Ministerstvo plánuje „bič na fajčiarov“. Našlo spôsob, ako vliať peniaze do štátnej pokladnice

  • Ministerstvo chce zvyšovať niekoľko daní
  • Fajčiari sa musia pripraviť na zdražovanie
Pohľad na tabakovú plantáž a vysušený tabak v rukách
Ilustračné foto, Unsplash/rashid khreiss, Unsplash/Afif Ramdhasuma
  • Ministerstvo chce zvyšovať niekoľko daní
  • Fajčiari sa musia pripraviť na zdražovanie

Ministerstvo plánuje rôzne opatrenia v oblasti daní, aby zlepšilo verejné financie na Slovensku.

Ako uvádza portál Správy RTVS, niektoré z týchto opatrení zahŕňajú úpravu daní z nehnuteľností, zvýšenie zdanenia tabakových výrobkov a zjednodušenie byrokracie týkajúcej sa DPH. Okrem toho sa ministerstvo chystá aj na škrty vo výdavkoch.

Ministerstvo taktiež uvažuje o zvýšení daní z nehnuteľností, konkrétne tých s viacerými poschodiami.

„Aby daň odzrkadľovala celkovú veľkosť danej nehnuteľnosti, nielen plochu najväčšieho poschodia. Cieľ je zvýšiť férovosť aj v rámci zdaňovania stavieb,“ uviedol minister financií Michal Horváth.

Pomoc pre ďalšiu vládu

Komora daňových poradcov zatiaľ nekomentuje návrhy týkajúce sa daňových zmien, pretože diskusia o nich je ešte len na začiatku. Aj podnikateľský sektor je opatrný vo svojich reakciách.

Hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Miriam Filová, uviedla, že konečný vplyv týchto opatrení na podnikateľov bude závisieť od presného výkladu a implementácie.

Politici majú odlišné stanoviská k návrhom poverenej vlády. Richard Sulík, predseda strany SASKA, je ochotný podporiť zvýšenie dane, ak sa iná daň zníži o rovnakú sumu. Naopak, líder strany Smer-SSD, Robert Fico, tvrdí, že nemá zmysel komentovať návrhy vlády, ktorá ešte neexistuje.

„Tuto ide o konkrétnu prípravu legislatívnych opatrení tak, aby vláda, ktorá bude po voľbách, mohla tieto opatrenia rýchlo schváliť,“ ozrejmil Horváth.

Pomoc štátu

Zatiaľ čo na Slovensku sa len začína diskutovať o úsporách, naši západní susedia v Českej republike už debaty o šetrení pomaly končia.

Českí poslanci majú v najbližších dňoch rozhodnúť o úspornom balíčku vo výške približne 160 miliárd českých korún (asi 6,7 miliardy eur).

Daňové úpravy sú len prvým krokom v snahe o ozdravenie verejných financií. Minister financií plánuje v budúcnosti predstaviť aj opatrenia týkajúce sa výdavkov, ktoré by mohli pomôcť štátu ušetriť.

Zvýšená sadzba pre výrobcov liehovín

Svetlú budúcnosť u nás nemajú pred sebou ani výrobcovia liehovín. Na Slovensku v súčasnosti pôsobí spolu 147 subjektov, ktoré sa zaoberajú výrobou alebo miešaním liehovín. Z toho je 96 firiem, či už akciových spoločností, alebo spoločností s ručením obmedzeným, a zvyšných 51 subjektov predstavujú podnikatelia – fyzické osoby. Vyplýva to z údajov spoločnosti Dun & Bradstreet (D&B), ktorá sa zaoberá analýzou obchodných dát.

V porovnaní s celkovými číslami za minulý rok sa počet liehovarníkov mierni znížil, keďže v roku 2022 pôsobilo na Slovensku spolu 149 takýchto subjektov. Z toho bolo 97 firiem a 52 podnikateľov. Oproti roku 2021 však možno hovoriť o náraste, keďže vtedy sa výrobou a miešaním liehovín zaoberalo spolu 139 subjektov, z čoho bolo 89 spoločností a 50 fyzických osôb.

„Výrobcovia liehovín sa na Slovensku musia od apríla tohto roka popasovať so zvýšenou sadzbou spotrebnej dane na lieh, ktorá stúpla o 30 %. Pôvodne platná základná sadzba dane 1 080 eur na hektoliter 100 % alkoholu je tak po novom 1 404 eur. V roku 2022 pritom vybrala Finančná správa spotrebnú daň z liehu v celkovej výške 235,9 milióna eur,“ uviedla D&B.

Okrem liehovarníkov pôsobia na Slovensku aj výrobcovia vína, piva či ostatných nedestilovaných kvasených nápojov. V júni tohto tohto roka ich bolo spolu 532, z čoho 359 subjektov predstavovali akciové spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným, zvyšných 173 bolo podnikateľov.

Z regionálneho hľadiska pôsobí najviac výrobcov alkoholických nápojov v Bratislavskom kraji, za ním nasledujú Nitriansky a Trnavský kraj.

„Čo sa týka porovnania s predchádzajúcimi dvomi rokmi, môžeme hovoriť o náraste subjektov, ktoré sa zaoberajú výrobou alkoholických nápojov. V roku 2022 ich pôsobilo na Slovensku celkovo 527 a rok predtým, v roku 2021, to bolo len 516 subjektov,“ uzavrela spoločnosť.

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá