Marianna vstáva bez budíka a pracuje kedy chce: Office zabíja produktivitu, hovorí

  • Marianna cestuje po svete popri práci
  • Pracovať začína na obed, ráno medituje
  • Väčšina meetingov je vraj zbytočná
Marianna Sádecká a exotické sochy
Marianna Sádecká
  • Marianna cestuje po svete popri práci
  • Pracovať začína na obed, ráno medituje
  • Väčšina meetingov je vraj zbytočná

Pojem digitálny nomád sa v spoločnosti skloňuje čoraz viac. Tento životný štýl v posledných rokoch vybuchol do nevídaných výšin a v roku 2021 sa počet digitálnych nomádov vo svete odhadoval na 35 miliónov.

Toto číslo odvtedy stúplo a tak môže človeku aj napadnúť, či by sa im neoplatilo založiť si vlastnú republiku. Takú, ktorá by im ponúkala nekonečné vízové a daňové výhody. Keby nomádsky štát vznikol, umiestnil by sa veľkosťou z hľadiska populácie na 41. mieste svetovo.

Odhaduje sa, že takmer polovica digitálnych cestovateľov pracuje na živnosť. Ostatných zamestnávajú predovšetkým IT a marketingové firmy. Nuž, svet sa jednoducho hýbe a firmy s ním musia stíhať rásť. Rastúca popularita tohto životného štýlu však neovplyvňuje len zamestnávateľov – jej dopad pociťujú aj samotné štáty.

Jedným zo štátov, ktoré idú s dobou, je po novom aj Česká republika. Našim susedom neušiel fakt, že Praha je jedným z najpopulárnejších miest, v ktorých sa nomádi zdržiavajú – pravidelne sa umiestňuje na prvých priečkach portálu Nomadlist.com.

Česi uznali, že budúcnosť IT odborov je v rukách cestovateľov, ktorí prídu, podporia cestovný ruch, prinesú novú pracovnú silu a odovzdajú svoje know-how. Práve preto v lete roku 2023 spustili program „Digitální nomád“, ktorý umožňuje získanie urýchlených víz k dlhodobému pobytu v ČR „freelencerom“ z rôznych krajín.

Kedy začnú pracujúci dobrodruhovia navštevovať vo veľkom Slovensko, je zrejme ešte vo hviezdach. Faktom však ostáva, že mnoho Slovákov si už túto životnú cestu zvolilo. Našich rodákov môžeš nájsť v hosteloch a kaviarňach po celom svete, pričom sa zamestnávajú hlavne v zahraničných firmách, ktoré ponúkajú prácu na diaľku.

Jednou zo slovenských digitálnych nomádok je Marianna Sádecká. Pre Startitup nám priblížila, ako môže takýto život vyzerať, aké sú jej obľúbené destinácie a ako ti vie vízová politika skomplikovať výlet.

  • Ako vyzerá deň digitálneho nomáda 
  • Aké sú Mariannine obľúbené destinácie 
  • Prečo môžeš v Mexiku skončiť vo väzení kvôli vízam 
  • Ako ostať produktívny aj popri cestovaní

Ako si sa dostala k remote práci?

Ja som pravdupovediac naposledy pracovala pre nejakú veľkú korporáciu na vysokej škole. Čo sa týka remote práce, na tej je zaujímavé, že niekedy vám ju nikto nedá. Musíte si ju vytvoriť. My sme začali cestovať s priateľom, vytvárali sme eventy a konferencie, prednášali po svete… Časom sme zistili, že si vieme v zahraničí vytvárať nové biznisy.

Tak sme si začali vytvárať firmu najprv v Paname a potom v Paraguaji.

Marianna Sádecká pri vodopáde
zdroj: Marianna Sádecká

Prečo práve takýto životný štýl?

Ja som vždy chcela nejakým spôsobom objavovať. Nedokázala som sedieť v kancelárii a zároveň som chcela byť produktívna, čiže spojenie neustáleho objavovania a práce je ideálne. Odjakživa som inklinovala k tomu, že chcem žiť iným spôsobom, ako je zaužívané.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Two Tickets Anywhere, Nomadlist, Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá