Milióny ľudí, vrátane množstva Slovákov, si užívajú Expo 2020. Ani netušia, že im nad hlavami lietajú rakety

  • Túto noc bol zaznamenaný ďalší raketový útok na Spojené arabské emiráty, kde sa nachádza aj Dubaj
  • 17. januára si podobný útok vyžiadal tri obete
  • Masy prichádzajúcich návštevníkov ani len netušia, že sa niečo takéto deje
  • Emiráty spoliehajú na svoju protivzdušnú obranu
rakety Dubaj Expo
TASR/AP a Jakub Kotian
  • Túto noc bol zaznamenaný ďalší raketový útok na Spojené arabské emiráty, kde sa nachádza aj Dubaj
  • 17. januára si podobný útok vyžiadal tri obete
  • Masy prichádzajúcich návštevníkov ani len netušia, že sa niečo takéto deje
  • Emiráty spoliehajú na svoju protivzdušnú obranu

O tom, že Dubaj je už niekoľko mesiacov domovom svetovej výstavy Expo 2020, na ktorej sa prezentuje aj Slovensko, už určite počul každý.

Nedávno výstavu navštívila aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Pravidelne sem prichádza pozrieť množstvo Slovákov a celkovo milióny ľudí z celého sveta, čo robí z Dubaja momentálne najnavštevovanejšie miesto našej planéty.

Užívajúc si prepracovanú výstavu a moderné (podľa niektorých až futuristické) mesto Dubaj, nemajú jeho návštevníci ani len tušenia, že im zatiaľ ponad hlavy lietajú rakety, ktoré majú zasiahnuť túto krajinu.

Na opačnej strane Arabského polostrova už niekoľko rokov zúri občianska vojna, o ktorej sa, povedzme si pravdu, príliš nehovorí, hoci jej následky sú katastrofálne – stotisíce priamych obetí, vrátane množstva detských vojakov, milióny hladujúcich ľudí a ďalšie milióny na úteku.

zdroj: TASR/AP

Krajinou, kde sa toto už niekoľko rokov deje, je Jemen, ktorý je v podstate (hoci ho na mapách stále vidíme ako jednu krajinu) rozdelený na Severný a Južný.

Bolo tomu tak už v časoch kolonizácie, kedy sever okolo hlavného mesta Saná patril Osmanskej ríši a juh Veľkej Británii. Následne aj počas Studenej vojny, kedy sa v Južnom Jemene chopili moci komunisti, ktorí boli podporovaní Sovietskym zväzom.

A hoci sa krajina oficiálne zjednotila a s vlastnými zásobami ropy mohla stať napríklad ďalším Ománom, v skutočnosti spory o moc, zisky z ropy, a teda aj rozdelenie krajiny pokračuje dodnes a dokonca vyústilo do občianskej vojny.

Určite treba spomenúť aj náboženské rozdelenie krajiny. Zatiaľ čo na severe sa snažia mať hlavné slovo Húsiovci, hlásiaci sa k šíitskemu islamu, juh a oficiálna vláda sa prikláňa k sunnitskému islamu.

Na základe tohto sa vytvorili aj spojenectvá so zahraničnými krajinami, ktoré v tomto konflikte výrazne podporujú tých „svojich“, samozrejme, so sledovaním vlastných geopolitických záujmov.

Húsiovci našli podporu v šíitskom Iráne. Ich sunnitskí oponenti v sunnitskej Saudskej Arábii či napríklad v Spojených arabských emirátoch, kde sa nachádza dnes taký navštevovaný Dubaj.

Dubaj
zdroj: Unsplash/ ZW Lee

Spojené arabské emiráty sú teda zapojené do tohto konfliktu a v očiach Húsiovcov sú vnímané ako nepriateľ. A hoci v Dubaji nemáme pocit vojnami zmietaného Blízkeho východu, aj na túto krajinu vysielajú Húsiovci z Jemenu svoje rakety.

Protivzdušná obrana Spojených arabských emirátov v noci na pondelok zachytila a zničila balistickú strelu vypálenú jemenskými povstalcami Húsiami. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo obrany, podľa ktorého kusy rakety dopadli do neobývanej oblasti a nedošlo k žiadnym obetiam,“ píše dnes ráno agentúra AFP, od ktorej prebrala správu TASR.

Nejde o prvý takýto pokus tento mesiac. 17. januára boli vypálené rakety na medzinárodné letisko v Abú Dhabí i na neďaleké ropné zariadenia, pričom zahynuli traja robotníci. O týždeň neskôr boli hlásené ďalšie zneškodnené rakety, prilietajúce z Jemenu.

S len pár hodín starým útokom ide tak o minimálne tri pokusy len počas tohto mesiaca, zatiaľ čo masy ľudí naďalej bez starostí navštevujú túto krajinu a Expo. Ostáva nám veriť, že protivzdušná obrana Spojených arabských emirátov sa postará o ich bezpečnosť.

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá