Menej lietaj a ochrániš prírodu, vyzýva v netradičnej kampani letecká spoločnosť

  • Holandská letecká spoločnosť KLM vyzýva ľudí, aby menej lietali
  • Týmto krokom chce šetriť životné prostredie
BeFunky-collage (1)
pixabay.com
  • Holandská letecká spoločnosť KLM vyzýva ľudí, aby menej lietali
  • Týmto krokom chce šetriť životné prostredie

Holandská letecká spoločnosť KLM prišla s novou kampaňou, v ktorej žiada ľudí, aby zvážili cestovanie lietadlom a pokúsili sa používať aj iné dopravné prostriedky. Video a otvorený list generálneho riaditeľa Pietera Elbersa má jasný odkaz: „Musíte sa vždy stretnúť osobne a nemôžete namiesto lietadla ísť vlakom?“ Ako prvý o tom informoval portál The Guardian.com.

Cieľom kampane je podporiť letecký priemysel a oboznámiť cestujúcich s negatívnymi účinkami lietania. Tie majú totiž veľký dopad aj na životné prostredie, ktoré už v súčasnosti bojuje s rôznymi záťažami. Letecká spoločnosť sa snaží o „spoločnú zodpovednosť“ medzi cestujúcimi a prepravcami. Myslí na životné prostredie a zároveň chce vytvoriť i udržateľnú budúcnosť pre leteckú dopravu či financovať zalesňovanie tropického lesa v Paname.

Táto doprava tvorí približne 2-3% emisií oxidu uhličitého. Za všetkým treba hľadať ľudí, ktorí rastúcou populáciou, obchodom a bohatstvom škodia planéte viac ako si myslia.  Posolstvo leteckej spoločnosti KLM tak prichádza vo vhodnom období, keď ľudia odchádzajú za prácou, štúdiom alebo dovolenkou do zahraničia. Apeluje na cestujúcich, aby zvážili cestovanie na kratšie vzdialenosti a nahradili osobné stretnutia videohovormi. Okrem toho chce vyriešiť aj problematiku batožiny. Ak by sa znížila jej hmotnosť, tak by lietadlá spotrebovali i menej paliva.

Holandská letecká spoločnosť priznáva, že najväčšou zmenou by bolo využívanie trvalo udržateľných palív, čím by sa znížili emisie CO2 z každého letu až o 85%. KLM využíva 57-krát viac biopalív ako v roku 2011, vrátane komerčných letov.

zdroj: pixabay.com

Ako to vnímajú iné krajiny?

Do boja s klimatickou krízou sa nedávno zapojilo Francúzsko, ktoré zaviedlo ekologickú daň z cestovných lístkov na všetky lety z krajiny. Nová daň sa bude pohybovať od eura päťdesiat na krátke vzdialenosti až do 18 eur na dlhšie trasy.

Viac sa o téme dozvieš TU>> Francúzsko zavádza ekologickú daň na letenky. Ako sa novinka dotkne slovenských pasažierov? 

Medzinárodná asociácia leteckej dopravy podporila kampaň holandskej KLM. Ide najmä o motiváciu ľudí, aby využívali aj iné dopravné alternatívy. Avšak z hľadiska trhového dopytu a cien to až také výhodné nie je.

zdroj: theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech