Minister školstva neostal po horore so sekerou ticho: Nesmie sa to opakovať

  • Na dnešnú drámu na strednej škole v Novákoch reagovali viacerí politici
  • Pridal sa aj minister školstva, ktorý riaditeľke školy ponúka pomoc
Nový minister školstva Ján Horecký
Minister školstva Ján Horecký, TASR/Jakub Kotian
  • Na dnešnú drámu na strednej škole v Novákoch reagovali viacerí politici
  • Pridal sa aj minister školstva, ktorý riaditeľke školy ponúka pomoc

Incident so sekerou na strednej odbornej škole v Novákoch nenechal politikov chladných. Začiatok vyučovania tam narušil tínedžer, ktorý v škole vytiahol na spolužiakov sekeru. Iba 16-ročný žiak prvého ročníka sekol do čela jedno dievča a zranil chlapca.

K celej situácii sa vyjadril aj minister školstva Ján Horecký. Ten potvrdil, že hneď po obdržaní informácie o útoku žiaka rezort kontaktoval zriaďovateľa školy, ktorý celú situáciu pozorne monitoruje. „Na mieste je prítomných 6 psychológov, ktorí sú súčasťou intervenčného tímu a už komunikovali so všetkými, ktorých sa táto situácia dotkla. Telefonoval som aj s pani riaditeľkou strednej odbornej školy a ponúkol jej našu ďalšiu pomoc,“ uviedol šéf rezortu školstva.

Na nastavovaní bezpečnejšieho školského prostredia pracuje ministerstvo školstva spolu s ministrom vnútra, políciou a ďalšími bezpečnostnými zložkami, pričom išlo aj o tému nedávnej Bezpečnostnej rady SR.

Horecký tiež dáva do pozornosti prácu Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, ktorý pre školy dlhodobo pripravuje množstvo materiálov k riešeniam prejavov radikalizácie a extrémizmu v edukačnom aj poradenskom procese, prevencii rizikového správania v edukačnom procese, krízovej intervencii, riešeniu krízovej situácie či rozvíjaniu odolnosti ako prevencii šikanovania a radikalizácie mládeže.

Nové štandardy

„Dôležité je podotknúť, že sa nedá vytvoriť jeden univerzálny návod na to, ako majú byť školy zabezpečené,“ konštatuje minister. Dodáva, že jedinečné sú nie len deti, ale aj školy. Práve tomu je potrebné prispôsobiť krízový manažment a dlhodobé preventívne aktivity. 

V dôsledku toho Horecký vyzýva jednotlivých riaditeľov škôl, aby sa na riešenie krízových situácií pripravili vopred. „Každá škola musí mať vo svojich vnútorných predpisoch ošetrenú starostlivosť o zdravie a bezpečnosť žiakov, ochranu pred šikanou a ďalšími patopsychologickými javmi,“ hovorí. 

„Zároveň by som chcel na všetkých apelovať, prosím, citlivo sa počúvajme, nebojme sa vyhľadať pomoc vždy, keď to potrebujeme,“ vyzýva Horecký širšiu spoločnosť. Rodičia by sa podľa neho mali s deťmi rozprávať a učitelia by si mali nájsť čas, aby so svojimi žiakmi viedli diskusiu. Ako ďalej hovorí, školy by mali byť bezpečným priestorom pre všetky deti. „Spravíme všetko pre to, aby sa takéto situácie neopakovali.“

„Reflektovať to budú aj Štandardy, ktoré vstúpia do platnosti 1. 1. 2023 a budú slúžiť ako návod pre každý kolektív, ako zvládať rôzne situácie. Takisto pripravujeme národný projekt, ktorý bude na periodickej báze mapovať psychické zdravie detí so súhlasom ich zákonných zástupcov,“ informuje o blížiacich sa zmenách minister školstva.

Tiež upozorňuje na nové kurikulum, ktoré bude klásť dôraz na charakterové vzdelávanie a vzťahovú výchovu. Podľa ministra bude jeho cieľom posilnenie kritického myslenia, hodnotového vzdelávania a rozvoj digitálnych zručností.

„Pripravované zmeny obsahu a foriem vzdelávania by mali viesť k tomu, aby mladí ľudia mali schopnosť identifikovať a odmietnuť prejavy nenávisti, diskriminácie a upierania ľudských práv, vyhľadávať informácie v rôznych informačných zdrojoch a kriticky posudzovať ich relevantnosť a dôveryhodnosť, počúvať, diskutovať a argumentovať, vyhodnocovať názory iných a na základe rôznych argumentov a vedeckých dôkazov upraviť vlastný názor a posúdiť svoje konanie a byť zaň zodpovedný,“ uzatvára minister. 

Malo by sa to riešiť čo najskôr

Na útok študenta reagoval aj komisár pre deti Jozef Mikloško, ktorý vyzýva k urýchlenému prijatiu opatrení na riešenie stupňujúceho sa násilia a šikany na školách i v celej spoločnosti, často podľa jeho slov spojeného s duševným zdravím.

„Viaceré udalosti posledných dní poukazujú na nedostatočné vnímanie a riešenie detských problémov,“ skonštatoval. Na začiatku decembra predstaví výsledky výskumu, ktorý je zameraný na zisťovanie názorov detí na rôzne oblasti života. Tie podľa jeho slov poukážu na problémy, ktoré deti trápia aj na korene napríklad aj takéhoto konania detí.

Po dnešnom útoku bude poskytnutá psychologická pomoc nielen žiakom, ale aj pedagógom. Informuje o tom agentúra TASR s tým, že k okolnostiam útoku sa riaditeľka školy vyjadrovať nechcela. Škola momentálne spolupracuje s políciou a riaditeľka uviedla iba to, že udalosť všetkých zasiahla.

Zdroje: Noviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá