Plavíš sa a na brehu horí ľudské telo, vedľa toho stojí krava. India je šialená

Poslankyňa Cigániková: Zastaviť vývoj embrya je humánnejšie ako detský domov

Šéfredaktor Denníka N Kostolný: Moja duša sa nedá kúpiť Pentou

Z NULY DO SVETA: Martin Paľa, CEO Croptech – Najprv treba zákazníkov, potom môžeme zlepšovať svet

  • Slovenský Croptech je startupom, ktorý má obrovské ambície - na prvý pohľad ide síce o high-end pestovanie byliniek, teoreticky však môže tento systém pomôcť pestovaniu potravín vo vesmíre. Martin Paľa - generálny riaditeľ Croptech-u nám porozprával o projekte, ktorý podporil investíciou napríklad aj Michal Truban.
coverCroptech
  • Slovenský Croptech je startupom, ktorý má obrovské ambície - na prvý pohľad ide síce o high-end pestovanie byliniek, teoreticky však môže tento systém pomôcť pestovaniu potravín vo vesmíre. Martin Paľa - generálny riaditeľ Croptech-u nám porozprával o projekte, ktorý podporil investíciou napríklad aj Michal Truban.

Croptech je startup, ktorý na prvý pohľad môže pripadať ako sci fi, no keď sa človek ešte raz zamyslí, hneď je veľa vecí jasných. Tak teda Maťo vysvetli aj čitateľom, prečo by si ľudia mali pestovať rastliny práve prostredníctvom Croptech?

Dôvodov by sme mohli nájsť hneď viacero, no je to veľmi individuálne. Obrovské rozdiely sú medzi tzv. hobby pestovateľmi a firmami, ktoré pestujú potraviny za účelom zisku. Aj preto sme sa snažili nájsť cestu, ktorou uspokojíme obe skupiny. V začiatkoch sme sa venovali vývoju hotových, ale škálovateľných hydroponických systémov.

Avšak spájalo sa tam mnoho odvetví, ktoré by sme ako startup finančne nedokázali zvládnuť, tak sme sa rozhodli sústrediť sa iba na technologické jadro systému, čím vzniklo ResponzIO – riadiaca jednotka pre monitoring a automatizáciu procesov, nie len v poľnohospodárskej oblasti, ale aj iných IoT aplikáciách, ako je starostlivosť o akváriá, jednoduché aplikácie zo sféry inteligentných domácností a podobne.

Našim hlavným cieľom je, aby sa ResponzIO postaralo napríklad o Vašu záhradku vtedy, ak vy nemôžete, alebo sa Vám nechce. ☺

 

Poslednú dobu vzniklo vo svete niekoľko projektov zameraných na hydroponické systémy, dokonca by som povedal, že sa jedná o malý boom. Ako teda vnímaš dnešnú konkurenciu?

Samozrejme, konkurencia je na každom kroku a snažíme sa ju monitorovať, byť lepší a lacnejší. Neberiem to zas až tak vážne. „Ak niečo podobné už existuje, poďme hneď robiť niečo iné, lebo cesta je zarúbaná.“ Bojisko je spoločné, ale všetci máme rôzne stratégie a taktiky.

12194721_10207086613835164_7360531935071541910_o

foto: FB/Martin Pala

 

V čom je technológia Croptechu výnimočná? Je ním práve zariadenie ResponzIO?

ResponzIO je kus hardvéru a softvéru, ktorý je pripravený plniť svoje úlohy hneď po vybalení z krabice. Povedal by som, že ani HW ani SW nie je to, čo robí ResponzIO výnimočným technologickým zariadením. Výnimočné je to ako jeden celok – zariadenie, ktoré je spoľahlivé, jednoduché na obsluhu, energeticky nenáročné a veľmi robustné, pokiaľ ide o možnosti aplikácii v praxi.

 

Pestovanie marihuany je obrovský biznis, ktorý hlavne v USA zažíva svoju renesanciu. Budú práve títo pestovatelia v budúcnosti vašou target group?

Oni už tak trošku sú. ☺ …Túto otázku dostávame pomerne často. A to vôbec v tejto súvislosti ResponzIO neprezentujeme. Jednoducho, keď si človek pozrie parametre a vlastnosti našej technológie, povie si toto je to, čo potrebujem na svoje políčko. Ale treba poznamenať, že úplne rovnaký zmysel by mala aj otázka, či sa chceme zamerať na paradajky. Pretože to je jedno. ResponzIO si poradí s automatizáciou a monitoringom pestovania akejkoľvek plodiny.

ResponzIO

zariadenie ResponzIO, foto: Croptech

 

K Vianociam ste pripravovali prvé zasielanie vášho ResponzIO beta produktu za zvýhodnenú cenu. Popíš, ako ho taký bežný človek, ktorý dnes žije napr. v paneláku môže využiť? Je inštalácia náročná?

Je to pravda, prvé Beta ResponzIO kity už boli zákaznikom doručené a pracujeme na zásielke ďalších kusov. Štandardné využitie v paneláku vidím v automatizácii akvárií, osvetlenia, základných zariadení, alebo ako sme už spomínali, hlavnú úlohu ResponzIO-a v pestovaní rastlín. Možností je hneď niekoľko, ak chce človek pestovať rastlinky.

Prvá možnosť je tá, že človek naplno využije potenciál nášho zariadenia a svoju kreativitu. Keďže súčasťou základného balíčka je programovateľná zásuvka pre 4 zariadenia (230V), je možné pripojiť napríklad pumpu, osvetlenie, zvlhčovač vzduchu alebo ventiláciu a všetky tieto zariadenia následne riadiť. V základnom balíčku dostane zákazník aj sadu snímačov – teplota vody, teplota a vlhkosť vzduchu, luxmeter, prietokomer, pH senzor a za príplatok aj EC senzor. Takto si môže vyskladať a zautomatizovať svoju záhradku. Či už v interiéri, alebo exteriéri.

Druhou možnosťou je zakúpenie našej vertikálnej steny s integrovanou verziou ResponzIO. V tomto zariadení si človek dopestuje do 30 rastlín, v troch poschodiach.

10633489_383376308485597_971068722668293489_o

foto: FB/Croptech

 

Dnes už Croptech nie je zďaleka len o hydroponických sýstémoch, zameriavate sa na inteligentné riadenie a monitoring domácností, akvárií, záhrad…Považuješ rozšírenie vášho záberu za nevyhnutý ťah? Je čisto hydroponický biznis ešte stále malý?

Presne ako som už spomenul. Možnosti použitia nie sú obmedzené len na hydropóniu, preto nemáme dôvod presadzovať použitie výlučne v hydroponických systémoch. A je pravda, že aj z pohľadu biznisu sa záber mnohonásobne zväčšil.

Takisto mnoho ľudí ešte stále berie hydropóniu ako nejakú formu zla. Potrvá to ešte zopár rokov, kým bude akceptovaná širšou verejnosťou.

 

Čo všetko dokážem prostredníctvom svojej aplikácie z mobilu ovládať? 

Na mobilnej aplikácii ešte pilne pracujeme. Ale prakticky všetko, čo sa dá teraz nastaviť pomocou (čoskoro dotykového) displeja a tlačidiel, je možné nastaviť v mobilnej aplikácii, alebo prostredníctvom webového rozhrania. Ide hlavne o nastavenie rozsahov požadovaných hodnôt, alarmov, podmienok pre spustenie zariadení a ich časovanie a periodicitu zapínania alebo vypínania. Ďalej sú to rôzne vlastnosti ako zber, uchovávanie a export nameraných hodnôt, kalibrácia senzorov a rôzne iné nastavenia.

V budúcnosti budeme pridávať vlastnosti, ktoré prídu ako podnet od zákazníkov, databázy prednastavení pre pestovanie rôznych typov rastlín a všeličo, čo nás ešte napadne.

12132453_511511992338694_5862961808330453202_o

foto: FB/Croptech

 

Predpokladám, že všetky tieto informácie musia byť niekde bezpečne uložené. Používate na to vlastný Cloud?

ResponzIO dokáže pracovať v offline a online režime. Teraz beta verziu testujeme v offline režime s podporou pripojenia do existujúcej lokálnej infraštruktúry s webovým rozhraním. To znamená, že dáta sú uložené v samotnom zariadení. Avšak už máme aj interný test online verzie vertikálnej steny, kde komunikácia prebieha pomocou cloudu. Dostali sme možnosť participovať v programe MS Azure a máme „startupovú“ licenciu na 3 roky zdarma, takže veselo tieto služby využívame.

 

Je dnes vaša technológia chránená patentovou značkou, alebo sa nejedná o žiadne nóvum?

Nedávno sme podali prihlášku pre ochranu návrhu a technologického riešenia našej vertikálnej hydroponickej steny, ktorej je ResponzIO súčasťou. Hovoríme o priemyselnom vzore. ResponzIO ako také zatiaľ nemá zmysel patentovať. Z hardvérovej stránky ide o viac menej štandardné riešenie a softvér sa dá patentovať vo veľmi špecifických prípadoch. Tam pôjde skôr o licenciu.

11886115_10206604298577584_3154404898695672482_o

foto: FB/Martin Pala

 

V marci ste získali seed investíciu od Neulogy Ventures a Michala Trubana vo výške 250 tisíc Eur. Na čo ste tieto peniaze použili?

Zatiaľ sme prakticky využili asi 2/3 tejto sumy. A väčšina peňazí išla do vývoja produktu a chodu firmy. Poslednú tretinu peňazí by sme mali použiť na zabezpečenie polo-sériovej výroby produktu a na marketing.

Tým ale nechcem povedať, že 250k postačí. Tu sme si to v začiatkoch nie najlepšie zrátali a teraz už vieme, že hardvérovo orientované začínajúce firmy potrebujú väčší počiatočný kapitál.

 

Predstavíš nám svoj tím?

Tím si môžete pozrieť na našom webe www.croptech.com. Ale len tak v skratke, CropTech tvorí tím 6 ľudí. V našich radoch nájdete vyštudovaných ľudí z oblastí: kybernetika, umelá inteligencia, robotika, a už čoskoro diplomovaný človek v obore inteligentných systémov. Plus osoba starajúca sa o sales a brand evangelium.

 

Považuješ Croptech za Impact startup (meníte svet k lepšiemu)? 

Snažíme sa. Ale k tomu potrebujeme najprv stabilizovať firmu, mať za sebou silnú základňu zákaznikov a potom sa môžeme pustiť do zlepšovania sveta.

10857081_425080354315192_3339162237073537040_o

foto: FB/Croptech

 

Kde vidíš Croptech o 5 rokov?

Všade kam pozrieš. Verím, že už bude na svete aj ResponzIO II a jeho priemyselná verzia.

Múdrosť na záver?

Robme tak, aby dobre bolo.

Zdroj titulnej fotografie: FB/Martin Pala

Najnovšie video

Najnovší podcast

Poslankyňa Cigániková: Zastaviť vývoj embrya je humánnejšie ako detský domov

Najnovšie