Maz­da RX-9, ďal­ší Wan­kel už čosko­ro?!

rufus / 28. októbra 2015 / Lifehacking

Maz­da je prie­kop­ní­kom vo sve­te rotač­ný­ch moto­rov. Tre­ba pove­dať, že ich zau­jí­ma­vá kon­štruk­cia a vyso­ký výkon s malým obje­mom majú svo­ju daň. Ňou je spo­ľah­li­vosť a nároč­nosť na údrž­bu. No ide o tech­nic­ké lahôd­ky, kto­ré kaž­dý milov­ník rých­ly­ch kolies urči­te vie oce­niť. A Maz­da RX-9 vyze­rá ako poriad­ne chrum­ka­vý nástup­ca!

 

BOLO NA ČASE

O aute, ktoré by malo pod kapotou Wankel sa hovorí už poriadne dlho. Najznámejšími modelmi japonskej automobilky boli RX-7 a nepochybne aj RX-8. Mazdy RX-8 môžeme stretávať na našich cestách relatívne bežne aj dnes. Jazdenú Mazdu RX-8 v slušnom stave môžete zohnať už za 5 000 eur, pritom ide o auto, ktoré má maximálku cez 220 km/h a na stovku to dá len za niečo viac ako 7 sekúnd. To sú naozaj fantastické parametre a v podobných šľapajach má pokračovať aj nástupca.

 

 

Nová Mazda RX-9 by mala prísť ako koncept už na autosalóne v Tokiu, sériová verzia by mala prísť v roku 2017. Bodaj by. Nie je to však celkom isté. Vzhľadom na komplikovaný technický vývoj a predovšetkým prísne emisné normy celý proces možno predĺžia. Pôvodne sa hovorilo o roku 2020 a to je aj celkom reálny termín. Šlo by o skvelé marketingové načasovanie, Mazda v tom roku oslavuje okrúhlych 100 rokov a v Japonsku sa budú konať aj Olympijské hry. Čo môžeme čakať? Technické detaily ešte nie sú vôbec známe, ide len o dohady.

Objem agregátu sa však kvôli prísnejším emisným normám určite zníži a takmer istotne pribudne elektromotor. Budú tu pravdepodobne dve 0,8 litrové komory, výkon celej sústavy má byť výrazne vyšší, ako to bolo pri RX-8. Tu to má byť až 456 konských síl. Aj podľa prvých skíc vyzerá nová RX-9 viac než sľubne, atraktívna a dravá línia si jednoznačne nájde množstvo fanúšikov. Wankel vie napriek svojim nedostatkom rozbúšiť každé jedno srdce.

 

zdroj:autobazar.eu
Pridať komentár (0)