Minister Šimko končí dva mesiace pred voľbami: Spor s políciou sa vyhrotil po vražde v Dubnici

  • Minister vnútra Ivan Šimko končí vo funkcii
  • Politológ Tomáš Koziak má na to jasný názor
Ivan Šimko
TASR/Dano Veselský
  • Minister vnútra Ivan Šimko končí vo funkcii
  • Politológ Tomáš Koziak má na to jasný názor

Slovensko dnes obletela správa o tom, že minister vnútra Ivan Šimko končí vo funkcii. Premiér Ľudovít Ódor dnes Šimkov odchod zdôvodnil na tlačovke „naštrbenou dôverou medzi Šimkom a vedením polície“.

Celá kauza na verejnosť prepukla po brutálnej vražde mladej ženy v Dubnici nad Váhom. Minister vnútra vtedy na Facebooku napísal, že mu je ľúto, ak polícia neberie vážne obavy občanov. Pozornosť však vzbudil najmä jeho druhý príspevok, v ktorom napísal, že „žiadne rozviazané ruky tu ľudia s pištoľami a putami mať nesmú“. „Patria pod kontrolu politiky,“ dodal.

Šimko končí vo funkcii

Následne vznikol spor medzi Šimkom a policajným prezidentom Hamranom, ktorý dnes napokon vyústil Šimkovým odchodom z postu ministra vnútra.

„Dôvera medzi ministrom vnútra Ivanom Šimkom a širokým vedením polície sa počas uplynulých týždňoch naštrbila natoľko, že napriek veľkému úsiliu pani prezidentky aj mňa a napriek intenzívnym rokovaniam sa ju nepodarilo obnoviť. Veľkú úlohu hrala nefungujúca vzájomná komunikácia, ktorá sa za dva mesiace stala zásadnou prekážkou ďalšej spolupráce,“ vyhlásil dnes Ódor. 

Premiér Ódor, Ivan Šimko
zdroj: TASR/Martin Baumann, Dano Veselský

Premiér potvrdil, že hrozil odchod viac ako 20 príslušníkov z vedenia polície či inšpekcie, píše TASR. Ódor priblížil, že podľa neho nešlo len o Šimkove vyjadrenia na sociálnych sieťach. „To nebol začiatok príbehu, ale skôr koniec, posledná kvapka,“ zhodnotil.

Predseda vlády ubezpečil políciu aj celé Slovensko, že polícia má a naďalej bude mať v medziach zákonnosti voľnosť pri vyšetrovaní. Politizáciu a politické riadenie polície označil za neprípustné. Koniec Šimka je podľa neho pre upokojenie situácie a znovunastolenie dôvery „najrozumnejším, i keď neľahkým východiskom“.

Na celý incident a Šimkov odchod z funkcie existujú rôzne názory. Podľa strany Hlas-SD si dnes polícia ako ozbrojená zložka štátu vynútila odchod ministra vnútra, ktorý za túto zložku nesie politickú zodpovednosť. „Časť štátu dnes začala riadiť polícia. Je to absolútne neprijateľné a v demokratickom štáte neprípustné,“ vyhlásil predseda Hlasu Peter Pellegrini.

„Ľudia čakali od novej vlády do volieb pokoj a poriadok, no prišiel chaos, zmätok a vojna medzi políciou a ministrom vnútra,“ povedala predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.

Expert: Dva mesiace pred voľbami nie je odchod žiadneho ministra adekvátny

„Dva mesiace pred voľbami nie je odchod žiadneho ministra adekvátny,“ hovorí pre Startitup politológ Tomáš Koziak. Odborník však vysvetľuje, že záleží aj od uhla pohľadu a optiky dívania sa na celý incident. 

„V tomto prípade sa neodohralo nič škandalózne. Ide len o nejaký názor na to, akým spôsobom by mali fungovať najvyššie orgány v rámci policajného zboru a zlú komunikáciu medzi ministrom a orgánmi policajného zboru,“ myslí si expert.

„Nominovanie pána Šimka do funkcie ministra vnútra sa nedá vyčítať prezidentke Zuzane Čaputovej ani premiérovi Ódorovi, pretože kvalifikáciu a odborné, ale aj ľudské kvality na to má,“ uzatvára Koziak.

Zdroje: Facebook/Ivan Šimko, TASR, TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá