Martin založil firmu ako 20-ročný. Bojuje s byrokraciou a chce založiť súkromnú strednú školu

  • Okrem známeho projektu drevených počítačov xerry, ktorého myšlienka bola v minulosti viackrát ocenená, pomáha taktiež mladým kreatívcom
  • Inovátorom rozbieha biznisy, investuje a najnovšie rozbieha vo svojom regióne ďalšie projekty
Facebook: Martin Pechovský
archív Martin Pechovský
  • Okrem známeho projektu drevených počítačov xerry, ktorého myšlienka bola v minulosti viackrát ocenená, pomáha taktiež mladým kreatívcom
  • Inovátorom rozbieha biznisy, investuje a najnovšie rozbieha vo svojom regióne ďalšie projekty

Popri všetkých svojich aktivitách dokáže tento mladý človek konzultovať inovácie pre štát a projekty, ktoré tu naozaj chýbajú. Jeho meno je Martin Pechovský a my sme ho znova vyspovedali.

Martin, čo sa stalo s drevenými počítačmi xerry?

Projekt drevených počítačov stále napreduje a spája regionálnych šikovných ľudí, ktorí ovládajú remeslá. Ich spojením dokážeme ponúknuť unikátne výrobky zo Slovenska. Do celého projektu sme s manželkou investovali už viac ako 40-tisíc eur, patentovali značku, zabezpečili výrobné výkresy a procesy a momentálne hľadáme šikovného človeka, technicky a kreatívne zdatného, ktorý by celú myšlienku a radu produktov dostal na trh. 

Písali sme aj o Kreatívnom centre, ktoré malo vzniknúť v Banskej Bystrici, čo sa momentálne deje a prečo ešte nestojí? 

Áno je pravdou, že som bol oslovený mestom Banská Bystrica, aby som ako projektový manažér zcelil myšlienku mať v krajskom meste komplexné Kreatívne centrum, ktoré pomôže ľuďom. Kreatívne centrum malo vzniknúť v bývalom dome kultúry a malo byť podporené finančnými prostriedkami z európskych štrukturálnych fondov prostredníctvom Ministerstva kultúry SR.

Neskôr sa ale mestu Banská Bystrica nepodarilo získať do vlastníctva budovu bývalého domu kultúry a Ministerstvu sa podarilo vyhlásiť výzvu na kreatívne centrá až teraz. Preto sa mesto ako inštitúcia rozhodla odstúpiť od projektu ako líder. Momentálne sa projekt kreatívneho centra obnovil a tento zámer pripravuje Múzeum SNP v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR.

Vzásade sa stále zhodujeme, že je potrebné vytvoriť v Banskej Bystrici moderné špičkové priestory a štúdiá, pomocou ktorých môžu mladí kreatívci tvoriť a vytvárať prototypy, testovať služby a za pomoci skúsených odborníkov ich predávať do celého sveta. 

Na čom teraz pracuješ? 

Pracujem neustále na rozvoji mojej spoločnosti MGROUP, ktorú som zakladal ako 20-ročný, a ktorá dnes poskytuje najmä konzultácie pre inovácie, kreatívny priemysel, či IT a pomáha zavádzať inovácie firmám a štátu. Okrem toho investuje do rôznych rozvojových projektov najmä v Banskobystrickom kraji.

Spomínal si, že pomáhaš zavádzať inovácie aj štátu, ktorý projekt máš konkrétne na mysli?

Taký najväčší projekt, ktorý pomáhame štátu zavádzať, je práve boj s byrokraciou, kde sme museli odviesť naozaj obrovský kus práce, aby sa podarilo presvedčiť najmä inštitúcie k výmene dát.

Tento projekt sa rozrástol a dnes už má niekoľko fáz, tímy ľudí, úspory a úspešný príbeh. Na jeho konci by mal byť ucelený systém výmeny dát medzi inštitúciami štátu tak, aby neotravovali ľudí a nerobili z nich zbytočne poštárov medzi úradmi. Tieto poznatky ma utvrdili v domnení, aké dôležité je vzdelávanie a v dnešnej modernej dobe najmä elektronické vzdelávanie.

A tak sme s kolegami vymysleli aj komplexnú platformu s veľmi jednoduchým spôsobom spracovania obsahu práve pre elektronické vzdelávanie, prospešné pre každého zamestnanca najmä verejnej správy. 

zdroj: Facebook/Martin Pechovský

Ľudia väčšinou hovoria, že sa to nedá a neveria úradníkom, či politikom. Manažéri nechcú pracovať pre štát. Ako to vnímaš ty?   

Ja som skôr človek, ktorý skočí do vody s plánom, veď však preplávam a musí to ísť. A keď nevidíte negatívny scenár, väčšinou sa nenaplní. Pri práci so zamestnancami na ministerstvách, či úradoch máte častokrát pocit bezmocnosti a odporu.

Je to ale len preto, lebo oni nemajú motiváciu, sú to tiež len ľudia so svojimi problémami a svojim platom. Snažím sa ľudí zapáliť pre dobrú vec a našťastie sa to zatiaľ všetko veľmi dobre darí a musím pochváliť všetkých kolegov z verejnej správy, ako k danej problematike pristupujú.

Prvýkrát v živote som pomáhal tvoriť zákon, či doložku vplyvov, ktorá hovorí o vplyvoch projektu na štátny rozpočet, či na občana. Zadanie bolo jasné, na nič nie sú peniaze a preto potrebujeme projekty, ktoré šetria peniaze a uľahčujú ľuďom život. 

Na čo sa môžeme tešiť v tvojom svete inovácií?  

Najbližšie štartujeme v Banskej Bystrici dva väčšie projekty. Aj za pomoci európskych prostriedkov chceme investovať do vybudovania dvoch kreatívnych a inovatívnych štúdií virtuálnej a rozšírenej reality. V týchto štúdiách by sme sa radi venovali hlavne sociálnym inováciám, pretože som si uvedomil, že v dnešnej rýchlej a stresujúcej dobe sú potrebné hlavne tie. Obrovský potenciál vidím v asistenčných službách, umelej inteligencii a rozšírenej realite. Následne by sme radi s manželkou založili súkromnú strednú školu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá