Ľuďom narodeným po roku 2004 chce vláda zakázať cigarety. Nový Zéland môže mať prvú generáciu nefajčiarov

  • Nový Zéland predstavil súbor návrhov zameraných na zákaz fajčenia
  • Medzi návrhy patrí aj nezákonný predaj cigariet všetkým, ktorí sa narodili po roku 2004
jacinda ardern nový zéland
Novozélandská premiérka Jacinda Ardern, ilustračná snímka, TASR/AP Photo/Nick Perry
  • Nový Zéland predstavil súbor návrhov zameraných na zákaz fajčenia
  • Medzi návrhy patrí aj nezákonný predaj cigariet všetkým, ktorí sa narodili po roku 2004

Nový Zéland sa chce priblížiť k cieľu, ktorým je vytvoriť nefajčiarsku krajinu do roku 2025. Plány zahŕňajú postupné zvyšovanie povolenej vekovej hranice. Tú by mali rozšíriť až k zákazu predaja cigariet a tabakových výrobkov osobám narodeným po roku 2004.

Nový Zéland tiež uvažoval o znížení hladiny nikotínu nachádzajúceho sa v tabakových výrobkoch, o zákaze filtrov, o stanovení minimálnej ceny tabaku aj o obmedzení miest, kde je možné tabakové výrobky predávať, píše Guardian.

Čierny trh sa môže rozšíriť

„Každý rok zomrie kvôli tabaku asi 4500 Novozélanďanov. Musíme urýchliť hľadanie nových riešení, aby sme dosiahli cieľ, ktorým je snaha stať sa do roku 2025 nefajčiarskou krajinou,“ povedala podľa Daily Mail novozélandská ministerka zdravotníctva Ayesha Verrallová.

Podobné návrhy privítali aj mnohé zdravotnícke organizácie. Generálna riaditeľka spoločnosti pre rakovinu Lucy Elwood tiež poznamenala, že počet maloobchodníkov ponúkajúcich tabak, bol štyrikrát vyšší v komunitách s nízkym príjmom. Práve tu sa tiež vyskytovala aj najvyššia miera fajčenia.

„Tieto nerovnosti sú do očí bijúce. Sú dôvodom, prečo musíme chrániť budúce generácie pred negatívnymi účinkami tabaku. Tabak je najškodlivejším spotrebným výrobkom v histórii a je potrebné ho postupne potláčať,“ uviedla ďalej Elwood.

Aj napriek tomu, že návrhy sa medzi odborníkmi tešia veľkej obľube, narazili aj na určitú mieru kritiky. Viacerí poukazujú na problém, ktorý by mohol súvisieť s bankrotom majiteľov malých obchodov aj možnosti rozšírenia čierneho trhu s tabakom.

Vláda vo svojom dokumente, v ktorom návrhy načrtla, poukázala aj na toto riziko: „Dôkazy naznačujú, že množstvo tabakových výrobkov pašovaných na Nový Zéland sa v posledných rokoch podstatne zvýšilo a do rozsiahleho pašovania sú zapojené skupiny organizovaného zločinu,“ cituje telo správy Guardian.

Cigareta
zdroj: flickr/Raul Lieberwirth

Za zlozvyk utratia ešte viac

Pravicová strana ACT sa zas vyjadrila k návrhu, ktorý súvisel so znížením obsahu nikotínu v cigaretách. Zastávajú názor, že ľudia tak následne mohli kupovať stále viac cigariet, aby dosiahli svoju potrebnú „dennú dávku.“

Ďalej uvádzajú, že Novozélandskí fajčiari, ktorí si to môžu najmenej dovoliť tak utratia za svoj zlozvyk ešte väčší obnos peňazí.

Tento krok tiež vyvolal otázku, do akej miery by mala vláda zasahovať do života ľudí.

Nech už teda spomínané kroky dopadnú akokoľvek, podľa Guardianu je nepopierateľným faktom, že fajčenie je na Novom Zélande zodpovedné za každé štvrté úmrtie na rakovinu. Ďalej tiež informujú, že v krajine fajčí denne okolo pol milióna Novozélanďanov.

Najväčšie problémy pociťuje najmä domorodý kmeň Nového Zélandu – Māori. Rakovina je dokonca hlavnou príčinou úmrtia u māorských žien a druhou najčastejšou u mužov tohto kmeňa.

Fajčenie
zdroj: pixavay/Gabovideo
Zdroj: The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá