Ľudská civilizácia smeruje k totálnemu kolapsu, šanca je až 90%. Strašidelná predpoveď má byť skutočnosťou o 40 rokov

  • Najväčším problémom je hromadné vyrubovanie stromov. Ničením lesov ničíme sami seba
  • Kolaps civilizácie je podľa vedcov najpravdepodobnejším záverom nášho dynamického rastu
Vyrubovanie
Unsplash/ Dave Herring
  • Najväčším problémom je hromadné vyrubovanie stromov. Ničením lesov ničíme sami seba
  • Kolaps civilizácie je podľa vedcov najpravdepodobnejším záverom nášho dynamického rastu

Vyrubovanie lesov v tempe, ktoré sme nasadili nás privedie do záhuby. Šanca, že sa tak stane je pomerne vysoká, vedci sú si istí na 90 %. Svoj výskum na danú problematiku zamerali dvaja fyzici z univerzity v Chile a neskôr ho zverejnili na vedeckom portáli Nature. Zistili, že posledný les na tejto planéte by sme pravdepodobne vyrúbali o sto až dvesto rokov. 

Navyše, ľudí je stále viac a vyššie sú aj naše nároky na život, čím zvyšujeme spotrebu všetkého okolo. Stať sa tak teda môže ešte omnoho skôr. „Samozrejme predstava, že nedostatok stromov začne ľudí ovplyvňovať výrubom toho posledného je nereálna,“ tvrdia v štúdii.

Civilizácia sa blíži k svojmu koncu

Dvojica vedcov vzhľadom na tieto súvislosti predložila na stôl desivú predstavu. Civilizácia ako ju poznáme dnes podľa nich skončí do dvadsiatich až štyridsiatich dokov, informuje Futurism.

Štúdiu napísal doktor Gerardo Aquino, ktorý pracuje prevažne v Londýne na politických, ekonomických a kultúrnych problémoch, kde sa zameriava na predpovedanie budúcich konfliktov spolu s profesorom Maurom Bolognom z oddelenia elektronického inžinierstva v Čile. Hlavným zameraním oboch je fyzika.

Pred úplným vývojom ľudských civilizácií Zem pokrývalo 60 miliónov kilometrov štvorcových lesa. V súčasnosti zostáva necelých 40.

Vyrubovanie
zdroj: Unsplash/Justus Menke

Situácia sa zlepšuje, no nestačí to

Pravdou je aj fakt, že vyrubovanie lesov sa v posledných rokoch globálne spomalilo. Ľudia si problém, ktorému čelíme začali uvedomovať a oveľa viac stromov sa zároveň vysádza. Každoročne však aj tak prichádzame o množstvá lesov a nové stromy nedokážu ani zďaleka chrániť životné prostredie tak, ako tie staré.

Naše výpočty ukazujú, že ak zachováme momentálny nárast populácie a spotrebu zdrojov, najmä vyrubovanie lesov, máme len pár desaťročí kým príde neodvrátiteľný kolaps našej civilizácie,“ píšu.

Nie len, že je nepravdepodobné, že prežijeme my. O smrť sa postaráme viacerým druhom, ktoré k životu lesy potrebujú, píše portál Vice.

„Naše zistenia ukazujú, že kolaps ľudskej populácie v dôsledku spotreby zdrojov je najpravdepodobnejším scenárom dynamického vývoja na základe súčasných parametrov,“ konštatujú vedci. Pravdepodobnosť, že sa katastrofickému kolapsu vyhneme je podľa ich slov desať-percentná. Ak ku kolapsu skutočne dôjde, bude nenávratný.

Zdroje: Nature, Futurism, Vice

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá