Medzi slovenskými deťmi sa šíri extrémne nákazlivá choroba. Lekár Visolajský radí, ako na ňu

  • Kiahne sú veľmi nepríjemné infekčné ochorenie
  • Nakazia sa ním najčastejšie deti v predškolskom veku
  • Peter Visolajský hovorí, ako sa s nimi vysporiadať
Ilustračné foto
Pediater Peter Visolajský hovoril o kiahňach, Archív Canva, TASR/Martin Baumann
  • Kiahne sú veľmi nepríjemné infekčné ochorenie
  • Nakazia sa ním najčastejšie deti v predškolskom veku
  • Peter Visolajský hovorí, ako sa s nimi vysporiadať

Kiahne dokážu poriadne potrápiť množstvo rodičov malých detí. Je to veľmi nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje takými príznakmi ako teplota, bolesti brucha, kašeľ a výsev vyrážok. Dieťa, ale aj dospelý ho môže chytiť ľahko, aj po ceste výťahom, v ktorom sa viezol infikovaný.

Ale ako by sme mali postupovať v prípade, že dieťa dostane kiahne? Ako s nimi bojovať a zabezpečiť rýchle uzdravenie? Na tieto a ďalšie otázky odpovedal portálu Topky.sk renomovaný pediater Peter Visolajský.

Ako sa prejavujú kiahne

V prvom rade, je dôležité vedieť, že kiahne majú dve fázy. „V prvom štádiu sa prejavujú teploty a bolesti brucha. Potom nasleduje výsev vyrážok a príznaky ako bolesti hrdla, kašeľ a nádcha,“ vysvetľuje Visolajský.

Vyrážky vidíme najčastejšie na hlave a trupe. Tie prechádzajú rôznymi štádiami – od začervenania až po chrastičku. Ako vírusové ochorenie sprevádza kiahne aj infekčnosť.

„Ľudia s týmto ochorením sú infekční už dva dni pred prvými príznakmi a počas celého priebehu ochorenia až do zaschnutia poslednej vyrážky. Celková doba infekčnosti trvá zhruba 14 dní,“ informuje renomovaný pediater.

Pri výskyte kiahní u detí treba postupovať opatrne. Liečba vyrážok vyžaduje zváženie niektorých starších prístupov. „Tekutý púder už neodporúčame, pretože zhoršuje priebeh ochorenia. Skôr radíme ovsený kúpeľ, ktorý zmierni svrbenie,“ radí Visolajský v rozhovore na portáli Topky.sk.

Niektoré mamičky dokonca obľubujú organizovať takzvané „kiahňové párty“, aby deti prekonali chorobu v mladom veku, čo sa dnes, vďaka dostupnosti očkovania, považuje za nebezpečné.

Takisto sa treba vyhnúť škriabaniu vyrážok, pretože to môže viesť k sekundárnym infekciám.

„Vyrážky možno natierať roztokom jódovej tinktúry a svrbenie môžeme tlmiť kockami ľadu alebo chladivými kúpeľmi. Skrátenie nechtov minimalizuje riziko poškriabania vyrážok. V prípade potreby môžeme podať aj široko dostupné kvapky antihistaminík,“ pokračuje detský lekár.

Peter Visolajský zdôrazňuje aj dôležitosť očkovania, pretože to môže deti chrániť pred závažnejšími prejavmi ochorenia. „Očkovanie proti kiahniam odporúčam ako pediater. Pomáha dieťaťu vyhnúť sa nepríjemnostiam spojeným s ochorením a predchádzať závažnejším následkom,“ hovorí.

Pri výbere liečby je dôležitá konzultácia s lekárom. „Lekára kontaktujte pri teplote trvajúcej viac ako 4 dni alebo pri poruchách chôdze či výraznom kašli, keďže tieto príznaky môžu signalizovať závažnejší priebeh kiahní,“ upozorňuje Visolajský.

Prevencia je rovnako dôležitá ako liečba

„Ak rodičia chcú predísť ochoreniu dieťaťa na kiahne počas plánovanej dovolenky, mali by ho zaočkovať. Očkovanie je dostupné a odporúčané. Pre staršie dievčatá, ktoré ešte ochorenie neprekonali, je to dokonca nevyhnutné, aby boli chránené pred kiahňami v dobe tehotenstva,“ vysvetľuje pre Topky.sk pediater.

V súčasnom období, keď sú prázdniny a mnohí majú naplánované dovolenky, je otázne, či ich možno realizovať, keď deti trpia kiahňami.

Podľa slov odborníka by dieťa s týmto ochorením malo mať pokojný režim v domácom prostredí. Slnku a verejným bazénom by sa infikovaní pacienti mali vyhnúť, pretože voda, ako aj slnečné lúče, môže vyrážky ľahko zapáliť a zvýšiť riziko sekundárnej infekcie.

Po zaschnutí poslednej vyrážky je dieťa síce zdravé, ale mal by sa mu dopriať čas na rekonvalescenciu.

„Deti majú po prekonaní kiahní doživotnú imunitu. Získaná imunita nezávisí od závažnosti ochorenia. Štatisticky je ľahší priebeh u detí pred pubertou, ale presné vysvetlenie tejto skutočnosti zatiaľ nemáme.“

„Najrizikovejšie sú tehotné ženy, a preto sa odporúča ženám, ktoré kiahne neprekonali, aby sa pred tehotenstvom bezpečne zaočkovali,“ dodal na záver v rozhovore Peter Visolajský.

Zdroje: Topky.sk, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá