Martin študuje Transport dizajn v Bratislave, jeho návrhy zaujali dokonca aj Audi

  • Na Slovensku vzniká semester, čo semester nespočetné množstvo kreatívnych prác spopod ceruziek študentov slovenských univerzít
  • Realita je však taká, že inovačné „skeče" a návrhy zväčša zostanú len na pôdach škôl
audi
archív Martin Tittel
  • Na Slovensku vzniká semester, čo semester nespočetné množstvo kreatívnych prác spopod ceruziek študentov slovenských univerzít
  • Realita je však taká, že inovačné „skeče" a návrhy zväčša zostanú len na pôdach škôl

Široká verejnosť tak nemá možnosť dozvedieť sa na čom pracujú možno budúci inovátori našej krajiny. Dnes ti predstavíme časť portfólia Martina Tittela, študenta VŠVU odboru transport design, ktorý investuje svoj čas do dopravného dizajnu.

zdroj: Martin Tittel

V rámci svojej diplomovej práce predstavil vyvrcholenie jeho spolupráce s Audi Design. Počas jeho štúdia sa 2 krát zúčastnil Audi Universe s Audi Slávia a Audi Slovan. Slávia mala na výstave veľký úspech a napokon talentovaného Slováka vybrali aj na prestížnu stáž  do Ingolstadtu.

Vo svojom najnovšom projekte pokračoval a rozvíjal štylizované folklórne tvary a geometrie ako aj trvalo udržateľné materiály, ktoré sa osvedčili a boli použité aj na viacerých sériových modeloch.

zdroj: Martin Tittel

„Highlightom celej mojej tvorby je nadčasovosť – nepotrebnosť plánovaného zastarávania a autentickosť -Aboriginal. Na modeli som spolupracoval s firmou Adriatik Stone v Nových Zámkoch. Aktuálne zháňam ďalšiu stáž v dizajnovom odbore,” povedal Martin pre Startitup.

zdroj: Martin Tittel

Za zmienku určite stojí aj prvý Martinov projekt, ktorý sa týkal dopravy a súladu s mestom.

„V uliciach Bratislavy ma dlhodobo iritoval obrovský počet bilbordov, minibordov a osobných automobilov, ktoré už pár rokov tvoria neznesiteľný vizuálny smog. Môj prvotný abstraktný koncept spočíva v akejsi variabilnej skladacej dopravnej sieti, ktorá je v harmónii s architektúrou a environmentom bratislavských štvrtí,“ popisuje na svojom blogu Martin.

zdroj: Martin Tittel

„V miestach, kde by bol na to priestor by sa táto sústava rozpínala, fungovala by tu tak určitá difúznosť. Ďalším krokom bolo vytvorenie klasického transportného objektu, inšpirovaného touto ideou. Mojou veľkou tvarovou inšpiráciou boli diela slávneho slovenského architekta Vladimíra Dedečka,“ pokračuje Martin.

Ako sme už spomínali Martin je študentom Transport dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení. Ide o neustále sa vyvíjajúce kreatívne štúdio, špecializujúce sa na oblasti navrhovania automobilov a lietadiel. Ateliér je vedený Štefanom Kleinom a v priebehu viac ako 20 rokov dokázalo štúdio úspešne vyprodukovať množstvo absolventov, ktorí našli svoje vysnívané uplatnenie v odbore automobilového dizajnu.

zdroj: Martin Tittel

Väčšina študentov programu pochádza zo Slovenskej republiky a Českej republiky, čo napomáha tomu, aby si štúdio vytvorilo dominantné postavenie pri príprave talentovaných automobilových dizajnérov v česko-slovenskom regióne. O tom, že na Slovensku sa rodí množstvo svetom uznávaných dizajnérov svedčí aj Peter Chovanec, ktorý nadizajnoval najkrajšie SUV roka, Jozef Kabaň z Rolls Royce či Tomáš Omasta – dizajnér z automobilky Volvo.

Gepostet von AFAD Transport design am Samstag, 16. Juni 2018

Veľká časť študentov je prevažne mladá vo vekovej kategórií 19 až 25 rokov; napriek tomu nemá vek vplyv na ich odbornosť, keďže väčšina týchto mladých študentov mala šancu získať skúsenosti vo forme stáží v rôznych automobilkách a leteckých spoločnostiach; podaktorí sa dokázali hneď aj uplatniť v zamestnaní na plný úväzok.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá