Mercedes predstavuje Maybach Vision 6 – jeden z najzaujímavejších konceptov desaťročia

  • Novinka s retronádychom z dielne Mercedesu ti vyrazí dych, aj keď ťa autá vôbec nezaujímajú.
mcover
  • Novinka s retronádychom z dielne Mercedesu ti vyrazí dych, aj keď ťa autá vôbec nezaujímajú.

Pred niekoľkými dňami začal Mercedes-Benz postupne odhaľovať nový koncept určený pre tohtoročnú prehliadku automobilových skvostov v americkom Montrey. Krátko po úniku vizuálu dlho očakávaného kupé automobilka zverejnila prvé informácie pre všetkých nedočkavcov.

Oficiálny názov čerstvej novinky je Vision Mercedes Maybach 6, čo podľa niektorých náznakov malo odkazovať na dĺžku auta. Aj keď sa Mercedes určite snažil, na prekonanie dĺžky Rolls-Royce Phantom Coupé mu chýba ešte najmenej 100 mm. Finálna dĺžka 5,700 mm však zrejme mnohým bohate postačí. Červeno lakovaný koncept so šírkou 2,100 mm a výškou 1,328 mm dosahuje aj tak v skutku veľkolepé proporcie.

m5Donedávna bol veľkou neznámou pohon auta. Mercedes však príliš nešokoval keď oznámil, že kupé bude kompletne poháňané elektrinou. Prekvapením skôr bolo zistenie, že v aute majú pracovať hneď štyri synchrónne elektromotory, a to každý pre jedno koleso. Ich celkový výkon je 750 koní, čerpajúcich energiu z batérií umiestnených pod podlahou. Novinkou je aj vysoko efektívne nabíjanie, vďaka ktorému už po 5 minútach auto bez problémov prejde okolo 100 kilometrov.

V útrobách Maybach 6 sa skrýva naozaj obdivuhodná sila, vďaka ktorej je vozidlo schopné zrýchliť z 0-100 km/h za menej ako štyri sekundy. Maximálna rýchlosť je však elektronicky obmedzená na 250 km/h, pri vyššom tempe by sa batérie už príliš rýchlo vybíjali.

m6Čo sa týka elegantných tvarov, Maybach 6 vzdáva hold ére nadčasových aerodynamických kupé. Práve na ne odkazuje svojou naozaj dlhou kapotou a nízkou siluetou. Túto retrokoncepciu však doplňujú moderné detaily. Obria maska chladiča sa inšpirovala pruhovanými oblekmi a podľa dizajnérov je reintrepretáciou masiek mercedesov. Neprehliadnuteľné sú však aj 24 palcové kolesá spolu s vyklápacími dverami.

m3
Veľmi futuristicky je poňatý aj interiér, oficiálne je určený pre 2+2 osoby. Palubná doska tu plynule prechádza do sedačiek. Na materiáloch Mercedes na prvý pohľad nešetril, použitá je napríklad jemná koža alebo drevené obloženie. Vo vnútri hypermoderného interiéru nájdeš aj obrovský displej s premietaním na čelné sklo. Špecialitou sú aj senzory zisťujúce životné funkcie posádky, ktoré na základe poskytnutých dát upravujú klimatizáciu alebo zapnú masážnu funkciu sedadiel.

Ďalšie čidlá snímajú intenzitu svetla ale aj farbu oblečenia posádky, podľa toho sa následne upraví osvetlenie vo vnútri kupé. Odpoveď na najdôležitejšiu otázku, či sa Maybach 6 dostane do výroby je stále len vo hviezdach. Šéfdizajnér Daimler Gorden Wagener len skonštatoval, že Vison Mercedes- Maybach 6 je okúzľujúce kupé, predstavujúce to najlepšie z luxusu.

 

zdroj:mercedes-benz.com, theverge.com zdroj fotografií: mercedes-benz.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech