Marlenka prekvapuje. Chystá investíciu za desiatky miliónov eur

  • Česká Marlenka vstupuje do novej éry
  • Odkúpila starú továreň a chce ju zmeniť na nepoznanie
Marlena
Marlenka, reprofoto: Facebook/Marlenka
  • Česká Marlenka vstupuje do novej éry
  • Odkúpila starú továreň a chce ju zmeniť na nepoznanie

Marlenka, jemné vrstvy medových plátov korpusu, ktoré spája karamelový krém. Koláč, ktorý nájdeš azda na každej svadbe, narodeninovej oslave, krstinách alebo firemnom večierku. Práve firma, ktorá vyrába túto legendárnu pochúťku, oznámila veľkú novinku. Rozhodli sa pre skutočne gigantickú investíciu v podobe odkúpenia nových priestorov, kde chcú vybudovať unikátny koncept. 

Arménska receptúra sa stala legendou

Tento medový koláč sa vyrába podľa rodinného receptu z Arménska a dnes sa stal už legendou. Firma sa chváli, že na jeho výrobu sa používajú len tie najkvalitnejšie suroviny bez použitia akýchkoľvek konzervačných látok a farbív. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Marlenka® (@marlenka.official)

Úplne prvá Marlenka, ako ju poznáme dnes, sa upiekla zároveň so začiatkom malej firmy v Českej republike. Na začiatku však celý nápad vznikol iba veľkou náhodou. Na webe Gastromu, slovenského distribútora Marlenky, sa píše, že Armén Gevorg Avetisjan požiadal svoju sestru Hasmi, či mu môže upiecť jeho obľúbený dezert z detstva. Koláč sa rozhodol zaniesť do kaviarne svojho známeho a ten mu po ochutnaní povedal, že má pokojne doniesť ďalších desať. 

Firma v roku 2003 začala iba s jedným zamestnancom a k dnešnému dňu podľa ich stránky rozváža medové dobroty až do 46 krajín sveta. V roku 2022 sa Marlenke dokonca podarilo získať medailu za zásluhy prvého stupňa od českého prezidenta Miloša Zemana. 

Odkúpili obrovskú textilnú továreň 

Podľa informácií chce totiž vstúpiť do novej éry rozvoju spoločnosti. Architektonický skvost v meste Frýdek-Místek, bývalú textilnú továreň Lemberger, sa im podarilo odkúpiť v dražbe len nedávno a už oznamujú veľké plány. Vízia za touto investíciou je jednoduchá a to skultúrniť celé okolie budovy vrátane samotnej stavby.

Cieľom je vybudovať múzeum v kombinácii so štýlovou kaviarničkou pre verejnosť. Keďže  je ale priestor vcelku priestranný, tak okrem múzea s kaviarňou chcú pridať výstavbu ďalších výrobných kapacít. 

História celého areálu siaha až do roku 1893, keď túto textilnú továreň založil Alois Lemberger. Počas vojny bol areál zabraný nemeckou správou, pretože išlo o židovský majetok. Po vojne sa až tak veľa nezmenilo a továreň s areálom boli znárodnené a začlenené do bavlnárskeho závodu. 

Marlena
zdroj: Marlenka

„Som patriot, Frýdek-Místek považujem za svoj druhý domov, a keď sme hľadali nový pozemok na výstavbu nového výrobného závodu, od začiatku som uprednostnil miestnu oblasť pred inými možnosťami. Preto som veľmi rád, že sme ho získali. Marlenka vstupuje do novej éry svojej existencie. Na novom mieste chceme nielen postaviť Marlenku II, ale aj vdýchnuť nový život celej oblasti,“ hovorí zakladateľ Marlenky v správe Gevorg Avetisjan. 

Takisto v správe informoval aj o tom, že celková investícia do nových priestorov v najbližších štyroch rokoch presiahne hodnotu jednej miliardy českých korún, čo v prepočte predstavuje približne 42 miliónov eur. 

Práve Gastromu, ktorý distribuuje výrobky českej Marlenky na Slovensku, sa naozaj darí. Podľa portálu Finstat spoločnosť Gastrom, s.r.o., v roku 2021 zvýšila zisk na 332 588 eur a tržby jej narástli o 42 percent na viac ako 6,5 milióna eur.

Zdroje: Finstat, Marlenka, Gastrom

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá