Lockdown vyhnal Slovákov do prírody, opäť ju ničíme a naša arogancia akoby nepoznala hranice 

  • Na Slovensku momentálne síce žijeme v lockdowne, prechádzky v prírode sú však povolené
  • Táto skutočnosť je tak, ako aj na jar, jasne badateľná
  • Lesy sú plné ľudí, odpadkov, ale aj bezohľaduplnosti
odpadky
niesomprasa.sk
  • Na Slovensku momentálne síce žijeme v lockdowne, prechádzky v prírode sú však povolené
  • Táto skutočnosť je tak, ako aj na jar, jasne badateľná
  • Lesy sú plné ľudí, odpadkov, ale aj bezohľaduplnosti

Pandémia nového koronavírusu vo veľkom vyhnala Slovákov do prírody. Potvrdzuje to aj nedávny rekord, ktorý zaznamenali Štátne lesy TANAPu. Začiatkom augusta za jediný deň narátali vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku 30 232 návštevníkov, čo je o takmer štyritisíc viac ako doterajší rekord spred štyroch desaťročí. 

So zvýšeným počtom turistov v prírode sa úmerne navyšuje aj čoraz častejšie poškodzovanie prírody, množstvo odpadkov, či porušovanie zákonov. Medzi tie najčastejšie patrí napríklad vjazd motorových vozidiel aj na miesta, kde nemajú čo hľadať. Výnimkou nie je ani vandalizmus. Pracovníci lesných správ opakovane zaznamenávajú poškodzovanie ich majetku, vstupných rámp a rôznych značení.

Slováci predstavili dych vyrážajúce video, zachytáva 30 nepoznaných krás našej nádhernej krajiny

Situácia sa začína vyhrocovať aj v Bratislavských mestských lesoch. Poslanec mestského zastupiteľstva za Nové Mesto – Jakub Mrva na sociálnej sieti upozornil, že v bratislavských lesoch je v súčasnosti až trikrát viac ľudí.

„Rovnako ako na jar, aj teraz je les a príroda v okolí Bratislavy útočiskom pre tisíce ľudí. Bratislavský lesopark má hustú sieť turistických chodníkov a chodníčkov, cyklotrás aj singletrailov. Skokový nárast ľudí v lese však spôsobuje aj konflikty. Časy, keď sa cyklisti na singletrailoch zdravili sú už asi preč, avšak skúsme byť k sebe v prírode ohľaduplní,“ vyzýva ľudí.

TU TREBA SPOMALIŤ 🚲Ďakujeme mnohým cyklistom, ktorí rešpektujú pomalú zónu pri Horárni Krasňany a jazdia ohľaduplne k peším návštevníkom. Táto časť frekventovanej, avšak úzkej asfaltky je nástupný bod do lesoparku a rýchla jazda tu spôsobuje nebezpečné a konfliktné situácie.Bohužiaľ rýchlych cyklistov je stále dosť a preto doplníme dopravné značenie s obmedzením maximálnej rýchlosti na 1⃣0⃣km/h, aby bolo značenie jasnejšie.Opakujeme, že frekventovaný lesopark nie je vhodným miestom na rýchlostné rekordy ⚠Skupiny peších návštevníkov zas prosíme, aby aspoň polovicu cesty vždy nechali cyklistom na bezpečný prejazd 👍Takto to vyzeralo v sobotu cez obed

Posted by Mestské lesy v Bratislave on Sunday, October 11, 2020

Cyklisti a peší turisti sa pomaly stávajú úhlavnými nepriateľmi. Veľké množstvo cyklistov celkom ignoruje bezpečné a pomalé obchádzanie turistov. Aj tie najfrekventovanejšie reakreačné miesta niekedy vyzerajú ako závodná dráha. Na druhej strane by aj peší turisti mali používať prioritne turistické chodníky a zbytočne nevstupovať na značené cyklistické singletraily, kde veľmi jednoducho môžu prísť k úrazu. 

„Ďakujeme mnohým cyklistom, ktorí rešpektujú pomalú zónu pri Horárni Krasňany a jazdia ohľaduplne k peším návštevníkom. Táto časť frekventovanej, avšak úzkej asfaltky je nástupný bod do lesoparku a rýchla jazda tu spôsobuje nebezpečné a konfliktné situácie. Bohužiaľ rýchlych cyklistov je stále dosť a preto doplníme dopravné značenie s obmedzením maximálnej rýchlosti na 10km/h, aby bolo značenie jasnejšie,“ informujú Mestské lesy Bratislava.

Posted by Nie som Prasa on Wednesday, October 7, 2020

Zdôrazňujú tiež, že frekventovaný lesopark nie je vhodným miestom na rýchlostné rekordy. „Skupiny peších návštevníkov zase prosíme, aby aspoň polovicu cesty vždy nechali cyklistom na bezpečný prejazd.“ 

Samostatnou kategóriou sú tiež psíčkari. Psy by mali byť podľa zákonov v lese len na vôdzke, na najfrekventovanejších miestach by to však malo byť už akýmsi pravidlom. No nie je tomu tak.

„Majitelia v žiadnom prípade nesmú dovoliť svojim psom naháňať a štvať divú zver. Príroda je totiž domovom voľne žijúcej zveri, kde sme len hostia a mali by sme sa tak aj správať,“ informuje rezort životného prostredia.

odpadky
zdroj: niesomprasa.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zároveň vyzýva všetkých turistov a návštevníkov, ktorí vyhľadávajú oddych v slovenskej prírode, aby boli mimoriadne ohľaduplní. Kompetentní ďalej apelujú na ľudí, aby v prírode po sebe nenechávali odpadky a ak môžu, aby pozbierali aj odpadky po ostatných nezodpovedných návštevníkoch.

Odpad priťahuje ďalší odpad. 🧲 Stačí zahodiť jednu vec, onedlho k nej pribudne ďalšia a ďalšia a za pár dní či týždňov…

Posted by Nie som Prasa on Friday, September 11, 2020

Možno vôbec nezaškodilo, keby každý z nás pri najbližšom výlete do prírody začal od seba a správal sa ohľaduplne a ľudsky. Lebo možno sa raz prebudíme do reality, v ktorej sa Slováci nebudú správať arogantne len na slovenských cestách, ale aj v našich lesoch a na turistických trasách.

Zdroje: Facebook/ Jakub Mrva, MŽPSR, Mestské lesy Bratislava

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech