Magisterského titulu sa vzdá Matovič vtedy, ak tak urobí minister školstva

  • Študentská rada vysokých škôl vyzvala premiéra, aby sa vzdal magisterského titulu
  • TASR o tom informovala podpredsedníčka pre vzťahy s verejnosťou ŠRVŠ Ema Petriková
Igor Matovič
TASR/Dano Veselský
  • Študentská rada vysokých škôl vyzvala premiéra, aby sa vzdal magisterského titulu
  • TASR o tom informovala podpredsedníčka pre vzťahy s verejnosťou ŠRVŠ Ema Petriková

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) listom vyzvala predsedu vlády Igora Matoviča (OĽANO), aby sa vzdal svojho magisterského titulu tak, ako opakovane sľúbil. Zároveň ŠRVŠ doručila premiérovi aj predpripravené tlačivo, ktoré postačuje podpísať, osvedčiť podpis a poslať rektorovi Univerzity Komenského v Bratislave.

TASR o tom informovala podpredsedníčka pre vzťahy s verejnosťou ŠRVŠ Ema Petriková.

zdroj: TASR/AP/Olivier Matthys, Pool

Matovič po zverejnení kauzy diplomovej práce podľa ŠRVŠ ešte v septembri 2020 vyhlásil, že nemá najmenší problém sa titulu vzdať a spraví tak, keď to v zákone bude možné.

„Parlament následne prijal koncom roka 2020 novelu zákona o vysokých školách, ktorou sa umožnilo, aby sa absolvent mohol vzdať nadobudnutého titulu. Keďže je táto právna úprava účinná od 1. januára, ŠRVŠ požiadala Matoviča, aby dodržal svoje slovo a titulu sa podľa zákona o vysokých školách vzdal,“ uviedla ŠRVŠ.

Matovič prezradil, pod akou podmienkou sa vzdá svojho titulu

ŠRVŠ chápe náročnosť aktuálnej situácie, ako aj pracovnú zaneprázdnenosť predsedu vlády. „Na druhej strane však stojí frustrácia spoločnosti a dlhoročný boj s nečestnými praktikami na akademickej pôde. Matovič má preto možnosť ísť príkladom a ukázať, že si stojí za slovom a titulu sa vzdá, keďže ho nezískal na základe vlastnej práce,“ tvrdí ŠRVŠ.

Mal by sa podľa teba vzdať Igor Matovič titulu Mgr.?

Rovnako ŠRVŠ vyzýva, a bude ďalej oslovovať aj ďalšie verejne činné osoby, aby sa z úcty k vysokoškolskému vzdelávaniu a poctivým študentom vzdali svojich titulov.

Matovič reagoval

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa svojho magisterského titulu vzdá vtedy, ak tak urobí minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Uviedol to dnes po tlačovej konferencii po rokovaní vlády. Reagoval tak na výzvu Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ).

Tá mu zaslala aj predpripravené tlačivo, ktoré stačí podpísať, osvedčiť podpis a poslať rektorovi Univerzity Komenského v Bratislave. K výzve vysokoškolákov sa pripojila aj Nadácia Zastavme korupciu, ktorá k rovnakému kroku vyzvala aj ďalších vrcholových politikov. Okrem Gröhlinga spomenuli predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára, poslankyňu NR SR Petru Krištúfkovú (obaja Sme rodina) a predsedu Slovenskej národnej strany a bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka.

„Keďže sme v tom s ministrom školstva spolu, tak urobím presne to isté, čo urobí minister školstva,“ povedal Matovič. Na otázku médií, prečo zmenil svoj postoj a poukazuje na Gröhlinga, odpovedal, že „tak som sa rozhodol“.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech