavili do internetového antikvariátu
  • Dnes sa pýši svojou originalitou, ako aj láskavým prístupom, ktorí priťahuje čoraz viac zákazníkov
tukk
Staroknih
  • Staroknih je projekt dvoch mladých ľudí, ktorí svoju lásku k literatúre pretavili do internetového antikvariátu
  • Dnes sa pýši svojou originalitou, ako aj láskavým prístupom, ktorí priťahuje čoraz viac zákazníkov

Staroknih je originálnym a sviežim spestrením antikvárneho sveta na Slovensku. Jeho hlavným cieľom je zachraňovať nechcené knižky a vytvárať príjemný priestor pre ľudí, ktorí radi čítajú, fantazírujú a rozprávajú sa. Za celým projektom stoja dvaja študenti vysokej školy, Miloš a Veronika, ktorí nabrali odvahu a ponúkajú pohľad na tradičný slovenský antikvariát mladými očami.

Projekt Staroknih založili v roku 2015 s pocitom, že aj staršie knihy môžu očariť, potešiť či obohatiť nejedného čitateľa. Nakoľko vstupovali do sveta antikvárov ako mladí ľudia, rozhodli sa priniesť so sebou niečo nové. Impulz, pohľad, pocity mladej generácie, ktorá aj napriek dynamickému 21. storočiu na knihy nezanevrela a berie ich ako súčasť jej každodenného života.

Všetko začalo ponukou vziať si z jedného bratislavského bytu staré knihy, ktoré by inak skončili v koši. Postupne začali knižiek s históriou hromadiť stále viac, až bol na svete antikvariát Staroknih, okolo ktorého sa stihla vytvoriť aj silná komunita priaznivcov kvalitnej literatúry.

Čo sa týka knižiek k ponuke, ku každej z nich sa pristupuje osobitne. Či už z pohľadu propagovania knižky na sociálnych sieťach, krásnymi fotografiami, alebo prostredníctvom detailných popisov kníh a ich stavu tak, aby zákazník vždy vedel, do čoho ide.

V tejto fáze však nekončia. Po objednaní knižiek v Staroknihu nasleduje ich starostlivé balenie. Nakoľko majiteľom záleží na pocitoch zákazníka a jedným z ich cieľov je ľudí prekvapiť a potešiť. Každú objednávku balia vlastnoručne, mnohokrát s malým prekvapením navyše. Veria tak, že ľuďom sprostredkujú to, čo pri starých knihách cítime oni – nadšenie a lásku.

„Úsmev na tvári mi vyčaruje už len pohľad na staršiu knižnicu. Mám totiž pocit, že čím je knižka staršia, tým väčší príbeh so sebou nesie. Veľmi rád si predstavujem, kto mohol knižku čítať predo mnou a kde všade bola. Knihy vnímam ako ľudí – čím starší človek, tým viac sa v ňom ukrýva,“ hovorí o vzťahu ku knihám Miloš pre Plutonium.

Čo sa týka ponuky Staroknihu, nájdeš tu z každého rožku trošku, pričom vždy sa berie do úvahy celkový stav knižky. Ak má byť kniha zaradená opäť do predaja, musí spĺňať určité kvalitatívne kritéria. V opačnom prípade knižky darujú, prípadne pridajú do ponuky za 1 cent.

Aj keď o dnešnej dobe plnej moderných technológií sa zvykne hovoriť ako o dobe, kedy mladí ľudia prestávajú čítať klasické knihy, Matej to vidí inak.

„Určite v Staroknihu zastávame názor, že sa číta viac ako kedykoľvek predtým. Musíme si uvedomiť, že aj vďaka moderným technológiám čítame v podstate celý deň. Či už je to kniha, reklamný leták na ulici alebo články na internete, čítame stále. Čo sa tradičných kníh týka, sme optimisti a myslíme si, že záujem o knižky je,“ hovorí člen tímu Staroknihu, Miloš pre Plutonium.

Staroknih je pritom perfektným dôkazom, že projekty robené s radosťou a odhodlaním si vždy nájdu svojich verných zákazníkov. V prípade tohto online antikvariátu sa stačí pozrieť na recenzie spokojných zákazníkov a ihneď má človek chuť si jednu knižku objednať.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá