Ľudia sú funkciou AI ako posadnutí. Virálne videá „nových hitov“ Rihanny či Eminema desia producentov

  • Umelá inteligencia sa dostáva do konfliktu s vydavateľstvami
  • Piesne, ktoré vytvára, je nemožné rozoznať
AIcover
Umelá inteligencia môže nahradiť známych spevákov, Pixabay/geralt, Unsplash/Cristi Tohatan
  • Umelá inteligencia sa dostáva do konfliktu s vydavateľstvami
  • Piesne, ktoré vytvára, je nemožné rozoznať

Posledné dni sa sociálnymi sieťami šíria videá, na ktorých je ťažké rozoznať, či je hudba ozajstným dielom známeho interpreta, alebo ide o falošne vytvorenú pieseň umelou inteligenciou. Len tento týždeň si milióny ľudí na Twitteri vypočuli nahrávku, v ktorej umelá inteligencia pomocou hlasu Rihanny coveruje skladbu Cuff It od Beyoncé.

Tieto umelo vytvorené skladby rozdeľujú nielen poslucháčov, ale aj samotných hodubníkov a ich nahrávacie spoločnosti. Kým na jednej strane superhviezda DJ-ského sveta, David Guetta, verí, že umelá inteligencia je budúcnosťou hudby, celosvetová hviezda Nick Cave s ním nesúhlasí, ako o tom informuje denník Evening Standard.

Veľký problém pre vydavateľstvá

Zdalo sa, že táto nevinná zábavka poslucháčov, ktorí len túžili po nemožných kombináciách pesničiek, začína byť pre vydavateľstvá vážna téma, ktorou sa budú musieť akútne zaoberať. 

Kanadský raper totiž na svojom instagramovom príbehu zazdieľal video, na ktorom hlas generovaný umelou inteligenciou predvádza skladbu Munch od Ice Spice, pričom podobizeň hlasu je až desivo podobná. 

Podľa denníka Financial Times sa problém s piesňami generovanými umelou inteligenciou stal naozaj vážnym.

Spoločnosť Universal Music Group (UMG) požiadala Spotify, Apple Music a ďalšie streamovacie služby, aby prestali umožňovať umelej inteligencii používať hudbu z ich katalógu vrátane piesní generovaných umelou inteligenciou, ktoré používajú špecifické melódie a texty patriace práve k tomuto vydavateľstvu, ktoré nedávno podpísalo s Drakeom zmluvu na 400 miliónov dolárov.

Nedodržiavanie právnych postupov

Najväčším problémom, ktorý trápi spoločnosť, je, že skladby vytvorené umelou inteligenciou, sú podobné dielam ich kontraktorov a zároveň sa šíria „svetelnou rýchlosťou“ cez streamovacie platformy bez dodržania právnych postupov, najmä čo sa týka vyplatenia vlastníka pôvodnej skladby.

UMG má totiž podpísaných viacero lukratívnych zmlúv s najznámejšími hudobníkmi po celom svete.

Okrem už spomínaného Drakea podobne vytvorenú skladbu zdieľal aj najznámejší francúzsky DJ David Guetta, ktorý použil dve AI stránky, pomocou ktorých vytvoril text a rap v duchu Eminema. Guetta sa však vyjadril, že neplánuje komerčné vydanie skladby napriek tomu, že si vychvaľuje výhody vyvíjajúcej sa technológie.

Nové piesne rockových velikánov ako Metallica, Nirvana a AC/DC vytvoril YouTuber Kirt Connor pomocou botov, umelej inteligencie, ktorá využila databázy textov.

Na mixovanie či nahrávanie coverov od najznámejších skupín mu stačí lacná gitara a komerčný softvér na produkciu hudby, pričom ich niekedy vyrába vo svojej kuchyni medzi panvicami. Sám priznáva, že vznikajú aj absurdné texty ako „slovný šalát“, ale konečný produkt v tomto prípade vôbec nie je hrozný.

Výrobou týchto nekomerčných pesničiek, ktoré sa na sociálnych sieťach stanú virálnymi za jednu noc, oberajú tvorcovia vydavateľstvá, ako je aj Universal Music Group, o obrovské peniaze, preto buď rázne zasiahnu proti týmto výtvorom, alebo im hrozí miliónová strata.

Zdroje: Evening Standard, Financial Times, Twitter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá