Mečiarizmus z pohľadu tých, ktorí ho zažili. Na „otca národa“ veľa ľudí v dobrom nespomína, píše Lucia Jesenská

  • Robert Fico sa dostal na ukrajinský čierny zoznam
  • Značka Dedoles prežíva náročné obdobie
  • Vladimír Mečiar dnes oslavuje 80 rokov
Na snímke je Vladimír Mečiar
TASR/Michal Svítok
  • Robert Fico sa dostal na ukrajinský čierny zoznam
  • Značka Dedoles prežíva náročné obdobie
  • Vladimír Mečiar dnes oslavuje 80 rokov

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Ukrajina zaradila Roberta Fica na blacklist za šírenie proruskej propagandy
  • Strata značky Dedoles presiahla milión eur. Náš biznis model je stále funkčný, tvrdí firma
  • Mečiar oslavuje 80-ku: „Chcel volať do Vatikánu a mafiáni mali preukaz SIS,“ spomína známy expolitik

Fico na blackliste

Už pred začiatkom vojny bolo jasné, že ak by konflikt vypukol, netýkal by sa len Ukrajiny a Ruska. Ako dnes vidíme, vojna, ktorá trvá už niekoľko mesiacov, vo veľkom ovplyvňuje celý svet. 

Ruská vláda v marci schválila zoznam štátov a území, ktoré podľa nich podnikli voči Rusku nepriateľské kroky. Pred pár dňami bol tento zoznam aktualizovaný o ďalšie krajiny – tentokrát vrátane Slovenska.

Aj toto je jeden z dopadov vojenského konfliktu na Ukrajine. To však nie je všetko. Isté kroky podnikol aj orgán ukrajinskej národnej bezpečnosti, ktorý vytvoril zoznam osôb šíriacich či podporujúcich ruskú propagandu.

Aktuálne v ňom je 75 ľudí a popri americkom senátorovi Randovi Paulovi či tohtoročnej neúspešnej kandidátke na prezidentku Francúzska Marine Le Penovej na ňom svieti už aj meno bývalého premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica.

Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO) si Ficove výroky a statusy na Facebooku všimla už pred časom. Tých bolo od začiatku vojny dosť a nie je tajomstvom, že bývalý premiér si servítku pred ústa nedával.

Napríklad, keď Slovensko Ukrajine darovalo systém S-300, Fico tvrdil, že prezidentka Zuzana Čaputová s premiérom Eduardom Hegerom nás otvorene ťahajú do vojny.

Robert Fico
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Zaujímavým faktom je, že okrem slovenského expremiéra na tomto zozname nájdeš už iba jedno meno z Vyšehradskej štvorky – ide o poľského novinára Tomasza Jankowskeho. Viac sa dočítaš v našom článku.

Funkčný biznis model

Nie nadarmo sa hovorí, že robiť biznis je ako kráčať po tenkom ľade. Kým niekedy ide všetko podľa plánov a firma rastie, inokedy dokáže veľmi rýchlo spadnúť.

To je, bohužiaľ, aj prípad značky Dedoles. Populárne škrečky, ktoré na nás kedysi vybiehali doslova odvšadiaľ a symbolizovali veselé ponožky, sa dnes už úspechom netešia.

škrečky z dedolesa
zdroj: Youtube/Screenshot/Dedoles/Dedoles.sk

Prvé problémy značka riešila v apríli, keď musela prepustiť približne 200 zamestnancov. O mesiac neskôr spoločnosť vyžadovala reštrukturalizáciu, ktorú už Okresný súd Bratislave I povolil.

Aj keď to znie ako tragický prípad podnikania, tím Dedoles pre Startitup skonštatoval, že reštrukturalizáciu vnímajú ako reštart. Chcú sa totiž vrátiť na rastovú krivku.

Na snímke hospodárske výsledky firmy Dedoles za rok 2021.
zdroj: FinStat/Dedoles

Ako poznamenali, na predajoch z posledného obdobia vidia, že ich biznis model je stále funkčný a zákazníci na ich produkty nezanevreli. Okrem toho by im mohlo pomôcť aj niekoľko B2B spoluprác, ktoré rozbehli naprieč viacerými krajinami.

„Momentálne posilňujeme aj manažérsky tím a finalizujeme rokovania s investorom. Zmena riadenia firmy, zníženie fixných nákladov a príprava sofistikovanejšej expanznej stratégie, ktorú podporíme externým kapitálom, sú hlavnými bodmi ozdravného plánu,“ dodávajú.

Dobrou správou je rozhodne to, že Dedoles má na sklade produkty, ktorých hodnota z pohľadu očakávaných tržieb významne prevyšuje ich záväzky. Je teda otázne, ako rýchlo sa spoločnosti podarí vrátiť na rastovú krivku. Viac sa dočítaš v našom článku.

Temná kapitola Slovenska

Sú politici, o ktorých sa budú viesť diskusie aj dlho po ich odchode z politiky. Jedným z nich je Vladimír Mečiar – práve s touto osobnosťou sa spájajú najčernejšie míľniky deväťdesiatych rokov.

Kontroverzný bývalý politik dnes oslavuje okrúhlych 80 rokov a my sme sa pri tejto príležitosti rozhodli osloviť pamätníkov temnej kapitoly moderného Slovenska. Zaujímalo nás, ako si spomínajú nielen na mečiarizmus, ale aj na samotného expremiéra.

Na snímke je Vladimír Mečiar
zdroj: TASR/Martin Baumann

Za zmienku rozhodne stojí Dušan Kováč, ktorý okúsil trpkú chuť 90. rokov doslova na vlastnej koži. Ide o nevlastného brata bývalého prezidenta Michala Kováča. Únos jeho syna je dodnes akousi symbolikou tejto kapitoly.

Kováč si na mečiarizmus spomína aj z osobnej stránky, no ako historik sa snaží od tohto obdobia odosobniť a vnímať to skôr z objektívneho uhla pohľadu.

Ľudia neboli ale zvyknutí žiť v demokracii. To je vždy nebezpečenstvo, keď sa zavedú demokratické inštitúcie, ľudia žiť v demokracii nevedia a žijú ešte niekde v minulom období. To je vhodná situácia pre demagógov a populistov,“ opísal 90. roky.

Vladimír Mečiar
zdroj: TASR/Vladimír Benko

Na expremiéra nemá najružovejšie spomienky ani exšéf strany Most-Híd Béla Bugár. Mečiar podľa neho zneužil tematiku nacionalizmu a z maďarskej menšiny urobil nepriateľa. Okrem toho nezabudol ani na privatizáciu či posilnenie mafie.

Tieto časy kriticky vníma aj politológ Grigorij Mesežnikov. Priznal, že sa obával, akým smerom sa Slovensko bude uberať. Viac o jeho spomienkach na toho neslávne známe obdobie si prečítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá