Machri zo Slovenska zostrojili jedinečný bratislavský Skywalk

  • Už aj Bratislava má svoj Skywalk. Druhá v poradí po estónskom Taline. Ktokoľvek si tak môže urobiť prechádzku po obvode bratislavskej reštaurácie UFO a vyskúšať adrenalínové kreácie vo výške 80 m nad zemou. K jej zostrojeniu napomohli aj machri zo slovenskej spoločnosti DELUX, ktorá sa špecializuje na fall protection. Ako to celé prebiehalo nám prezradil Ing. Norbert Capák, projektový manažér ochrany proti pádu DELUX.
1
DELUX
  • Už aj Bratislava má svoj Skywalk. Druhá v poradí po estónskom Taline. Ktokoľvek si tak môže urobiť prechádzku po obvode bratislavskej reštaurácie UFO a vyskúšať adrenalínové kreácie vo výške 80 m nad zemou. K jej zostrojeniu napomohli aj machri zo slovenskej spoločnosti DELUX, ktorá sa špecializuje na fall protection. Ako to celé prebiehalo nám prezradil Ing. Norbert Capák, projektový manažér ochrany proti pádu DELUX.

Zostrojili ste Skywalk, bezpečnostné zariadenie nainštalované na bratislavskej reštaurácii UFO, vďaka ktorému sa môžu návštevníci doslova „poprechádzať v oblakoch“.
Áno, a sme na to hrdí. Bavilo nás to. Je to fakt jedinečná možnosť prejsť sa po obvode reštaurácie. Vychutnať si pekné výhľady a zažiť ten adrenalín. Účastníci totiž chodia po parapete, ktorá je široká cca 60 cm a nachádza sa vo výške 80 m. Istiace lano je namontované vo výške 82m. Obvod časti po ktorej sa chodí je približne 75 m.

Ako to celé vzniklo?

Obdobné riešenie sa na reštaurácii realizovalo už dávnejšie, ale vždy iba s dočasným istiacim systémom. Ten sa musel vždy prácne nainštalovať a následne demontovať, čo bolo veľmi zložité a náročné. Preto sa majiteľ reštaurácie už dlhšie pohrával s myšlienkou inštalácie stabilného a certifikovaného istiaceho systému. A tak sme sa stretli a prešli si detaily možnej spolupráce. Z diskusie o ich očakávaniach a našich možnostiach vznikol tento jedinečný projekt, ktorý baví nielen domácich, ale aj turistov.

Existuje vo svete niečo podobné?

Doteraz jediný Skywalk v Európe bol nainštalovaný v estónskom meste Talin na televíznej veži vo výške 175m. Môžeme sa popýšiť, že sme druhí v poradí.

Aké technické riešenie ste použili? Môžeme sa cítiť v bezpečí, keď tam stojíme na jednej nohe v takej výške?
Určite áno, maximálne v bezpečí. Na istenie sme použili horizontálny istiaci systém UNILINE, ktorého všetky komponenty sú nerezové. Tým pádom nehrozí riziko korózie. Istiace zariadenie, ktorého nosným prvkom je 8 mm nerezové lanko sa vyrovná so záťažou 3 870 kg. Lanko je dlhé cca 75 m. Na systéme sú namontované dva napínacie a jeden tlmiaci prvok. Lano je vedené cez 29 priebežných bodov, ktoré sú nainštalované v rozpätí vždy 2,5 m.

Po oceľovom lanku sa teda môže plynulo pohybovať človek?

Áno. Zariadenie je totiž skonštruované tak, že automaticky prechádza aj cez priebežné body bez nutnosti manuálneho prepínania sa. Takže istenie je maximálne bezpečné a komfortné zároveň. Každý účastník je istený na dvoch bežcoch. Na ukotvenie istiaceho systému o budovu reštaurácie sme so statikom museli vymyslieť a navrhnúť špeciálne konzoly. Na vybraných konzolách sú nainštalované aj samostatné kotviace body, ktoré majú nosnosť 2 220 kg. Slúžia na to, aby si účastník mohol vyskúšať aj vyklonenie do voľného priestoru, alebo stváranie rôznych figúr nad voľnou hĺbkou 80 m.

Čo všetko bolo nevyhnutné v rámci technického riešenia vyriešiť?

V prvom rade sme museli vybrať vhodný typ istiaceho systému na túto atrakciu. Potom sme museli vymyslieť, ako ho spojiť s budovou a navrhnúť špeciálne konzoly. Toto všetko sme riešili s architektom a statikom. Následne sa dali vyrobiť konzoly, objednali všetky komponenty istiaceho systému a pustili sme sa do extrémnej inštalácie v 80 m nad frekventovanou cestou, kde je hustá premávka.

Ako dlho trvala inštalácia? Koľko ľudí na nej pracovalo?

Samotná inštalácia trvala týždeň a podieľalo sa na nej 6 pracovníkov. Prípravné práce so zameraním a výroba konzol trvala dva týždne.

Akým spôsobom je zaistená bezpečnosť ľudí?

Účastníci majú na sebe oblečený celotelový bezpečnostný postroj, prilbu a overal. K systému sú pripnutí na dva bežce z predného a zadného kotviaceho oka na postroji. V zadnom oku má umiestnenú samonavíjaciu kladku, ktorá funguje na podobnom princípe ako bezpečnostný pás v aute. Popruh sa z kladky automaticky odvíja a navíja a tým kopíruje pohyb účastníka. V prípade pádu sa automaticky zablokuje a pádu zabráni. V prednom oku postroja má každý odvážlivec pripnuté nastaviteľné statické lano s karabínami. Od nástupu až po výstup zo Skywalku je účastník neustále istený proti pádu týmito zariadeniami.

Realizovali ste už niekedy niečo podobné?

Montujeme istiace systémy proti pádu už celé roky, ale všetky inštalácie boli zatiaľ využiteľné vždy iba v prostredí priemyslu a pre prípad zaistenia bezpečnosti zamestnancov. Inštalujeme zariadenia, ktoré zabezpečujú bezpečný pohyb pracovníkov vo výškach a dovolím si povedať, že v tomto sme ozaj experti. Istiaci systém na adrenalínovú atrakciu sme teda montovali po prvýkrát, no aj pre nás to bola riadna zábava.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK