Medzinárodné napätie enormne rastie: Krajina odstráni všetky čínske kamery, bojí sa špionáže

  • Po spozorovaní troch čínskych balónov sa napätie vo svete prehĺbilo
  • USA zostrelili jeden nad svojimi vodami, tvrdia, že slúžil na špehovanie
  • Austrália odstráni čínske kamery
Bezpečnostná kamera Hikvinskon zakázaná v USA, Veľkej Británii a Austrálii. Čínsky prezident Si-Ťin Pching
Hikvinson/Reprofoto TASR/Michal Svítok
  • Po spozorovaní troch čínskych balónov sa napätie vo svete prehĺbilo
  • USA zostrelili jeden nad svojimi vodami, tvrdia, že slúžil na špehovanie
  • Austrália odstráni čínske kamery

Medzinárodné vzťahy s Čínou počas posledných dní zažívajú napätie. Informovali sme, že USA zostrelili v sobotu 4. 2. obrovský čínsky balón, ktorý podľa nich špehoval kľúčové vojenské objekty v Amerike. K zostreleniu došlo nad teritoriálnymi vodami Spojených štátov.

Čína s týmto krokom nesúhlasila, pričom tvrdila, že ide len o balón určený na pozorovanie počasia, ktorý jednoducho zablúdil. Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken však v tejto súvislosti zrušil svoju plánovanú cestu do Pekingu.

Ako uvádza Financial Times, Blinken prítomnosť balóna označil za „nezodpovedný čin“ a „jasné porušenie suverenity USA a medzinárodného práva“. Jeho návšteva Číny mohla pritom pomôcť už tak či tak napätým vzťahom medzi týmito dvoma svetovými veľmocami.

Austrália odstraňuje čínske kamery

Čína síce neustále popierala, že by šlo o balón určený na špehovanie, no počas posledných dní rovnaké balóny spozorovali aj nad Kostarikou a Kolumbiou. Informuje o tom TASR.

V reakcii na vznikajúce napätie včera (8. 2.) Čína vyzvala USA, aby pracovali na náprave vzájomných vzťahov. Zároveň však uviedla, že bude „pevne brániť“ svoje záujmy. Napätie medzi USA a Čínou pochádza z komplikovanej situácie v súvislosti s ostrovným Taiwanom.

Ako sme vysvetlili v tomto článku, Čína (Čínska ľudová republika) ho totiž ako samostatný štát neuznáva a tvrdí, že ide o jej odštiepenecké teritórium. USA však v konflikte stojí na strane Taiwanu.

Na napätie teraz reaguje aj Canberra – hlavné mesto Austrálie. The Business Standard informuje, že Austrália odstráni bezpečnostné kamery čínskej výroby z niektorých vládnych budov, aby sa zaistilo, že sú „úplne bezpečné“, uviedol vo štvrtok tamojší minister obrany.

Rozhodnutie prichádza po tom, ako podobné kroky podnikli Európsky parlament, USA a Veľká Británia. Krajiny totiž to prijali opatrenia, aby zabránili vládnym ministerstvám v inštalácii kamier vyrobených v Číne na citlivé miesta.

Kamery z čiernej listiny

Británia konala v novembri minulého roka kvôli obavám, že čínske spoločnosti by mohli byť prinútené zdieľať informácie s pekinskými bezpečnostnými službami.

Z dôvodu možnej špionáže sa čínske kamery tohto typu rozhodol odstrániť aj Európsky parlament. Do priestorov ich nainštalovali v roku 2020, no v roku 2021 až 89,4 percenta zo 701 poslancov hlasovalo za ich zrušenie, informuje IPVM.

V Austrálii majú bezpečnostné kamery čínskej výroby na viac ako 200 budovách austrálskej vlády. Austrálsky minister obrany Richard Marles uviedol, že úradníci nájdu a odstránia všetky známe.

„Je dôležité, aby sme prešli týmto cvičením a uistili sa, že naše zariadenia sú úplne bezpečné,“ hovorí austrálsky minister obrany Richard Marles.

Kamery vyrobili spoločnosti Hikvision a Dahua, ktoré sa obe dostali na čiernu listinu v Spojených štátoch.

USA zakázali dovoz sledovacích zariadení vyrobených oboma spoločnosťami v novembri minulého roka, pretože predstavovali „neprijateľné riziko pre národnú bezpečnosť“.

Napätie Austrálie a Číny

Ako informuje GIS Report, vzťahy medzi Pekingom a Canberrou v poslednom čase nie sú najlepšie. Vláda premiéra Anthonyho Albaneseho zostáva opatrná voči ambíciám Číny. Agresívna zahraničná politika Číny je medzi Austrálčanmi vnímaná negatívne, ukazujú prieskumy.

Čína je pre Austráliu významným obchodným partnerom, no ich vzťahy sa v posledných rokoch zhoršili. V roku 2017 Austrália zadefinovala Čínu ako veľmoc. Zdôraznila rastúcu konkurenciu medzi USA a Čínou a potrebu Austrálie vyrovnať toto napätie tým, že ekonomicky prepojí indicko-pacifický región a čínsku vojenskú modernizáciu

Avšak vzťahy medzi Austráliou a Čínou nabrali nepríjemný obrat v roku 2020, keď austrálska vláda vyzvala na medzinárodné vyšetrovanie pôvodu Covid-19.

Koncom roka 2020 poslal Peking do Canberry zoznam 14 sťažností. Austrálskej vláde vyčíta, že v rôznych otázkach stojí na strane USA. Taktiež tvrdí, že Austrália vedie nepriateľské spravodajstvo voči Číne v národných médiách a zasahuje do záležitostí Hongkongu a Taiwanu. Od tohto momentu sa vzťahy medzi oboma krajinami zhoršujú.

Zdroje: TASR, Financial Times, The Business Standard, GIS Report, IPVM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá